Республіканці, які збираються у січні встановити контроль над Палатою представників, заявляють, що вимагатимуть більшого нагляду за військовою допомогою США Україні
Навряд чи відбудеться скорочення її обсягів, але адміністрація Байдена, як очікується, зустріне деякі труднощі через позицію «ізоляціоністського» крила партії. Водночас деякі ключові представники Республіканської партії не лише підтримують подальше виділення коштів, а, навіть, виступають за її збільшення.
Депутати-республіканці на пресконференції в четвер пообіцяли приділити більше уваги фінансовому контролю над підтримкою України, пише Bloomberg. Це може ускладнити процес виділення допомоги адміністрацією Байдена після того, як республіканці здобудуть владу над Палатою представників у січні 2023 року.
Такі дії продиктовані намаганням узгодити позицією поміркованої частини республіканців та найбільш радикального крила «ізоляціоністів» у цій партії, яких очолюють Марджорі Тейлор Грін, Томаса Мессі та інші прихильники скорочення допомоги Україні. Вони вимагають призначити генерального інспектора, щоби перевірити, як витрачалися гроші для України. На їхню думку, американці не можуть собі дозволити продовжувати підтримувати Президента Володимира Зеленського не ставлячи жорстких запитань щодо доцільності витрачання ресурсів.
Через незначну перевагу республіканців у Конгресі це ультраправе крило зараз має реальний шанс частково нав’язати своє бачення подальшої політики партії. Тепер їх підтримка особливо важлива, оскільки може впливати на призначення посади спікера Конгресу, пише Hill.
Ідею про призначення інспектора висували ще в травні, але демократи, які контролювали більшість відхилили цю пропозицію, заявивши, що такі заходи контролю тільки посилять затримку допомоги. На їхню думку, вони безпричинні й немає жодних підстав вважати, що фінансову та військову допомогу США українці використовують не за призначенням, пише Washington Post.
Неформальна лідерка трампістів у Конгресі Марджері Грін заявила, що США вже давно могли б забезпечити захист свого південного кордону (від нелегалів, контрабанди та наркотрафіку), використовуючи гроші, надіслані Україні. А це, на її думку, незрівняно важливіше, пише Bloomberg.
Марджері Грін сказала, що планує внести резолюцію, яка змусить адміністрацію Байдена передати внутрішні документи та інформацію з метою виявлення того, куди йшло фінансування України. Білий дім раніше відмовлявся надавати подібну інформацію в минулому, заявляючи, що це на руку путіну. Грін та її союзники також заявили, що вимагають, аби лідери Республіканської партії наступного року проводили окремі голосування щодо допомоги Україні, а не включали її як частину пакетів витрат. Очікується, що адміністрації Байдена доведеться докласти чимало зусиль, аби протистояти негативним наслідкам таких дій. З нового року Білий дім буде зайнятий не лише об’єднанням союзників поза країною для спільного протистояння росії, а також зберіганням двопартійної єдності в США.
Марджері Грін, яку називають фактичним представником Трампа в Конгресі, вважає, що підтримка України не в інтересах США. Перед виборами Грін заявила, що «за республіканців Україна не отримає ні одного пені».
Окрім ультраправих представників республіканців, прихильників колишнього президента Дональда Трампа, є також такі, які критикують ідею військового розвязання «конфлікту», та такі, які критикують взагалі будь-які дії Байдена. На щастя, далеко не всі республіканці мають такі ж погляди, хоча позицію «ізоляціоністів» обов’язково врахують.
Лідер меншості в Палаті представників Кевін Маккарті, який збирається стати спікером, заявив минулого місяця, що республіканці не збираються виписувати «чистий чек» для України. Представник Техасу Майкл Маккол, пояснюючи його слова, запевнив, що республіканці й надалі підтримуватимуть Україну в її боротьбі з росією, але вимагатимуть від Києва звітності, передає Washington Times. Саме цей політик, як передбачають, займе місце голови Комітету Палати представників у закордонних справах. Він додає, що двопартійна підтримка України триватиме, попри спротив деяких його колег-республіканців у Палаті представників.
«Я думаю, що більшість з обох боків проходу підтримує ці зусилля. Річ у тому, що ми збираємося забезпечити більший нагляд, прозорість і підзвітність», — сказав він.
У Сенаті, де демократи зберігають невелику більшість, лідер республіканців Мітч Макконнелл заявив, що його партія хоче надіслати Україні більше допомоги, а не менше, пише Bloomberg. А сенатор-республіканець Джеймс Ріш висловив повну підтримку військових зусиль Українців.
«Майбутнє України мають вирішувати тільки українці. Я підтримую їхню боротьбу за свободу, яку вони виграють на полі бою. Будь-які спроби задобрити путіна є небезпечними, безвідповідальними й лише сприятимуть агресії росії», — сказав Ріш у заяві Washington Post.
Між прихильниками та супротивниками подальшої підтримки України виник розкол, який потенційно може поглибитися. До цього може призвести, до прикладу, нові події на фронті, які вимагатимуть реакції Вашингтону.
Минулого тижня Пентагон оголосив про виділення додаткових 400 мільйонів доларів із запасів США для задоволення потреб України у сфері безпеки та оборони. Усього надано допомоги на 18 млрд доларів. На тлі масових поставок озброєння для ЗСУ, армія Сполучених Штатів оголосила про збільшення темпів поповнення запасів зброї.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.