За підсумками саміту Кримської платформи країни-учасники підпишуть відкриту декларацію
У понеділок, 23 серпня, в Києві стартував саміт Кримської платформи. Вперше за сім років окупації Криму Україна винесла це питання на високий міжнародний рівень. У саміті беруть участь понад 40 делегацій з більшості континентів, а також представники міжнародних організацій.
За підсумками саміту Кримської платформи країни-учасники підпишуть відкриту декларацію. Детальніше про заяви учасників Кримської платформи читайте в матеріалі Інформатора .
У МКЦ "Парковий" учасників платформи зустрічав Президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, глава Верховної ради Дмитро Разумков і глава Офісу Президента Андрій Єрмак.
В основному залі з промовою виступив глава держави Володимир Зеленський.Він зазначив, що тимчасова окупація Криму Росією триває вже 2741 день.
"Сім років тому в центрі Європі Російська Федерація анексувала і окупувала частину нашої території. Його площа (Криму, - ред.) - 27 000 кв. км. Це більше, ніж деякі країни Європи, деякі країни світу. Нашу територію анексувала одна з держав - гарантів безпеки України відповідно до Будапештського меморандуму.
Занадто багато часу втрачено, на жаль. Ми більше не повинні втрачати жодного дня. Україна починає писати нову главу в історії українського Криму - це глава про деокупацію, адже деокупація це моя кінцева мета. Ми не проводимо цей саміт заради чергового саміту, питання Криму не повинне зникнути з міжнародного порядку денного ще на 7 років", - заявив Зеленський.
Він також висловив надію, що 23 серпня 2021 року стане початком деокупації півострова.
Глава уряду Денис Шмигаль сказав, що деокупація Криму є колективним завданням учасників саміту.
"Деокупація Криму є нашим колективним завданням, тому що мова йде про відновлення справедливості норм міжнародного права і колективної системи міжнародної безпеки. Окупація Криму - це не суто внутрішньополітична проблема України. Це проблема світового масштабу, яка фактично руйнує систему міжнародної безпеки", - заявив він .
За його словами, Україна під час діалогу з партнерами запропонувала зупинитися на питаннях:
Спікер парламенту Дмитро Разумков закликав учасників саміту об'єднатися навколо зусиль, які робить Київ.
"РФ відокремлює материкову частину України від Криму колючим дротом і блокпостами, але вона ніколи не розділить людей, які живуть тут і там, тому що це єдиний народ. Я закликаю об'єднатися навколо зусиль, які робить Україна ... Перемагати будь-які виклики ми можемо тільки разом" , - сказав він.
Міністр енергетики США Дженніфер Гренголм повідомив, що Америка буде підтримувати Кримську платформу і нагадувати про те, що Крим - це Україна.
"США пишається тим, що на протязі трьох десятиліть ми були з вами. І ці відносини ще більше зміцняться наступного тижня, коли обидва президенти (України і США - ред.) зустрінуться у Вашингтоні ... І ми продовжимо підтримку Кримської платформи, щоб постійно нагадувати про те, що Крим - це Україна і завжди буде Україна. А Росія повинна нести відповідальність за свою агресію", - заявив він.
Віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс сказав, що права людей в Криму обмежені.
"Ми прекрасно розуміємо ту складну ситуацію, яка склалася в Криму, в житті українців і кримських татар, які стикаються на півострові з наслідками російської окупації. Їх права вельми обмежені. Міжнародному суспільству не вистачає доступу до Криму", - зазначив він.
Глава Європейської ради Шарль Мішель підкреслив, що ЄС не визнає окупацію Криму Росією і надалі буде виступати проти порушення міжнародного права.
"Позиція по Криму повинна залишатися на високому рівні. Необхідно зберігати світовий порядок і ми повинні залучати широку міжнародну підтримку України щодо невизнання анексії Криму. Мілітаризація Криму викликає занепокоєння", - заявив він.
Заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане заявив, що Кримська платформа стане важливим інструментом притягнення Росії до відповідальності.
"Поведінка Росії в Криму є ворожою і безвідповідальною. З абсолютною неповагою до міжнародного права. Вважаємо, що Кримська платформа стане важливим інструментом притягнення РФ до відповідальності. Ми готові забезпечити успішність роботи платформи", - заявив він.
Зеленський за підсумками саміту запросив Росію взяти участь у саміті, щоб виправити її "історичну помилку".
Слоган Кримської платформи: "Крим - це Україна: сильні разом".
Також Інформатор писав, що на 23 серпня народні депутати скликали позачергове засідання Верховної ради, присвячене Кримській платформі.Для цього в парламенті зібрали 150 підписів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут .