У Казахстані знайшли гробницю з ханським золотом - фото

Крім нього там була зброя та кінське спорядження

Наука, археологи, гробниця, скарби, золото, прикраси, розкопки
Ця гробниця колись була центром соціо-культурного життя.

У Казахстані під час археологічних розкопок знайшли стародавнє золото, серед знахідок - золоті прикраси віком півтори тисячі років, із зображенням правителя, котрий "велично сидить на троні". Орнаменти містять найдавніше відоме зображення середньовічного суверена - кагана, який, ймовірно, жив у VI столітті.

Деякі деталі на табличці, що збереглася найкраще, розплавилися, але на ній зображено хана, який сидить на троні. Трон зображено у вигляді двох коней, оточених слугами, що стоять на колінах, повідомляє LIVEScience.  

"Це чітко зображує священний характер влади в давньотюркському суспільстві", - прокоментували науковці.

Крім того, археологи знайшли дві золоті прикраси в гробниці віком 1500 років, що також містять найдавніші відомі зображення великого хана. Він був правителем кочової конфедерації тюркомовних народів, які жили в регіоні близько III століття. Про це розповів археолог Зайнолла Самашев з Казахстанського інституту археології, котрий керував розкопками.

Знахідки зроблені поблизу віддаленого східного кордону Казахстану з Китаєм, Монголією та російським Сибіром, де Самашев і його колеги працювали з 2016 року. Археологи вважають, що хан, зображений на обох плитах, був членом правлячого клану Ашина і, можливо, був родичем князя Гьоктюрка, похованого в гробниці. 

Клан Ашина заснував дві тюркські держави в центральних євразійських степах між V і VIII століттями і правив, поки їх не завоювала інша тюркська група народів. Нащадками князя, гробницю якого нині розкопали, є сучасні турки, припустили вчені. 

Гробниця князя VI століття зберігає останки вельможі, місце поховання якого до VII століття перетворилося на "культовий меморіальний комплекс", що возвеличував померлого. 

"Меморіальний комплекс в Елеке-Сазі… пов’язана з виходом стародавніх турків на історичну арену разом з їхніми духовно-ідеологічними, релігійними та філософськими орієнтаціями", – пояснили археологи.

Гробниця виявилась заповненою тародавніми скарбами.
Гробниця виявилась заповненою стародавніми скарбами.

Друга табличка була сильно пошкоджена під час пожежі, але на її поверхні видно більше деталей. Обидві таблички служили "пряжками" для підвішування ременів, що протягувалися через отвір у їх основі. Такі пряжки,схоже, були символом влади в тюркському суспільстві й означали, що власник був особою високого статусу. 

Невідомо, чи носив ці таблички похований у гробниці. Втім, їх, можливо, носили його помічники, які передали їх під час кремації, щоб взяти участь у священній церемонії. Археологи також стверджують, що зображення кагана в офіційній позі в оточенні підданих на той час свідчило про сакральне походження його влади. 

Також археологи знайшли зброю, інші предмети із золота, срібла, заліза та бронзи, обладнання для коней та амулет зроблений з гірського кришталю. Дві золоті таблички були знайдені в центральній камері гробниці, де князь був кремований. Одна з них була сильно пошкоджена вогнем кремації.

Археологи вважають, що храмовий комплекс розвинувся до VII століття довкола гробниці князя, що помер на століття раніше. Храмовий комплекс складається з двох частин, кожна з яких оточена внутрішньою стіною: сама гробниця та побудований біля неї "лабіринт" для паломників. Місце гробниці, ймовірно, розвивалося як соціальний і культурний центр для тогочасних підданих.

Сама гробниця являла собою піраміду квадратної форми приблизно 50 метрів з кожного боку. Комплекс був зроблений з каменю та землі і має довжину близько 90 метрів і ширину 50 метрів, кожна з двох основних частин оточена внутрішньою стіною.

Одну частину становив головний храм квадратної форми, який включав центральну усипальну камеру. У центральній кімнаті лабіринту була кам’яна скульптура - тепер розбита й без голови - яка, як вважають, представляла мешканця гробниці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube