Науковці розкопали скелет із металевим протезом руки, який замінював чотири відсутні пальці
У Німеччині археологи виявили скелет із металевим протезом руки. Йому може бути близько 600 років.
Археологи використали радіовуглецевий аналіз, щоб оцінити, що цій людині, ймовірно, було від 30 до 50 років, і вона померла між 1450 і 1620 роками, йдеться в заяві Баварського державного управління зі збереження пам'ятників.
Як з'ясували вчені, протез був виготовлений із заліза та замінив чотири відсутні пальці лівої руки. Однак чому це сталося і як він міг використати протез, археологи поки не встановили.
"Навіть для досвідчених археологів це була особлива знахідка. А пальці, схоже, були ампутовані", - йдеться у заяві.
Археологи знайшли скелет у могилі біля церкви у Фрайзінгу, неподалік Мюнхена. Всередині протезу виявили матеріал, схожий на марлю, який, ймовірно, мав пом'якшити використання протезу.
"Вказівний, середній, безіменний і мізинець індивідуально сформовані з листового металу та нерухомі. Протезні пальці лежать злегка вигнутими, паралельними один одному. Ймовірно, протез був прикріплений до культі руки. Усередині протеза було виявлено матеріал, схожий на марлю, який власник, можливо, використав, щоб пом'якшити куксу руки", - поділилися подробицями археологи.
У департаменті повідомили, що археологи раніше виявили близько 50 подібних протезів у Центральній Європі пізнього середньовіччя - приблизно з 1300 до 1500 року - і раннього Нового часу - приблизно з 1500 до 1800 року.
Департамент також наголосив на одному особливо просунутому прикладі протезу, який носив німецький лицар XVI століття Гетц фон Берліхінген. У ньому говорилося, що після того, як Гетц втратив праву руку внаслідок артилерійського вогню під час бою, він почав носити замість неї рухливий і надзвичайно технічно складний протез. Сам Фрайзінг зазнав військових нападів під час таких подій, як Тридцятирічна війна (1618-1648), що призвело до збільшення кількості ампутацій та попиту на протези.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.