У Канаді засекретили список учасників СС "Галичина", які опинилися у їхній країні: щоб Путін не скористався

В уряді Канади побоюються, що пропаганда Росії може скористатись історичною інформацією для дискредитації України

СС "Галичина", Путін
В уряді Канади не розкрили звіт Дешена 1986 року. Колаж: ілюстративний

Уряд Канади вирішив не розголошувати список імен нацистських злочинців, які оселилися в їх країні після Другої світової війни. На їх думку, публікацію може використати Кремль в інформаційній пропаганді проти України та у своїх спробах виправдати причини повномасштабного вторгнення. Адже за інформацією, в переліку містяться імена сотні членів української дивізії СС "Галичина". 

Федеральні урядові департаменти Канади порадили зберегти в таємниці другу частину звіту комісії Дешена 1986 року, де містяться імена 900 нацистських військових злочинців. Через це рішення виникла критика з боку єврейських організацій та істориків по всьому світу. Вони роками закликали уряд Канади опублікувати звіт. Натомість міністерство юстиції та МЗС країни занепокоєні загрозою використання історичної інформації пропагандою Росії, повідомляє The Global and Mail. За їх словами, РФ може використати списки імен для підриву репутації України у світі.   

"Міністерство закордонних справ Канади неодноразово попереджало про використання президентом Росії Володимиром Путіним дезінформації для виправдання свого вторгнення в Україну. МЗС [Канади] приєднується до (тверджень) США та Великої Британії у публічному спростуванні російських заяв про те, що Україна нібито захоплена неонацистами", - повідомляють у виданні.

Канадське ЗМІ нагадало про випадок зі спікером палати громад Ентоні Ротом, коли той у 2023 році запросив на зустріч у канадський парламент ветерана української дивізії СС "Галичина", 98-річного Ярослава Гуньку. Під час зустрічі також був присутній президент України Володимир Зеленський. Гунька двічі отримав стоячі овації, а Рота назвав його героєм. Згодом спікер палати попросив вибачення перед законодавцями й подав у відставку. Путін скористався цією нагодою і розповів про це під час діалогу з американським інтерв'юером Такером Карлсоном.  

Представник LAC (департамент Канади, відповідальний за збір і збереження документальної спадщини) Річард Провенчер зазначив, що рішення не розкривати звіт було прийнято через "занепокоєння можливими наслідками" для міжнародних відносин. Він пояснив, що повноваження щодо публікації належать міністерці культурної спадщини Канади, пані Паскаль Сент-Онж. 

"Рішення не публікувати другу частину звіту Комісії Дешена було прийнято спільно між урядом та бібліотекою й архівами Канади, відповідно до порад відомств та згідно із Законом про доступ до інформації та Законом про конфіденційність", - пояснив представник пані Паскаль, Чарльз Тібо-Беланд.

Неурядові та громадські організації Канади вважають, що оприлюднення звіту навпаки допоможе розвінчати дезінформацію, розкриваючи правду, а побоювання щодо безпеки перебільшені, адже "більшість ймовірних військових злочинців вже померли". У виданні зазначають, що немає підтверджень, що всі 900 осіб, згаданих у звіті, були причетні до воєнних злочинів. Саме через цей факт існує високий ризик використання документа для дезінформації проти України.

Підтримка Канадою Україні

У середині жовтня від уряду Канади надійшов новий транш до держбюджету України у розмірі 400 мільйонів канадських доларів (майже 12,4 млрд гривень). З початку повномасштабної війни пряма бюджетна підтримка Києву сягає 5,4 млрд доларів США (224,1 млрд гривень). Кошти надались на пільгових умовах: строк 10 років, процентна ставка – 1,5% річних. 

Також у Канаді оновили міграційні правила. Зазначається, що 22 жовтня в країні завершили прийняття заявок на оформлення посвідок на постійне проживання для громадян України разом з родичами. Заявки, які були подані до цієї дати, оброблятимуться. Однак нові заявки відповідні служби приймати не будуть. Наголошується, що українці, які вже прибули до Канади, все ще можуть скористатися допомогою з оформленням документів, мовними курсами та консультаціями. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube