Віталія Шабуніна ймовірно підозрюють у фіктивній мобілізації, під іншим кутом зору це виглядає як спроба зламати систему боротьби з корупцією, що будувалася в Україні десять років
Це сталося! У голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна відбулися обшуки. ЦПК повідомив, що обшуки відбулися по місцю служби Шабуніна - у Чугуївському районі Харківської області. А по вдова, де проживає дружина та діти антикорупціонера. Також повідомляється, що співробітники ДБР вилучили у Шабуніна телефон. Цим обшукам передувала тривала кампанія із критикою на адресу Шабуніна. Зокрема повідомлялося, що його викриття підривають міжнародний імідж України.
У ЦПК повідомили, що обшуки проводяться без ухвали суду:
"Припускаємо, що йдеться про кримінальне провадження щодо екскомандира Шабуніна - Віктора Юшка, яке стосується відряджень Віталія в НАЗК. Ми розцінюємо ці обшуки як чергову хвилю атаки на Віталія Шабуніна і ЦПК через критику Офісу президента", - йдеться у повідомленні ЦПК.
Стосовно згаданої у повідомленні ЦПК справи Юшка Інформатор раніше оприлюднив коментар іншого журналіста-розслідувача Володимира Бойко, якого повʼязують із Telegram-каналом "Записки пасквілянта":
"Шабунін і ще один батько-засновник ЦПК – тричі засуджений за квартирні крадіжки Шерембей – з метою уникнути мобілізації в березні 2022 року звернулись до командира 207 окремого батальйону ТрО підполковника Юшка й були «заднім числом» фіктивно оформлені на службу", - писав Бойко ще у жовтні 2024 року.
У квітні 2025 року видання "Факти" із посиланням на власні джерела повідомило, що невдовзі Шабунін отримає підозру у цій справі. Проте чи справді ця служба була фіктивною, може вирішити лише суд. Поки ж зазначимо, що обшуку у Шабуніна передувала інформація, що його перевели на лінію бойового зіткнення. Про це Шабунін сам повідомив у Telegram 10 липня.
Шабунін окремо підкреслив, що його переводять на ЛБЗ після того, як ЦПК зупинив законопроект про амністію за корупцію під час оборонних закупівль. Цей законопроект дійсно зареєстрований у ВР, його авторами вказані одразу 126 народних депутатів, у тому числі 123 від фракції "Слуга народу".
Навіть якщо залишити персональний кейс Шабуніна, бачимо ось яку картину. Активісти-антикорупціонери в останні роки відчувають тиск у соціальних мережах та медіа. Їх звинувачують у власному збагаченні, підриві міжнародного іміджа України та навіть у тому, що їх розслідування фінансуються (чи фінансувалися) з-за кордону.
При цьому добре відомо, що антикорупціонери є частиною екосистеми боротьби з корупцією, що була сформована за міжнародними стандартами. Інші частини цієї екосистеми - це незалежні слідчі органи, такі як НАБУ чи САП. Ще одна частина - це Вищий антикорупційний суд, де визначаються вироки у таких розслідуваннях. І нарешті АРМА, яка управляє конфіскованими корупційними активами після їх вилучення на користь державі.
Інші антикорупціонери також зараз відчувають тиск з боку окремих представників влади та громадських активістів, так само як Шабунін. Їх репутацію подекуди намагаються нищити у дивовижні способи. Наприклад, відомий політик Гончаренко "викрив", що розслідувач Денис Бігус працює на контррозвідку СБУ.
Також тиск відбувається на антикорупційні органи. Більш за інші - на НАБУ. Детективів НАБУ звинувачують у хабарях, особистих стосунках із підслідними та навіть у звʼязках з Росією.
Нещодавно уряд відмовився затвердити кандидатуру детектива НАБУ Цивінського головою Бюро економічної безпеки через те, що його батько - пенсіонер, який мешкає в Україні - має російський паспорт. При цьому нікого не засмутило, що Цивінський не спілкується з батьком десятки років. Чи те, що, наприклад, російський паспорт має матір главкома ЗСУ Сирського (вона ще й пише у соцмереах, що є активною прихільницею Путіна).
Проте Верховна Рада дійсно готова розглядати питання амністії корупціонерів в оборонних закупівлях. Тобто яйця по 17 гривень Резнікова вже не вважаються за кримінал, як і сотні інших злочинів, про які у тому числі розповідав Інформатор. При цьому кількість авторів законопроекту про таку амністію налічує сотні відомих прізвищ.
За сукупністю все це виглядає, як спроба демонтувати антикорупційну систему в Україні. Тобто на десятий рік протидії корупції ми намагаємося повернутися до часів Януковича: "хто не краде - той ворог".
Це при тому, що боротьба з корупцією за європейськими принципами (тобто із розслідувачами, антикорупційними органами та інституціями на кшталт ВАКС та АРМА) - це умова інтеграції України до Євросоюзу.
Більш за те, як повідомляв Інформатор, за авторитетним соцопитуванням 2024 року українці вважають корупцію в Україні більшим лихом, ніж війна. А за іншим соцопитуванням (що було проведено вже у 2025) українці зазначили, що за цей рік ситуація з корупцією погіршилася.
Під цим кутом зору кримінальна справа Шабуніна викликає тривогу. Навіть якщо десь там відбулося порушення.