Ситуація з "вишками Бойка" не до кінця зрозуміла, але інформований канал "Кримський вітер" стверджує, що три платформи зазнали нападу та горять
У Чорному морі горять три газодобувні платформи (так звані вишки Бойка). Українські військові вже звільняли їх від окупантів у вересні 2023 року. Чому зараз там виниклі пожежі, невідомо. Так саме невідомо, хто атакував платформи, якщо це був удар.
Про це із посиланням на супутникову зйомку 26 серпня повідомив проукраїнський Telegram-канал "Кримський вітер". Зазначається, що Україна раніше вже атакувала вежі, оскільки РФ використала їх для стеження за Збройними силами України.
Однак із повідомлення не зрозуміло, хто саме завдав удару "вишкам Бойка" цього разу. Українські військові, розвідка чи спецслужби також не коментували інформацію про пожежу на газодобувних платформах.
"Усі три бурові платформи на схід від острова Зміїний зазнали нападу. Станом на 24 серпня 2024 року середня платформа горить, а з третьої платформи йде стовп диму", - йдеться в повідомленні, причому "Кримський вітер" не уточнював, звідки у канала інформація саме про напад.
Нагадаємо, росіяни вночі 24 серпня ударили по острову Зміїний. Ворог запустив чотири ракети. Російські пропагандисти пізніше цього дня демонстрували відео влучення однієї з ракет по Зміїному. Дві із чотирьох Х-22, за даними українських моніторингових каналів, впали у воду, доля ще однієї невідома.
Після анексії Криму російські військові захопили українські бурові платформи "Петро Годованець" і "Україна" (відомі як "вишки Бойка"), що належали Чорноморнафтогазу. Вишки на той час знаходилися у територіальних водах України на Одеському газовому родовищі. Були захоплені також СПБУ "Таврида" і СПБУ "Сиваш".
У грудні 2015 року бурові платформи були переміщені до Голіцинського родовища біля узбережжя Криму. 20 червня 2022 року, під час російського широкомасштабного вторгнення, Україна завдала ракетних ударів по платформах.
У вересні 2023 року Головне управління розвідки Міноборони України заявило про взяття "вишок Бойка" під український контроль. ГУР повідомляє, що рейдів на газові вежі було кілька. Коли саме їх провели, розвідники не уточнювали.
Як повідомляв представник ГУР МО України Андрій Юсов, після звільнення "вишок Бойка" ЗС Росії втратили можливості ведення розвідки в небі, на воді та на суходолі, а Сили оборони розширили можливості проводити наступні успішні операції в Чорному морі та Криму.
Але у доповіді ГУР йшлося, таке враження, про окремі рейди українських сил на ці вишки. Ймовірно, постійної присутності там ні України, ні Росії насправді не було. Чи є така присутність зараз та хто станом на серпень 2024 року реально контролює "вишки Бойка", Інформатору не відомо.
Нагадаємо, 10 серпня Військово-морські сили України (ВМС) разом з Головним управлінням розвідки (ГУР) провели успішну операцію проти російської газової платформи в Чорному морі. На місці виникла пожежа. Операція була спрямована на нейтралізацію загрози, яку платформа представляла для безпеки морських маршрутів в регіоні. Що це була за платформа і чи належала вона до "вишок Бойка", не уточнювалося.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.