Тюрма та великі штрафи: у Верховній Раді з'явився законопроект проти незаконних будівництв

Читать на русском

У Верховній Раді вирішили всерйоз поборотися з незаконними забудовами. Порушникам загрожують в'язницею і великими штрафами.

Читать на русском
Тюрма та великі штрафи: у Верховній Раді з'явився законопроект проти незаконних будівництв

У Верховній Раді вирішили всерйоз поборотися з незаконними забудовами. Порушникам загрожують в'язницею і великими штрафами.

Законопроект №5877 з'явився на сайті парламенту ще 1 вересня цього року, а документи до нього опублікували тільки сьогодні, 6 вересня. 

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на сайт Верховної Ради.

Автори законопроекту пропонують, за виконання підготовчих будівельних робіт без дозволу штрафувати на суму від 17 тис. грн до 25 тис. 500 грн. На посадових осіб можуть накласти штраф від 25 тис. 500 грн до 34 тис. грн.

За будівництво без документів  будівель до 4 поверхів - штраф від 34 тис.грн до 42 тис. 500 грн. На посадових осіб можуть накласти штраф від 42 тис. 500 грн до 51 тис.грн.

За будівництво без документів будинків від 5 поверхів можуть накласти штраф від 51 тис. грн до 59 тис. 500 грн. На посадових осіб - від 59 тис. 500 грн до 68 тис.грн.

За будівництво без дозволів багатоповерхівок, торгових і розважальних центрів може бути штраф від 68 тис. грн до 76 тис. 500 грн. На посадових осіб - від 76 тис. 500 грн до 85 тис.грн.

Будинок не ввели в експлуатацію

За продаж квартир в будинках,які не прийняті в експлуатацію, можуть оштрафувати на суму від 17 тис. грн до 25 тис. 500 грн. На посадових осіб можуть накласти санкції від 25 тис. 500 грн до 34 тис. грн.

Якщо квартири продають в будинку до 4 поверхів, який не ввели в експлуатацію, то можуть оштрафувати на суму від 34 тис. грн до 42 тис. 500 грн. На відповідальних можуть накласти штраф від 42 тис. 500 грн до 51 тис. грн.

За заселення будинку від 5 поверхів, який не ввели в експлуатацію, можуть виписати штраф від 51 тис. грн до 59 тис. 500 грн. При цьому, посадових осіб можуть оштрафувати на суму від 59 тис. 500 грн до 68 тис. грн.

За продаж квартир у висотці, яку не ввели в експлуатацію, може бути штраф від 68 тис. грн до 76 тис. 500 грн. Автори законопроекту пропонують штрафувати за таке відповідальних осіб на суму від 76 тис. 500 грн до 85 тис. грн.

Нагляд і проектування

Якщо замовник будівництва вирішив заощадити на обов'язковому авторське або технічному нагляді, то його можуть оштрафувати на 8 тис. 500 грн до 17 тис.грн.

У разі, коли в будівельну декларацію потрібно внести зміни, але цього не зробили, то штраф може бути від 17 тис. Грн до 25 тис. 500 грн.

Коли створенням проекту займається людина без сертифікату, то за таке порушення передбачений штраф від 8 тис. 500 грн до 17 тис.грн.Якщо цей умілець протягом року попадеться ще раз без необхідного документу, то його можуть позбавити вже суми від 17 тис. грн до 25 тис. 500 грн.

За ведення документації з порушенням будівельних норм можуть оштрафувати на суму від 3 тис. 400 грн до 5 тис. 100 грн.Якщо протягом року ще раз упіймають на помилках в документах, то штраф буде вже від 5 тис. 100 грн до 6 тис. 800 грн.

Забудова з порушеннями

Якщо проектувальник передав документацію, яку розробили з порушенням будівельних норм (невірне визначення класу наслідків, порушення зі створення без бар'єрної середовища для осіб з обмеженими можливостями, відсутність в проекті приладів обліку води та тепла), то архітектора або інженера-проектувальника можуть оштрафувати від 34 тис. грн до 51 тис.грн.

У разі, коли ці фахівці протягом року вчинять подібне порушення, то вдруге їм доведеться сплатити вже від 51 тис. Грн до 59 тис. 500 грн.

Якщо будівництво йде з відхиленнями від проекту і генеральний підрядник знає про це, але нічого не робить, а авторський нагляд підписує акт готовності, то штраф може бути від 6 тис. 800 грн до 8 тис. 500 грн.Такий же штраф можуть призначити, якщо технічний нагляд за будівництвом закриє очі на відхилення від проекту і підпише акт готовності будівлі до експлуатації.

Автори законопроекту пропонують штрафувати на суму від 8 тис. 500 грн до 17 тис. грн, якщо такі порушення стануться ще раз протягом року.

Ігнорування нагляду

Якщо ви вирішите не пустити містобудівний контроль на майданчик, то готуйтеся сплатити від 6 тис. 800 грн до 8 тис. 500 грн. А посадові особи можуть приготувати для оплати штрафу від 8 тис. 500 грн до 10 тис. 200 грн. За зрив виїзної перевірки доведеться сплатити до 10 тис. 200 грн.

Коли на будівництві знайшли порушення, але їх не усунули, то це може призвести до штрафу від 6 тис. 800 грн до 8 тис. 500 грн. А посадові особи можуть сплатити штраф від 8 тис. 500 грн до 10 тис. 200 грн.

Якщо нагляд наполегливо ігнорувати протягом року, то сума штрафу може зрости від 8 тис. 500 грн до 17 тис. грн, а для посадових осіб санкції зростуть до 20 тис. 400 грн.

За невиконання приписів нагляду про усунення порушень готуйтеся сплатити до 10 тис. 200 грн. Якщо будете їх ігнорувати ще раз протягом року, то доведеться сплатити вже до 20 тис. 400 грн.

Тимчасовий арешт будівництва

За невиконання рішення про тимчасовий арешт самобуду доведеться сплатити штраф до 85 тис. грн. Якщо на будівництві знайшли порушення правил охорони праці, промислової безпеки, пожежної безпеки, вибухобезпеки, або «хотілки» забудовника призвели до зносу історичних або культурних пам'яток, то штраф буде вже до 170 тис.грн.

Тимчасовий арешт самобуду полягає у позбавленні можливості продати, подарувати, добудувати або знести будівлю або недобудову. Для цього складають протокол або роблять запис у протоколі про адміністративне правопорушення, але порядок такого арешту ще повинен розробити Кабмін. Але законодавець залишив лазівку для багатих забудовників:у проекті закону сказано, що рішення суду про скасування тимчасового арешту має бути виконано негайно.

Також, в порівняльній таблиці до законопроекту сказано, що замість державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду буде створена містобудівна палата. Вона буде розглядати справи про адміністративні правопорушення.

Термін у в'язниці

У проекті закону пропонують за самовільне зайняття ділянки карати штрафом до 5 тис. 100 грн або арештом терміном до шести місяців.

Якщо будівництво розпочали на землях в охоронних зонах, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання, на ділянці історико-культурного призначення, то за таке можна сісти до в'язниці на термін до двох років.  

Якщо самовільне будівництво на таких землях заподіяло значної шкоди, то можуть призначити штраф у 170 тис. грн або заарештувати терміном до шести місяців, або доведеться відмічатися у інспектора до трьох років.

Якщо таке будівництво призвело до технологічних аварій або екологічних катастроф, то винних може чекати в'язниця  на термін від трьох до п'яти років.

Ірина Логуш

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.