Турецький гамбіт у Києві: про що говорили та домовилися президенти України та Туреччини

Читать на русском

Завершився візит президента Туреччини до України

Читать на русском
Турецький гамбіт у Києві: про що говорили та домовилися президенти України та Туреччини

Завершився візит президента Туреччини до України

Наприкінці січня стало відомо, що турецький президент Реджеп Ердоган планує швидку почергову зустріч зі своїми українським та російським колегами – Зеленським та Путіним. І ось турецький лідер вже у Києві. Інформатор зібрав експертні думки щодо цього візиту, і також повідомить деякі факти зустрічі двох глав держав.

Давно відомо, що турецький президент усіляко прагне інкорпорувати Анкару у процес врегулювання російсько-українського конфлікту на Донбасі (маючи на увазі також і можливу участь у майбутньому та у кримському врегулюванні). Туреччині важливі міцні союзницькі відносини з Україною: і в контексті Чорноморського співробітництва, і в умовах турецького прагнення вищого рівня регіонального домінування.

Чи переїде «Мінська ТКГ» до Стамбулу, і навіщо їй це робити?

Оскільки останнім часом консультації робочих груп ТКГ відбувалися здебільшого в онлайн-режимі відеоконференцій, то Спецпредставник ОБСЄ в Україні та ТКГ Мікко Кіннунен привітав цю турецьку пропозицію, і висловився за очні зустрічі – за згодою всіх сторін, зрозуміло.

В Офісі українського Президента ідею щодо перенесення переговорів до Туреччини підтримали. Але поки що все впирається в небажання російської сторони просуватися цим шляхом.

 

Исмаил

«Пропозицію про нове місце для проведення очних зустрічей Тристоронньої контактної групи президент Ердоган зробив саме через те, що він упевнений у своїх здібностях надати свіжого дипломатичного імпульсу процесу мирного врегулювання на Донбасі. Туреччина послідовно виступає за мирне вирішення всіх проблем між Росією та Україною. А, враховуючи стратегічну важливість для Анкари добрих відносин і з Києвом, і – щоправда, щонайменше – з Москвою, варіант створення нової переговорної платформи у Стамбулі є досить перспективним», – повідомив Інформатору в ексклюзивному коментарі турецький політолог, професор Тогрул Ісмаїл.

На думку професора Ісмаїла, приїзд Ердогана до Києва, як і плани зустрітися згодом з Путіним, можуть призвести не лише до фактичного перенесення місця засідань ТКГ з Мінська до Стамбулу, а й до подальшого посилення українсько-турецької співпраці, зокрема й у військово-промисловій галузі.

Свого роду авансом у день початку київського візиту Реджепа Ердогана у пресі з'явилося повідомлення про те, що Туреччина не має наміру вносити зміни до угоди про постачання зброї в Україну.

Зі своїм турецьким колегою не цілком погоджується грузинський політолог-міжнародник Гела Васадзе. Він, у коментарі для Інформатора наголосив, що цілком розуміє сенс зусиль та устремлінь президента Ердогана на Східно-європейському напрямку та у Чорноморському регіоні. Але щодо «мінської Тристоронньої контактної групи», то сенс її подальшої роботи наразі для нього, як для політолога, під великим питанням.

 

Васадзе

«Той випадок, коли я скажу словами російського байкаря Крилова «а ви друзі як не сідаєте, але в музиканти не годніі». На мою думку, у нинішніх міжнародних реаліях «мінська платформа» не має жодної практичної цінності для успішного мирного процесу в Україні. І з Тбілісі уявляється сумнівною цінність реанімації роботи цієї групи хоч у Стамбулі, хоч десь ще», - скептично висловився Гела Васадзе.

Втім, сьогоднішня зустріч Зеленського та Ердогана внесла нові сенси у можливу роль Туреччини у запеклому протистоянні Києва та Москви.

Де ставитимуть крапку у війні

Одразу після зустрічі в Маріїнському палаці турецький президент підкреслив, що Туреччина підтримує територіальну цілісність України і готова на багато чого задля завершення кризи.

«На цих я ще раз наголосив, що ми із задоволенням приймемо в Туреччині саміт на рівні лідерів або переговори на технічному рівні, оскільки Туреччина керується принципом «думати, як знизити градус, замість того, щоб розпалювати пожежу», - заявив Ердоган журналістам .

У відповідь український президент Зеленський подякував турецькому колезі за «ініціативу стати посередником між Росією та Україною на шляху до завершення війни».

«Для миру в Україні ми готові зробити все можливе на всіх майданчиках та у будь-яких форматах. Немає значення, де саме ми зможемо поставити крапку у війні. Головне, щоб усі по-чесному були готові до цього», - наголосив Зеленський.

  Турецький гамбіт у Києві: про що говорили та домовилися президенти України та Туреччини 3

Сьогоднішні миротворчі заяви цілком знаходяться в руслі логіки попередніх заяв турецького лідера. Ердоган спочатку мав своє особливе бачення способу врегулювання протистояння України та РФ. Напередодні поїздки до Києва турецький президент зустрічався зі студентами у місті Трабзон (на півночі Туреччини), де заявив, що має варіанти організації мирного посередництва.

«У мене буде візит до України. Потім до нас приїде пан Путін. Звичайно, вся наша турбота полягає у тому, щоб вирішити цю проблему між Україною та Росією. Ми не хочемо війни між Росією та Україною, про яку постійно говорять. Це поганий знак для регіону. Ми як країна НАТО не хочемо цього, ми цього не сприймаємо... наша мета не в тому, щоб нажити більше ворогів, а в тому, щоб завести друзів. Донині ми завжди прагнули дружити з Україною, Росією, Іраном, і особливо з європейськими країнами», - пояснив на зустрічі з турецькими студентами турецький Президент.

Втім, зрозуміти, наскільки життєздатними виявляться ці ініціативи Анкари щодо врегулювання конфлікту Москви та Києва, поки що досить складно. Для цього зустріч Зеленського та Путіна у присутності Ердогана має хоча б одного разу відбутися.

Європейська Україна цікава Туреччині

Експерти з питань міжнародної політики вважають, що візит турецького Президента до Києва наразі важливий і для Анкари теж. Оскільки Ердоган має амбіції перевести свою країну зі статусу Чорноморської регіональної держави на рівень держави зі світовими амбіціями.

«Україна зараз може оновити список своїх найближчих друзів, які не словом, а справою допомагають в умовах російської військової загрози, що посилилася: Польща, Великобританія, Литва, інші європейські сусіди України. І ось Туреччина також посилює допомогу і цілком ясно заявляє про свою позицію в цій ситуації. Візит в Україну президента Туреччини – це реальна справа та практична допомога вашій країні як одному з фактичних союзників. Особливо з урахуванням характеру тієї дюжини домовленостей, які досягнуті в ході цього візиту, і частина з яких спрямована саме на військово-промислове співробітництво і певно посилюють позиції України», - сказав Гела Васадзе у своєму коментарі Інформатору.

Також, за словами експерта, Туреччина зараз прагне відігравати все більш вагому роль у різних регіонах світу: у Північній Африці, на Близькому Сході, у Центральній Азії, у регіоні Східної Європи. Особливо у країнах, де є військові різного роду конфлікти - міжконфесійні, громадянські чи міждержавні, у яких Туреччина має можливість проводити мирний процес.

«Наскільки мені відомо, досягнуто принципової домовленості щодо візиту російського президента Путіна до Туреччини після його поїздки до Пекіну. І я вважаю, що результатом може бути позитивний результат миротворчих зусиль Ердогана щодо ситуації на Донбасі. Оскільки у Президента Туреччини наразі вибудовані досить довірчі стосунки як із російським президентом, так і з президентом Зеленським. І це створює певні можливості для пожвавлення діалогу та для успіху посередницької місії Туреччини», - пояснив Тогрул Ісмаїл мотивацію ініціатив турецького лідера.

Зона торгівлі України та Туреччини наразі абсолютно вільна

Важливим підсумком візиту стало те, що Україна та Туреччина підписали угоду про створення зони вільної торгівлі між двома країнами.

Делегація турецького Міністерства енергетики та природних ресурсів, яка побувала у Києві напередодні, обговорила постачання зрідженого газу в Україну, а також транспортування природного газу «Трансбалканським коридором» в обох напрямках. І ось результат зустрічі двох президентів у Маріїнському палаці: підписані 12 міждержавних угод, які зможуть вивести на більш високий рівень співпрацю двох країн у питаннях економіки та у сфері високих технологій.

 

Турецький гамбіт у Києві: про що говорили та домовилися президенти України та Туреччини 4

Найважливішим пунктом домовленості є встановлення Туреччиною ставки 0% мит на 10 337 видів товарів (а це приблизно 95% від загальної кількості), що експортуються Україною. Україна отримає і кращі умови доступу на турецький ринок для переробленої аграрної продукції. Також угода про зону вільної торгівлі означає повне скасування турецьких мит на промислову продукцію.

Крім цього, товар, що виробляється Україною з турецької сировини (після активування угоди) буде вважатися вже українським, і у зв'язку з цим отримає можливість безмитно зайти на ринки будь-яких європейських країн.

Ну, і про безпілотні ударні дрони Bayraktar, що поставляються з Туреччини до України, теж не забуваємо.

Раніше Інформатор повідомляв, що в Україні з'явиться центр обслуговування безпілотників Bayraktar.

Також ми писали, що в командуванні Об'єднаних сил заявили про готовність використовувати Bayraktar вдень і вночі

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.