Через війну російська економіка перебуває у нестабільному стані й такий стан речей тільки підсилюється новими рішеннями кремля
Падіння російського рубля є свідченням кризових явищ у російській економіці, але те, як вождь росіян володимир путін на це реагує, може тільки додати проблем. За прогнозами, ручне керування економікою призведе до зростання інфляції, створить додаткові проблеми для імпорту та, зрештою, спровокує рецесію економіки. Неочікувано, але через стратегічне рішення путіна вийти із «зернової угоди», експорт російської сирої нафти обвалився на 15 %. Кризу в рф підштовхують також проблеми банківського сектору.
Російська влада не знає що робити: від середини липня до середини серпня рубль впав на 10 %, падіння від початку року склало 36 %. З 14 серпня, після підняття облікової ставки Центробанком, національна валюта окупантів зміцнилася зі 102 до 93–94 рублів за долар, але це виявилося тимчасовим і тепер «дерев’яний» продають по 106. Саме по собі падіння курсу ще нічого не означає, але в сукупності з іншими чинниками, він підштовхує економічний колапс країни-окупанта.
Знаково, що в росії економічні негаразди, як от дефолт 1998 року та криза 2008 традиційно починалися в липні-вересні. Населення рф нервово чекає на черговий «приліт», а їхній верховний правитель, як і маса «глибинного народу», має примітивне уявлення про економіку і в його розумінні, усе чудово, поки рубль не сягнув вартості цента. За звичкою, яку придбав ще за часів Союзу, путін пояснює собі всі проблеми «підступами спекулянтів».
«Уряду та Банку росії необхідно активніше використовувати наявні інструменти, доналаштовувати їх з урахуванням об’єктивної ситуації. Тут потрібно працювати, зокрема, і над обмеженням непродуктивного, спекулятивного попиту в економіці, контролювати відтік капіталу, моніторити поведінку учасників основних учасників ринку», — сказав путін розгубленим економістам на Раді зі стратегічного розвитку та національним проєктам
Заяви російського вождя розходяться з висновками Центрального банку рф. Причиною падіння рубля, звісно, є не спекуляція, а шалені воєнні витрати, скорочення експорту та відтік капіталу за кордон.
Кремль витрачає третину бюджету країни на війну. У 2022 році з токсичної рф різні фізичні та юридичні особи вивели рекордні 227 мільярдів доларів. За перше півріччя 2023 року вивели «лише» 27 мільярдів, але водночас почали діяти експортні обмеження на нафту й це припинило ріку нафтодоларів, яка линула в росію через аномально високі ціни на енергоносії.
Вождь путін не може усунути першоджерело нестабільності — війну в Україні, тому, ймовірно, буде брати «керівництво у власні руки». Не треба бути Адамом Смітом, щоб зрозуміти, що нехтувати правилами ринку заради політичної вигоди — дуже погана ідея.
Інфляція у 2023 р. прискорюватиметься і досягне, як очікують, 6–10 %, залежно від «внутрішньополітичних умов», пише «Московская газета». Це при тому, що досі її вдавалося втримувати на рівні 4 %. Причиною є реакція кремля на підвищення курсу рубля, а саме збільшення облікової ставки до 12 %. Своєю чергою, курс рубля дуже тісно пов’язаний з інфляцією, зазначив один з експертів видання, тож запускається самопідтримуючий процес. Від здешевлення рубля в «країні-бензоколонці» виграють нафтовики, адже вони платять зарплати «дерев’яними», а прибутки отримують у валюті. А от решта програє.
«У США, ЄС такого тісного зв’язку немає. Це суто російська специфіка, пов’язана з тим, що в США та Євросоюзі експорт та імпорт із погляду різних секторів економіки більш-менш симетричні. У росії навпаки: країна поставляє на зовнішній ринок майже виключно сировину і продукти первинного переділу, а купує вироби з високою доданою вартістю. Американці та європейці слабо стежать за курсом своїх національних валют, тому що навіть сильні рухи цього курсу слабо торкаються інфляції в цих країнах», — сказав економіст.
Російські експортери отримали «неформальну рекомендацію» продавати 80 % валюти на внутрішньому ринку, що зміцнило рубль. Це може серйозно ускладнити їм життя: компанії використовували іноземну валюту для оплати поставок імпорту в росію, тепер придбати обладнання та необхідні товари буде ще важче. Кредитування на російському ринку восени суттєва знизиться. А гарячкова активність на ринку з великою ймовірністю призведе до рецесії економіки.
«Після того, як люди, домогосподарства, бізнеси нераціонально використовують помітну частину своїх ресурсів, їх просто не залишиться на те, щоби підтримувати зростання ВВП цього року. Після деякого покращення показників економічної динаміки може бути різке погіршення вже восени», — сказав один з експертів видання.
Західні експерти, такі як британський історик, журналіст та публіцист Тімоті Еш, вважають, що зростає ймовірність того, що з 2024 року на росію може чекати не помірне контрольоване здорожчання всіх товарів, а гіперінфляція на рівні 50 %. Тоді багато хто зможе на власному гаманцеві відчути, як було у «лихі 90-ті».
«Це, очевидно, може статися в росії. Подивіться на 1990-ті. Вони були там раніше», — каже він.
Як пише Doutche Whelle, у першому кварталі 2023 року згідно з одними лише офіційними даними доходи від енергоресурсів впали більш ніж на 50 %. Потім росіянам вдалося дещо покращити ситуацію. Але за останній місяць, незадовго після оголошення «блокади України», поставки нафти з усієї рф опустилися до 2,84 мільйона барелів на день. Це на чверть менше, ніж було в середині травня. Неочікувано, але агенція Bloomberg припускає, що основною причиною є загроза атак українських безпілотних суден типу «Sea Baby» на нафтові танкери в Чорному морі.
Видання каже, що причинами частково можуть бути також погана погода на морі, технічні роботи з обслуговування портів і трубопроводів, а також виконання зобов’язань перед ОПЕК+ щодо скорочення поставок найти задля підвищення закупівельних цін. Але різке падіння поставок спостерігається за тиждень з 14 до 20 серпня, якраз після атак на російський військовий корабель у Новоросійську та танкер поблизу Криму. Лише один вантаж російської сирої нафти вийшов із портів Чорного моря за ті дні. Страхові компанії повідомили фрахтувальників суден, які працюють у російських портах Чорного моря, про підвищення вартості премії за «військові ризики» з 1 % до 1,2–1,25 %, тобто, майже на чверть, повідомляє агенція Reuters.
Хоч і раніше москва скорочувала видобуток нафти, чорноморські та балтійські порти тільки нарощували поставки. Цього разу в Азії, яка є основним експортером російської нафти, відчувають серйозне скорочення поставок. Надходження до скарбниці кремля від експортного мита на нафту впали до 38 мільйонів доларів за період від 14 липня до 20 серпня. Це менше на 15 %, ніж тиждень до того.
Що цікаво, російський уряд встановив для нафтових компаній знижки в оподаткуванні, якщо вони продають енергоносії нижче встановленого Заходом обмеження, але у вересні такі пільги вже не діятимуть, що, очікувано, ще більше обмежить поставки з рф. Путін може послабити кризу, повернувшись до «зернової угоди», але поки що він покладає на вихід із неї занадто багато надій.
За даними російського видання «Комерсантъ», за минулий рік у росії кількість громадян, які визнані банкротами збільшилося на 44 %. А незабаром у країні можуть розпочатися і масові «банкопади».
Як пише видання Forbes, підвищення облікової ставки, особливо, якщо воно й далі зростатиме, означає, що клієнти будуть боятися робити довготривалі позики. Прибутки банківського сектора через це впадуть.
«У них не буде мотивації брати дорогі кредити, банки не отримають нових клієнтів, а із часом буде знижуватися прибуток», — пояснює Андрій Бородавка з ІК «Велес Капитал».
В основі цієї радісного прогнозу лежить економічна криза, яка накрила росію останніми роками. Погіршення макроекономічної ситуації, санкції, вивід капіталу, зниження припливу нових клієнтів та збільшення кількості несумлінних позичальників підштовхують банки до банкротства. А це спровокує «ефект доміно». Загалом це може означати втрату довіри клієнтів у до всього банківського сектору: росіяни намагатимуться вивести свої депозити й ще більше банків банкрутуватиме, що породжуватиме нову хвилю паніки.
Якщо ж уряд та Центробанк кинеться рятувати потенційних банкрутів, це призведе до додаткових видатків із бюджету. На ринках після краху банків може виникнути паніка й ціни на долар ще більше підстрибнуть, фондовий ринок лихоманитиме. Це може призвести до падіння інвестицій та подальшого колапсу економіки.
Раніше ми розповідали про те, що падіння російського рубля є підтвердженням дієвості західних санкцій. А ще ми писали про рекордний дефіцит кадрів у рф.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.