Травневий Майдан чи політична криза: який зі сценарієв можливий вже цієї весни в Україні – погляд експертів

Читать на русском

Українські експерти запевняють, що інформація про Майдан-3 - чергова страшилка від країни-агресорки, у якої немає ані фінансових, ані людських ресурсів, щоб організувати щось подібне

Читать на русском
Майдан 2024 в Україні
Експерти не залишили жодного шансу для Майдану під час війни

Українські експерти запевняють, що інформація про Майдан-3 - чергова страшилка від країни-агресорки, у якої немає ані фінансових, ані людських ресурсів, щоб організувати щось подібне

Західна преса пише про те, що в Україні вже в травні може бути парламентська чи політична криза і навіть Майдан. Джерело такої інформації – видання Bloomberg, яке у своїй статті розглядає можливість спонсорованого кремлем наративу через мітинги і акції, а також спроби вивести протести на вулицю. Українські експерти запевняють, що інформація про якийсь "Майдан-3" - не інакше, ніж чергова "страшилка" від країни-агресорки, у якої немає ані фінансових, ані людських ресурсів, щоб організувати щось подібне.

Загалом, тему "Майдан-3" політологи розглядають у контексті сумнівів щодо "легітимності/нелегітимності" Зеленського, як президента. Але це питання вже не є якимось дискусійним для українського суспільства. І навряд чи хтось зараз сумнівається в законності знаходження президента на своїй посаді.

Для того, щоб народ влаштував протест на Майдані потрібно одномоментно, щоб в єдину рушійну протестну систему поєдналося дуже багато факторів, для яких наразі в Україні немає умов. І ось чому:

Для Майдана потрібен потужний каталізатор та економічна стабільність

Політолог Ігор Рейтерович запевняє, що до завершення активної фази війни і початку активного політичного процесу (тобто повернення публічної політики – ред.) ніяких виступів за аналогію з Майданом 2004 чи 2013-2014 рр. не буде. Для цього немає жодних передумов.

"І суспільство виступає категорично проти подібних методів. Незважаючи на певне незадоволення, яке є об’єктивним як владою, так і, скажімо, окремими моментами, які стосуються цієї влади. Але це незадоволення не є критичним з точки зору виходу на вулиці і вимог до влади щось змінити чи якось по-іншому діяти", - запевняє експерт.

Рейтерович також пояснює, що "Майдани" в Україні ніколи не відбуваються, коли ситуація є критичною з точки зору економіки чи зовнішніх викликів. Вони відбуваються з інших причин, яких на сьогодні немає:

"В 2004 і 2014 році люди виходили на вулиці, тому що вони вважали, що та система цінностей і те бачення розвитку України, які є, порушуються владою. І тому вони вийшли на вулиці. До того ж, це відбувалося на етапі достатньо активного економічного ефективного розвитку. Тобто якщо будуть сумніви в тому, що ми не туди ідемо, відмовляємося від Асоціації з ЄС чи щось таке, тоді теоретично якісь виступи можуть бути. По всьому іншому їх немає. Теоретично можна уявити, що якщо якийсь митний договір з росією підписується, і він якийсь не такий, якщо це не буде влаштовувати громадян, і вони будуть проти цього виступати... Але знову-таки, це відбудеться не відразу, і буде результатом певних перемовин, потім виборів, а ось за результатами виборів – можна буде говорити про якісь там зміни. Але на сьогоднішній день передумов для цих змін просто немає".

Майдан завжди був проукраїнським

Екс-заступник голови ЦВК Андрій Магера абсолютно не погоджується з тезою про ймовірність третього Майдану у вигляді масових акцій протесту. В першу чергу через те, що Майдан завжди був проукраїнським.

"Майдан ніколи не був проросійським. Тому помічаю, що цю тезу, яку вкидають в наш інформаційний простір, можуть ті люди, які були на Антимайдані у 2014 році. То для них це дуже природньо мати своїм ворогом "Майдан". Тому тут нічого дивного в моєму розумінні нема", - повідомив Магера.

У росії немає ресурсів на Майдан

Політичний експерт Олексій Кошель запевняє, що зараз звідусіль звучить дуже багато сценаріїв, які мало пов’язані з українськими реаліями. Всі сценарії на зразок "Майдан -3" або чогось іншого він називає "з категорії фантастичних". І першопричиною цього виокремлює неможливість підтримки проросійських акцій фінансово.

"На сьогодні росія не має важелів впливу для того, щоб навіть використовуючи значні фінансові ресурси, організовувати в Україні ті чи інші акції непокори. Тобто немає проросійських партій, проросійських громадських організацій, які б фінансувались там через рф. Чи навіть експертних пулів, які очевидно отримували доплату з фсбшних структур і багато чого іншого. Тобто навіть фінансові вливання не гарантують спроб організації акцій протесту", - каже він.

При цьому Кошель визнає, що вплив росії залишається достатньо серйозним у медійній сфері, зокрема, соціальних мережах. Саме через них рф просуває низку своїх ідеологем, які може підхоплювати суспільство.

"Тобто ми можемо говорити про багатомільйонну аудиторію українців, які сьогодні споживають новини російських і проросійських медіа", - пояснює інформаційну загрозу він.

Майдан – це спротив народу, а не технологія влади

Політолог Тарас Загородній запевняє, що "Майдан-3" все-таки є термінологією росіян, які, скоріше за все, так пишуть у своїх документах, а наші спецслужби повідомляють про підготовку з боку ворога такої спецоперації. Але те, що росіяни щось готують, причому на постійній основі, – він підтверджує.

"Я цього не виключаю, тому що росіяни постійно над цим працюють. Сказати, що вони на конкретний період буть працювати - ні (мається на увазі травень 2024 року – ред.) Вони постійно шукають точки, активно ведуть роботу в Тік-Тоці, інших соціальних мережах, шукають різні теми, якими можна розгойдатися", - каже Загородній.

Каталізатором певних подій, які б рф могла використати на свою користь (окрім вже наболілої теми про легітимність Зеленського), можуть бути події на фронті, вважає експерт (наприклад, згадаємо розгалужені тези в росЗМІ про вихід ЗСУ з Авдіївки, які намагалися подати це як "зраду" - ред):

"Не виключно, що тему з нелегітимністю Зеленського можуть просувати й певні лідери на Заході – Орбан, Фіцо про це можуть говорити (прем'єри Угорщини та Словакії - Віктор Орбан і Роберт Фіцо - ред.). Але чи буде на ці больові точки реагувати наше суспільство – навряд чи. Тому що росіяни досі думають, що можна натиснути на кнопку – і отримати Майдан. Тому що вони досі думають, що народ несуб’єктний. Тому що вони виходять з того, що в росії такий народ, що його на Майдан можна просунути тільки якщо влада сама це організує" - пояснює Тарас Загородній.

Експерт розказав, що для Майдану треба, щоб зійшлося багато факторів. І теми для розхитувань з їхнього боку можуть братись різні – від енергетичної кризи до обміну полонених.

"Росіяни дуже сильно моніторять Україну, вони знають наші слабкості, емоційність українського суспільства, вони намагаються намацати ті проблеми, які можуть мати накопичувальний ефект і врешті-решт десь вистрелити. Вони це намагаються робити постійно. Пам’ятаєте, там були якісь мітинги проти відключення електрики ще минулого року, Одесу постійно качають різними способами. Тому тут різні можуть бути варіанти. Питання полонених можуть використовувати, тому що вони самі не обмінюють своїх людей", - підсумовує політолог Загородній.

Як у росіян не вийшло зробити Майдан з конфлікту Зеленського із Залужним

У гендиректора КМІС Володимира Паніотто був власний метод моделювання соціальних протестів (коли можна з комп’ютерною точністю сказати про рівень невдоволення у суспільстві), але влада закрила цей відділ наприкінці 90х, що й дало, власне, поштовх до створення Київського міжнародного інституту (директор дослідного центру В.Є. Хмелько). Так ось Паніотто і зараз запевняє, що без комп’ютерних моделей ми не можемо передбачити, чи буде Майдан чи ні. Однак пригадує деякі моменти, як от конфлікт між Зеленським і Залужним, який деякою мірою сприяв зниженню рейтингу довіри до президента.

"Навіть коли напруга зростає, вона може не привести до Майдану. Це має бути ще якась подія, якийсь гачок, який призводить до того, що починається така раптова ситуація. Але, мені здається, що зараз, під час війни, навряд чи може виникнути з якогось приводу Майдан. І, зрозуміло, що таке завдання може ставити росія, і реально вона досить суттєво впливає. Документи зі статтями, що друкувалися у міжнародній пресі, показали, що [країна-агресор може] вносити різні тези. Ми, до речі, проводили певні дослідження, аналізуючи тему розбрату і того, наскільки її люди підтримують, і досі вони не дуже це підтримували. Хоча що стосується конфлікту між Залужним і Зеленським – то, врешті-решт, коли він виник, це сприяло зниженню рейтингу Зеленського. Але не настільки, наскільки можливо хтось сподівався. І він все одно має поки що велику підтримку. Так що поки що ніякої загрози для створення Майдану не може бути", - розказав про саму суть зародження Майдану Володимир Паніотто.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Нагадаємо, український політолог Володимир Фесенко розкрив своє бачення відносин між президентом Володимиром Зеленським та головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним. Чи має головком відношення до "скандального" закону про мобілізацію, чому його звільняють з посади, і коли саме це може трапитися. Все це та багато іншого чекає на вас у нашому відео. Приєднуйтеся до перегляду для отримання повної інформації.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.