"Тітушки", допити, погрози: Косован розповів про тиск на нього перед обшуками в MacPaw

Читать на русском

Олександр Косован сказав, що його проблеми є типовими для усіх, хто веде чесний бізнес в Україні і не бажає давати хабарів

Читать на русском
"Тітушки", допити, погрози: Косован розповів про тиск на нього перед обшуками в MacPaw
Фото: Фейсбук, Олександр Косован

Олександр Косован сказав, що його проблеми є типовими для усіх, хто веде чесний бізнес в Україні і не бажає давати хабарів

Засновник IT-компанії MacPaw Олександр Косован розповів, що передувало обшукам прокуратури у його компанії. Він зазначив, що тиск на нього і його бізнес відбувався упродовж кількох років. І це - звична практика для України. 

Про це бізнесмен написав на своїй сторінці у Facebook. 

За словами Косована, MacPaw вже давно має справу із шантажем, погрозами, наклепами та візитами "тітушок". А все тому, що у 2016-2017 роках компанія придбала та взяла у суборенду кілька земельних ділянок. За ринковою ціною, без жодних хабарів та "відкатів".

За словами Косована, на момент купівлі жодних претензій до ділянок не було. Також не було ніяких розслідувань стосовно їхнього виділення. На час купівлі були постанови слідчих про закриття двох справ, які стосувалися ділянок, але вони були вирішені й закриті у звʼязку із відсутністю складу злочину. Але чомусь уже після того, як фірма придбала ділянки, до цих самих фактів вирішили повернутися. Почали відкривати кримінальні справи - на цей час їх чотири й усі виключно з претензіями до MacPaw.

"Недавні обшуки стали кульмінацією всіх дій, але явно не останнім кроком, який планувався. Такий метод — це абсолютно надмірні заходи у кримінальному провадженні, тим більше, що ми були готові надати доступ до всіх запитуваних документів. Проте така міра зазвичай чудово працює, якщо є задача вчинити додатковий тиск на бізнес та заблокувати його роботу для досягнення якоїсь іншої мети. Бо хіба складно отримати ухвалу суду на проведення обшуків? Звичайна справа у довоєнній Україні", - пояснив Косован. 

Він зазначив, що інвестування в земельні ділянки в Україні - його найбільша помилка, бо він став заручником власних інвестицій. Але хотілося, щоб працівники мали гарні умови для роботи і відпочинку та не виїжджали шукати кращу долю за кордон. 

"Тітушки", допити, погрози: Косован розповів про тиск на нього перед обшуками в MacPaw 1"Ми купували ці ділянки з єдиною метою і від початку говорили про це владі відкрито: створити на території рекреаційний комплекс, де спеціалісти MacPaw зможуть відновлювати ресурси і проводити час зі своїми рідними та друзями. Також у плані проєкту було створення конференц-зали для проведення заходів для IT-спільноти. Ми планували зробити тут місце для обміну досвідом та розвитку, куди можна запрошувати іноземних гостей, і показати, що в Україні створюють проєкти світового масштабу, що точно сприяло б інвестиційному клімату в нашій державі. У разі реалізації такого проєкту це мало бути візитною карткою України", - розповів Косован.

Спочатку все було добре і місцева влада йшла назустріч компанії, але пізніше на MacPaw почався тиск. 

Косован почав вкладати кошти в інфраструктуру — на місці запланованого будівництва провели еклектрику, збудували найпередовішу на той час станцію з очищення стічних вод, збудували надзвичайно ефективну теплостанцію для потреб всього проєкту та побудували перші два будиночки.  У компанії тримали та реалізували проєкт покращення технічного та екологічного стану прибережної зони Канівського водосховища в межах Переяслав-Хмельницького району Київської області. До цього прибережна зона мала незадовільний екологічний стан мілководної акваторії та прибережних смуг. Також побудували 4 км асфальтованої дороги, яку доглядали та обслуговували цілий рік. Нею користуються всі сусіди з дачного кооперативу. Також створили робочі місця для місцевих жителів. 

"У той час вже почали ширитися чутки про нашу активність і приваблювати до нас нездорову зацікавленість з боку чиновників. У 2020 році відбулись вибори місцевого самоврядування, на яких прийшла нова місцева влада та новий голова ОТГ. Одним з його перших кроків стали внесення шкідливих змін до уже раніше прийнятого попередньою владою генерального плану с. Циблі. Можна сказати, що тут пастка, в яку ми потрапили, стала ще глибшою. Деякий час ми намагалися порозумітися з новим головою і навіть мали запевнення, що ось-ось приймуть новий детальний план. Але потім ситуація різко змінилася. Підозрюю, що з’явилася якась «третя сторона», яка руками нового голови почала створювати нам «проблеми». Новий голова почав вкидати негативні інфоприводи щодо нашої діяльності, ніби ми зливаємо відходи у р. Дніпро, незаконно вирубуємо дерева, незаконно розставляємо паркани, та розповсюджував різні інші наклепи для створення «картинки». Спочатку ми не надавали особливого значення цим фактам, але на жаль, як потім виявилось, це була прелюдія до значно агресивніших дій по «монетизації» потенційних «клієнтів».

Згодом Олександру Косовану та його працівникам довелося відчути на собі весь спектр інструментів тиску на бізнес, доступних владі: тітушки, чорнушні ЗМІ, ботоферми, публічне псування репутації, кримінальні справи, допити, погрози конфіскації активів, перешкоджання діяльності. За словами Косована, з'являлись різні «рішали» зі списком бажань. Було видно що хтось перетворив компанію в цікавий для себе «інвестпроект» та почав воювати проти неї.

"Я ще раз хочу наголосити на тому, що позиція компанії непохитна: ми не збираємося давати хабарів і не будемо брати участь у корупційних схемах посадовців. Ми готові вирішувати всі аргументовані претензії виключно в правовому полі. Щодо хабарів я налаштований радикально і абсолютно не готовий грати за правилами злодіїв та корупціонерів, які використовують своє положення для власного збагачення, вибіркового правосуддя або індульгенцій. І як результат, для шкоди майбутньому нашої країни, бо такі кейси відбуваються майже щодня, навіть під час повномасштабної війни!"

Він зазначив, що вже витратив надто багато енергії та часу на протидію свавіллю чиновників. Цей час ми могли б інвестувати у розвиток проєкту та основного бізнесу, але замість цього загрузли в судових справах та проблемах, які створювали посадовці.

"Помножте цей час на десятки тисяч бізнесів, які опинилися у такій самій ситуації, і ви зрозумієте, чому за рівнем розвитку Україна все ще перебуває далеко внизу світових рейтингів!", - написав Косован.

Косован сказав, що у компанії особисто зацікавлені у швидкому та обʼєктивному розслідуванні усіх можливих фактів будь-яких порушень законодавства та завжди готові надавати наявну інформацію та документи. При цьому, найбільше шокує, що після оприлюднення інформації про проведені обшуки, прокурори виправдовуючись, через свої офіційні джерела, повідомляють недостовірну інформацію, що ніби підставою для проведення цих обшуків є ненадання Олександром Косованом відповіді на запит “правоохоронців”.

"Це є відвертою брехнею, оскільки жодних запитів MacPaw не отримувало, і навіть після отримання такої інформації на прохання надати такий запит - його надано не було. Необхідність вилучення у мене компʼютера, а також проведення обшуку на робочих місцях ІТ-спеціалістів MacPaw, намагаються виправдати наявністю там бухгалтерської документації. Такі закиди є безглуздими, так як доступ до фінансових документів слідчі отримали попередньо у банківській установі, а бухгалтерські послуги MacPaw надають сторонні компанії. Я не хочу думати, що те, з чого я почав цей пост, виявиться помилкою. Сподіваюся, що кейс MacPaw стане прецедентом і призведе до позитивних змін у країні, а свавілля чиновників назавжди залишиться у історії!", - підсумував Косован. 

 

"Тітушки", допити, погрози: Косован розповів про тиск на нього перед обшуками в MacPaw 2

Що цьому передувало? 

 У середу, 15 лютого, в офісі IT-компанії MacPaw та приватному будинку її власника і гендиректора Олександра Косована слідчі прокуратури та правоохоронці проводили обшуки. Перевіряли документацію щодо придбання земельних ділянок у 2016-21 роках. Керівництво компанії говорить про спробу рейдерського захоплення з боку деяких посадовців. Про ці обшуки в офісі повідомив у один з найвідоміших українських банкірів, бізнесмен Олег Гороховський,  Він зазначив, що йдеться про міжнародну компанію із чистою репутацією, а самі обшуки пов'язав із бажанням певних людей при владі відібрати у фірми земельні ділянки. Гороховський висловив підтримку MacPaw та її керівництву, а про дії працівиків прокуратури сказав, що "це нікуди не годиться".

Представники української влади та бізнесу гостро відреагували на цю подію. Дії слідчих прокуратури вони назвали ганебними. 

Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації України написав у ФБ, що йому соромно, коли деякі представники правоохоронних органів забігають в офіс та додому до власника топ-продуктової компанії України.

 Давида Арахамії, голова фракції «Слуга народу» у ВР висловив обурення та пообіцяв вжити заходів проти беззаконня. 

"Цей інцидент не можна залишати без реакції. Тому я скеровую звернення до Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності", - написав Арахамія у ТГ.  

Хто такий Косован і чим займається MacPaw?  

За інформацією, українського "Forbes", Олександр Косован є одним з найуспішніших молодих підприємців у країні, які побудували свою справу до 25-ти років. Перед війною його застосунок CleanMyMac для очищення комп’ютерів від «сміття» набрав 1,5 млн завантажень, переважно зі США. Косован планував виїхати до Штатів разом із командою, але залишився в Україні. MacPaw розрослася до 300 співробітників, її прибуток – до мільйонів доларів на рік.

Після початку великої війни MacPaw випустила два застосунки: для виявлення російських і білоруських програм і відстежування місцеперебування команди. Фонд SMRK Косована інвестував у стартап Esper Bionics, який розробляє розумні протези. Також MacPaw інвестував $1 млн у розвиток інноваційного хабу «Промприлад.Реновація» в Івано-Франківську. Благодійний фонд MacPaw Foundation закупив військове обладнання, спорядження та медичних виробів на $5,4 млн

Як повідомляв раніше Інформатор, до колишнього нардепа 8-го скликання від фракції "Народний фронт" Ігоря Котвіцького та підсанкційного олігарха Павла Фукса завітали з обшуками. 

Також Інформатор писав, що керівницю податкової служби Києва піймали на багатомільйонних оборудках.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.