Спецпредставник Дональда Трампа Стів Віткофф заявив, що президент США поставив ультиматум обом сторонам війни: якщо прямі переговори між Україною та Росією не почнуться найближчим часом, Сполучені Штати можуть повністю вийти з мирних ініціатив
Президент США Дональд Трамп наполегливо закликав Україну та Росію негайно перейти до прямих мирних переговорів. У разі відмови Сполучені Штати погрожували повністю вийти з процесу врегулювання конфлікту. Про це повідомив спеціальний представник Трампа Стів Віткофф в інтерв’ю виданню Breitbart News Network.
"Президент чітко дав зрозуміти обом сторонам: якщо прямий діалог не розпочнеться в найкоротші строки, то США мають піти з цього конфлікту - що б це не означало - і більше не брати в ньому участі", - заявив Віткофф.
Він підкреслив, що хоча США й не були ініціаторами війни, вони прагнуть виступити як посередник, щоб допомогти завершити її.
"Реалістичний шлях до миру - це припинення вогню. Сторони мають зупинити насильство й сісти за стіл переговорів, щоб поступово врегулювати головні спірні питання. І я переконаний, що це можливо", - додав він.
Віткофф зазначив, що серед ключових проблем - питання українських територій, контроль над Запорізькою АЕС, яка нині не функціонує, а також забезпечення Україні доступу до водних шляхів, зокрема Дніпра та виходу до Чорного моря.
"Це ті пункти, які не виглядають безнадійними. Варто лише зібратися, організувати предметну розмову, звузити перелік розбіжностей і знайти гнучкі рішення, які влаштують обидві сторони", - підкреслив представник Трампа.
За його словами, нині є близько п’яти регіонів, що залишаються предметом суперечки: два перебувають під контролем РФ, ще три - у зоні часткового впливу України. Також він назвав Запорізьку атомну станцію "перлиною", враховуючи її потенціал виробництва електроенергії, що робить її важливим елементом переговорного процесу.
Віткофф також зізнався, що наразі США ведуть неофіційні перемовини як із Києвом, так і з Москвою.
"Ми прагнемо до прямого діалогу, однак поки проводимо попередні консультації. Обговорюємо з Росією її можливі поступки - наприклад, чи готова вона відступити до певних адміністративних меж. З українського боку - теж подібні розмови", - додав він.
У ніч на 11 травня Володимир Путін на пресконференції публічно відкинув спільну ініціативу України, США та партнерів із "коаліції рішучих" щодо припинення вогню, яке планувалося з 12 травня. Натомість він запропонував повернутися до перемовин у Стамбулі, зупинених ще у 2022 році. У Кремлі також наголосили, що з ними, моляв, не можна розмовляти мовою ультиматумів.
Світова реакція на це була здебільшого критичною. Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Путін намагається виграти час, а глава МЗС Чехії Ян Ліпавський підкреслив, що той просто хоче "продовжувати стріляти". Зі свого боку президент Володимир Зеленський підтвердив готовність до діалогу, але лише за умови, що Росія погодиться на негайне припинення вогню. Пізніше Зеленський повідомив, що готовий до прямих переговорів із Путіним, а Трамп, у свою чергу, не виключив своєї участі в можливому діалозі між лідерами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.