Тільки Шахтар, турки у плей-оф, непереможні Манчестер Юнайтед і Реал. Яким був груповий етап ЛЧ 10 років тому

Інформатор згадує груповий етап Ліги чемпіонів 10 років тому

Шахтар Манчестер Юнайтед
Шахтар протистояв практично непереможному Манчестер Юнайтед

Вже за кілька годин стартує груповий етап Ліги Чемпіонів. Останній в такому форматі, який є зараз. Вже з наступного розіграшу все кардинально зміниться: нова система, новий відбір, більша кількість матчів. У цьому світлі, ми вирішили згадати, а яким був груповий етап 10 років тому? Наскільки змінилися сили в Європі, яким було українське представництво, хто запалював - усе це в цьому матеріалі.

У групі тільки Шахтар

Останній передвоєнний чемпіонат України 2012/13 вкотре виграв Шахтар. З відривом у 13 очок від Металіста, донецький клуб забрав собі єдину пряму путівку в груповий етап. Шахтар провів чудовий сезон - лише одна поразка (2:1 програли клубу Арсенал). Переслідували лідера Металіст та Динамо. Але харків’яни на фініші турніру здолали киян та втримали другу сходинку - шлях кваліфікації. Попереду були два тури відбору - в першому команда подолала ПАОК. Але, той самий скандал із договірним матчем проти Карпат - і український клуб дискваліфікували з ЛЧ. Залишився тільки Шахтар.

Команда потрапила у непросту групу А. Манчестер Юнайтед Девіда Моєса, Баєр Самі Хююпії та Реал Сосьєдад Аррасате. Тільки іспанці виглядали зрозумілим суперником. З усіма іншими довелося битися не на життя. Перший виклик був саме проти Реал Сосьєдаду. На той матч за Шахтар виходили П’ятов, Кучер, Тейшейра, Тайсон, Адріано, Срна. Перемога 2:0 була гарним стартом. Але справжнім випробуванням стала домашня гра проти потужного МЮ, двобій приймала Донбас-Арена. І 52 тисячі людей, які були тоді на грі, пам’ятають, як на гол Велбека відповів потужним ударом Тайсон. Ось вам трохи ностальгії.

На жаль, далі стільки вдачі у команди не було. На виїзді Баєр познущався з гірників 0:4. Наступний матч-відповідь вдома завершився 0:0, але МЮ на той момент продовжував штампувати перемоги і цементував своє перше місце. Домашня гра проти іспанців - і Шахтар вирівняв баланс пропущених м’ячів вже власним розгромом 4:0. Реал Сосьєдад став єдиним клубом, проти якого нашим вдалося виграти всі матчі. На останній тур донеччани вирушали у Манчестер. Манкуніанці тоді вже легко вийшли у плей-оф, а Баєр був позаду. Треба було зробити неймовірне - виграти англійців на їх арені. Але це не вдалося - мінімальна звитяга після голу Джонса і така ж мінімальна перемога німців на виїзді скинули Шахтар з другого місця в Лігу Європи. Там на етапі плей-оф випала Вікторія Плзень - і її українці не пройшли.

Початок іспанської величчі

У розіграші 2013/14 до груп вийшли вже згаданий Манчестер Юнайтед, Барселона, Мілан, Баварія, ПСЖ, Арсенал… Словом, усі гранди, яких ми знаємо, були присутні. А також - такі далекі від Ліги чемпіонів сьогодні Ювентус, Аякс, Олімпіакос і Базель.

Попередній сезон виграла Баварія і забронювала собі місце в групі. Але ми тоді ще не розуміли, що на багато років вперед у Європі встановиться іспанська гегемонія. На той момент Реал Мадрид вперше очолив Анчелотті. Він кардинально змінює стратегію клубу, приводить Бейла, 4-3-3 стає революційною для мадридців. Оновлена команда знищує всіх у групі: лише Ювентус Конте встояв 2:2 на власній арені, однак мадридці напхали 20 м’ячів суперникам та без проблем пройшли далі. Далі - виграш у ЛЧ, один рік Барселони - та трирічна Ліга Зідана.

Що цікаво, це один з небагатьох сезонів ЛЧ де жодна команда вчисту не виграла свою групу. Найближчими до 18-ти очок були МЮ, Реал Мадрид, Баварія та Атлетіко. Англійців саме ми позбавили абсолютної переваги; королівський клуб зіграв нічию з Ювентусом; німці в останньому турі програли Ман Сіті (але не лишилися першого місця); матрасники на виїзді втратили перемогу над зенітом.

Дуже цікавою була ситуація в групі F. Там зустрілися Боруссія Д, Марсель, Наполі та Арсенал. Але французів відсторонили від боротьби усі суперники: їх знищували і вдома, і на виїздах. Нуль перемог, 14 м’ячів та відсутність будь-яких перспектив для ЛЄ. Навіть такі слабкі команди, як Стяуа, Андерлехт, Аустрія та Селтік взяли свої очки. А ще в тій групі запалювали Жиру, Артета та Левандовський.

А ще 10 років тому ми почали уважніше стежити за зіркою ПСЖ. Тоді команда виграла французьку першість і кваліфікувалася до Ліги Чемпіонів. Це була друга спроба поспіль для парижан вийти з групи. Команда, в якій запалювали Ібрагімович, Сірігу, Кавані, Матьюїді та Лавессі, не без проблем подолала груповий етап і дотягла до чвертьфіналу. Тоді ще не було таких аналогій з грошовим мішком і здавалося, що у Франції сталася революція футболу.

Друга сила Європи

Десять років тому зовсім інші імена були андердогами Старої Європи. В Англії перші кроки робив оновлений Манчестер Сіті: команда, яка яскраво виграла кілька років тому АПЛ та в свої перші два роки вилітала з ЛЧ, починала нову спробу. Саме влітку 2013-го до клубу прийде Пеллегріні, який закупить таких зірок, як Негредо, Демічеліс і Навас, а ще - добре відомого українським уболівальникам Фернандіньо. Також у клубі вже були Агуеро, Компані, Харт, Джеко, Сільва та Сабалета. Із таким підбором гравців, третій вхід у ЛЧ виявився дуже вдалим - із сезону 13/14 Сіті починає стабільну історію участі щонайменше в 1/8. Містянам у групі з Баварією вдалося програти лише раз - німцям вдома - і вперше вийти у плей-оф, здійснивши шалений камбек на Альянц-Арені. Далі буде геній Гвардіоли та нові рекордні досягнення. Але, цього треба буде ще почекати.

Пам’ятаєте Шальке? Так от тоді це була одна з найкращих команд Німеччини. В групі з Челсі, Базелем та Стяуа вони програли лише англійцям та відстояли чергове право на плей-оф. Виступали за них тоді Кевін-Прінс Боатенг, Дракслер, Фукс та Хеведес. Зараз команда зовсім не та і впала у Другу Бундеслігу, де намагається повернутися до еліти. А якщо порівнювати з андердогами сьогодення, то, можливо, на їх місце стане Уніон.

Той розіграш став найкращим для грецьких клубів за багато років. Олімпіакос дістався плей-оф у групі, де були ПСЖ, Бенфіка та Андерлехт, посунувши португальців. Згодом ніхто з представників Греції далі групи не виходив. А останні кілька років - жодного представника. А от гравці того Олімпіакоса досягли більшого успіху: Мітроглу перебрався до АПЛ, Хіменес закріпився в основі, а Манолас майже на десять років оформить прописку в Серії А.

Так само і Туреччина - виходити з групи її клубам вдається дуже зрідка. Але саме десять років тому Галатасарай зміг вигриз друге місце у квартеті, де їм протистояли Реал, Ювентус та Копенгаген. Минуло 10 років - і Галатасарай знову на цьому етапі з Копенгагеном. Того разу вдалося дійти до чвертьфіналу в команді, де грали Дрогба, Муслера, Брума та Кая. І здається, цьогорічний турецький клуб намагатиметься повторити власний успіх, адже вони поклали стільки емоцій та сил на відбір, що вболівальники не вибачать їм відсутність боротьби. Адже тут і досі грає Муслера (у 37 років!), а також є Їлмаз, Мертенс, Демірбай, Бардакчі та Олівейра.

Зростала тоді італійська нова сила. Ми знали про Ювентус, гримів Мілан. І на нову спробу заходили неаполітанці. Наполі тільки вийшов із кризи, це була їх друга в історії участь у груповому етапі Ліги Чемпіонів. Ми вже згадали вище цю шалену групу F - тоді італійцям вдалося виграти на власному полі Арсенал та дортмундську Боруссію. Але цього виявилося недостатньо - за додатковими показниками команда випала у Лігу Європи.

Бачите, яких імен тут немає? Десять років тому Ліга Чемпіонів у групах була без Ліверпуля, Тоттенгема, Севільї та Аталанти. Ліон та Динамо Загреб з року в рік змінювали єврокубковий турнір, Лейпциг та Зальцбург тоді були відомі хіба що у своїх містах, а Янг Бойз ще тестував власні сили для ЛЧ.

Кращі з кращих

Кращим бомбардиром став Роналду. За 6 матчів він забив аж 9 м’ячів. Там були дубль Ювентусу та Копенгагену й виїздний хет-трик у ворота Галатасараю. Та більше всім запам’ятався Ібрагімович - 8 голів за етап груп і той самий покер у ворота Андерлехта. Найближче до них підійшли Агуеро та Мессі - аргентинці відзначилися шістьма м’ячами. Позаду лишилися такі гучні для 13-го року футболісти, як Кавані, Ігуаїн, Коста, Роббен, Балотеллі, Манджукич та Гетце. Був серед цієї компанії і Тейшейра. За Шахтар бразилець назабивав три м’ячі і це був найкращий результат єдиного українського клубу.

Фанатам МЮ особливо боляче читати цю статтю, адже того розіграшу клуб був на вершині. Воротар де Хеа пропустив лише три голи - від Шахтаря та Баєра. Також залізно відстояв позицію Куртуа, який ще грав за Атлетіко. І це був його останній сезон за матрасників. Чудова гра та постійна довіра від Сімеоне створили для нього чудову візитівку. Далі буде чотири роки за Челсі та зірковий перехід у Реал.

Сезон 13/14 запалив кілька гучних імен на футбольній мапі серед футболістів, нові клуби почали боротьбу за Лігу Чемпіонів. Саме тоді звичне її представництво почне потроху змінюватися. Цікавий факт - українські клуби завершують існування старих форматів європейських турнірів власною перемогою, як це зробив Шахтар із Кубком УЄФА. Є в нас такі мрії, але раптом донецькому клубу вдасться подолати груповий етап ЛЧ вперше за 5 років? Дивимося вже сьогодні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube