Інформатор згадує груповий етап Ліги чемпіонів 10 років тому
Вже за кілька годин стартує груповий етап Ліги Чемпіонів. Останній в такому форматі, який є зараз. Вже з наступного розіграшу все кардинально зміниться: нова система, новий відбір, більша кількість матчів. У цьому світлі, ми вирішили згадати, а яким був груповий етап 10 років тому? Наскільки змінилися сили в Європі, яким було українське представництво, хто запалював - усе це в цьому матеріалі.
Останній передвоєнний чемпіонат України 2012/13 вкотре виграв Шахтар. З відривом у 13 очок від Металіста, донецький клуб забрав собі єдину пряму путівку в груповий етап. Шахтар провів чудовий сезон - лише одна поразка (2:1 програли клубу Арсенал). Переслідували лідера Металіст та Динамо. Але харків’яни на фініші турніру здолали киян та втримали другу сходинку - шлях кваліфікації. Попереду були два тури відбору - в першому команда подолала ПАОК. Але, той самий скандал із договірним матчем проти Карпат - і український клуб дискваліфікували з ЛЧ. Залишився тільки Шахтар.
Команда потрапила у непросту групу А. Манчестер Юнайтед Девіда Моєса, Баєр Самі Хююпії та Реал Сосьєдад Аррасате. Тільки іспанці виглядали зрозумілим суперником. З усіма іншими довелося битися не на життя. Перший виклик був саме проти Реал Сосьєдаду. На той матч за Шахтар виходили П’ятов, Кучер, Тейшейра, Тайсон, Адріано, Срна. Перемога 2:0 була гарним стартом. Але справжнім випробуванням стала домашня гра проти потужного МЮ, двобій приймала Донбас-Арена. І 52 тисячі людей, які були тоді на грі, пам’ятають, як на гол Велбека відповів потужним ударом Тайсон. Ось вам трохи ностальгії.
На жаль, далі стільки вдачі у команди не було. На виїзді Баєр познущався з гірників 0:4. Наступний матч-відповідь вдома завершився 0:0, але МЮ на той момент продовжував штампувати перемоги і цементував своє перше місце. Домашня гра проти іспанців - і Шахтар вирівняв баланс пропущених м’ячів вже власним розгромом 4:0. Реал Сосьєдад став єдиним клубом, проти якого нашим вдалося виграти всі матчі. На останній тур донеччани вирушали у Манчестер. Манкуніанці тоді вже легко вийшли у плей-оф, а Баєр був позаду. Треба було зробити неймовірне - виграти англійців на їх арені. Але це не вдалося - мінімальна звитяга після голу Джонса і така ж мінімальна перемога німців на виїзді скинули Шахтар з другого місця в Лігу Європи. Там на етапі плей-оф випала Вікторія Плзень - і її українці не пройшли.
У розіграші 2013/14 до груп вийшли вже згаданий Манчестер Юнайтед, Барселона, Мілан, Баварія, ПСЖ, Арсенал… Словом, усі гранди, яких ми знаємо, були присутні. А також - такі далекі від Ліги чемпіонів сьогодні Ювентус, Аякс, Олімпіакос і Базель.
Попередній сезон виграла Баварія і забронювала собі місце в групі. Але ми тоді ще не розуміли, що на багато років вперед у Європі встановиться іспанська гегемонія. На той момент Реал Мадрид вперше очолив Анчелотті. Він кардинально змінює стратегію клубу, приводить Бейла, 4-3-3 стає революційною для мадридців. Оновлена команда знищує всіх у групі: лише Ювентус Конте встояв 2:2 на власній арені, однак мадридці напхали 20 м’ячів суперникам та без проблем пройшли далі. Далі - виграш у ЛЧ, один рік Барселони - та трирічна Ліга Зідана.
Що цікаво, це один з небагатьох сезонів ЛЧ де жодна команда вчисту не виграла свою групу. Найближчими до 18-ти очок були МЮ, Реал Мадрид, Баварія та Атлетіко. Англійців саме ми позбавили абсолютної переваги; королівський клуб зіграв нічию з Ювентусом; німці в останньому турі програли Ман Сіті (але не лишилися першого місця); матрасники на виїзді втратили перемогу над зенітом.
Дуже цікавою була ситуація в групі F. Там зустрілися Боруссія Д, Марсель, Наполі та Арсенал. Але французів відсторонили від боротьби усі суперники: їх знищували і вдома, і на виїздах. Нуль перемог, 14 м’ячів та відсутність будь-яких перспектив для ЛЄ. Навіть такі слабкі команди, як Стяуа, Андерлехт, Аустрія та Селтік взяли свої очки. А ще в тій групі запалювали Жиру, Артета та Левандовський.
А ще 10 років тому ми почали уважніше стежити за зіркою ПСЖ. Тоді команда виграла французьку першість і кваліфікувалася до Ліги Чемпіонів. Це була друга спроба поспіль для парижан вийти з групи. Команда, в якій запалювали Ібрагімович, Сірігу, Кавані, Матьюїді та Лавессі, не без проблем подолала груповий етап і дотягла до чвертьфіналу. Тоді ще не було таких аналогій з грошовим мішком і здавалося, що у Франції сталася революція футболу.
Десять років тому зовсім інші імена були андердогами Старої Європи. В Англії перші кроки робив оновлений Манчестер Сіті: команда, яка яскраво виграла кілька років тому АПЛ та в свої перші два роки вилітала з ЛЧ, починала нову спробу. Саме влітку 2013-го до клубу прийде Пеллегріні, який закупить таких зірок, як Негредо, Демічеліс і Навас, а ще - добре відомого українським уболівальникам Фернандіньо. Також у клубі вже були Агуеро, Компані, Харт, Джеко, Сільва та Сабалета. Із таким підбором гравців, третій вхід у ЛЧ виявився дуже вдалим - із сезону 13/14 Сіті починає стабільну історію участі щонайменше в 1/8. Містянам у групі з Баварією вдалося програти лише раз - німцям вдома - і вперше вийти у плей-оф, здійснивши шалений камбек на Альянц-Арені. Далі буде геній Гвардіоли та нові рекордні досягнення. Але, цього треба буде ще почекати.
Пам’ятаєте Шальке? Так от тоді це була одна з найкращих команд Німеччини. В групі з Челсі, Базелем та Стяуа вони програли лише англійцям та відстояли чергове право на плей-оф. Виступали за них тоді Кевін-Прінс Боатенг, Дракслер, Фукс та Хеведес. Зараз команда зовсім не та і впала у Другу Бундеслігу, де намагається повернутися до еліти. А якщо порівнювати з андердогами сьогодення, то, можливо, на їх місце стане Уніон.
Той розіграш став найкращим для грецьких клубів за багато років. Олімпіакос дістався плей-оф у групі, де були ПСЖ, Бенфіка та Андерлехт, посунувши португальців. Згодом ніхто з представників Греції далі групи не виходив. А останні кілька років - жодного представника. А от гравці того Олімпіакоса досягли більшого успіху: Мітроглу перебрався до АПЛ, Хіменес закріпився в основі, а Манолас майже на десять років оформить прописку в Серії А.
Так само і Туреччина - виходити з групи її клубам вдається дуже зрідка. Але саме десять років тому Галатасарай зміг вигриз друге місце у квартеті, де їм протистояли Реал, Ювентус та Копенгаген. Минуло 10 років - і Галатасарай знову на цьому етапі з Копенгагеном. Того разу вдалося дійти до чвертьфіналу в команді, де грали Дрогба, Муслера, Брума та Кая. І здається, цьогорічний турецький клуб намагатиметься повторити власний успіх, адже вони поклали стільки емоцій та сил на відбір, що вболівальники не вибачать їм відсутність боротьби. Адже тут і досі грає Муслера (у 37 років!), а також є Їлмаз, Мертенс, Демірбай, Бардакчі та Олівейра.
Зростала тоді італійська нова сила. Ми знали про Ювентус, гримів Мілан. І на нову спробу заходили неаполітанці. Наполі тільки вийшов із кризи, це була їх друга в історії участь у груповому етапі Ліги Чемпіонів. Ми вже згадали вище цю шалену групу F - тоді італійцям вдалося виграти на власному полі Арсенал та дортмундську Боруссію. Але цього виявилося недостатньо - за додатковими показниками команда випала у Лігу Європи.
Бачите, яких імен тут немає? Десять років тому Ліга Чемпіонів у групах була без Ліверпуля, Тоттенгема, Севільї та Аталанти. Ліон та Динамо Загреб з року в рік змінювали єврокубковий турнір, Лейпциг та Зальцбург тоді були відомі хіба що у своїх містах, а Янг Бойз ще тестував власні сили для ЛЧ.
Кращим бомбардиром став Роналду. За 6 матчів він забив аж 9 м’ячів. Там були дубль Ювентусу та Копенгагену й виїздний хет-трик у ворота Галатасараю. Та більше всім запам’ятався Ібрагімович - 8 голів за етап груп і той самий покер у ворота Андерлехта. Найближче до них підійшли Агуеро та Мессі - аргентинці відзначилися шістьма м’ячами. Позаду лишилися такі гучні для 13-го року футболісти, як Кавані, Ігуаїн, Коста, Роббен, Балотеллі, Манджукич та Гетце. Був серед цієї компанії і Тейшейра. За Шахтар бразилець назабивав три м’ячі і це був найкращий результат єдиного українського клубу.
Фанатам МЮ особливо боляче читати цю статтю, адже того розіграшу клуб був на вершині. Воротар де Хеа пропустив лише три голи - від Шахтаря та Баєра. Також залізно відстояв позицію Куртуа, який ще грав за Атлетіко. І це був його останній сезон за матрасників. Чудова гра та постійна довіра від Сімеоне створили для нього чудову візитівку. Далі буде чотири роки за Челсі та зірковий перехід у Реал.
Сезон 13/14 запалив кілька гучних імен на футбольній мапі серед футболістів, нові клуби почали боротьбу за Лігу Чемпіонів. Саме тоді звичне її представництво почне потроху змінюватися. Цікавий факт - українські клуби завершують існування старих форматів європейських турнірів власною перемогою, як це зробив Шахтар із Кубком УЄФА. Є в нас такі мрії, але раптом донецькому клубу вдасться подолати груповий етап ЛЧ вперше за 5 років? Дивимося вже сьогодні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.