The Economist: США вважають провальним план перемоги Зеленського

США не влаштовує, що український план призведе до загострення ситуації, проте Росія, навпаки, не дуже занепокоєна власними планами ескалації

володимир зеленський, джо байден
Частина проблеми в тому, що Захід, відкидаючи план Зеленського, не сказав йому про це в обличчя, заявив The Economist анонімний український посадовець

У США вважають "провальним" план перемоги Зеленського. Американців турбує насамперед, що він явно веде до ескалації. Але українському президентові прямо про це так і не сказали, що є частиною проблеми, заявив на умовах анонімності виданню The Economist український високопосадовець.

Чиновник, який побажав залишитися анонімним, каже, що план українського президента  слід інтерпретувати як "примусову дипломатію" або спосіб змусити Росію вести мирні переговори на більш вигідних для України умовах. Але, за даними високопосадовця, ескалаційний потенціал плану перемоги не був добре прийнятий у Вашингтоні.

"Вони кажуть, що це приречено на провал, хоча частина проблеми полягає в тому, що вони не говорять про цього (українському) президентові в обличчя", - цитує The Economist українського чиновника.

Високопосадовець каже, що наступною метою Росії може стати наступ на місто Запоріжжя, великий промисловий центр на півдні України, розташований неподалік окупованої Росією атомної електростанції. Те ж джерело припускає, що Росія, можливо, вже повернула собі близько половини території, яку Україна захопила в Курській області в серпні 2024 року, що було єдиним значним успіхом України після контрнаступу, що провалився в 2023 році.

Росія, навпаки, не дуже занепокоєна власними планами ескалації, залучаючи до війни КНДР, вважає The Economist. Як неперевірені північнокорейські війська поводитимуться на європейському полі бою, все ще лишається відкритим питанням. Але, як це прокоментував виданню глава ГУР МО України Кирило Буданов, такий розвиток подій все одно є для України "небажаним експериментом".

План перемоги

План перемоги Зеленського був представлений українському парламенту 16 жовтня, а в ЄС та НАТО - 17 жовтня. План включає: запрошення України до вступу в НАТО, посилення оборони України та розворот війни в бік Росії, стримування російської агресії, спеціальні стратегічні та економічні угоди з партнерами Києва. П'ятий пункт стосується післявоєнного періоду – Київ пропонує замінити американські війська в Європі українськими після війни. 

На Заході вже понад тиждень аналізують план перемоги. Він вже став причиною численних дискусій серед західних політиків та експертів. Основні положення стратегії, зокрема запрошення України до НАТО, викликають різні реакції і в Європі, і у США, особливо через страх можливої ескалації війни.

Президент оприлюднив цей план, коли багато медіа писали, що партнери у США та Європі ключові пункти відхилили. Навіщо він тоді потрібен? Інформатор має дві версії. Перша у тому, що відмова Заходу - це добрий привід, аби почати переговори з Росією на невигідних умовах. А критикам казати - ми могли перемогти, але нам не дали.

Друга – про те, що відмови – ніщо, коли є план. Протягом 2,5 років великої війни ми вже отримували негативні відповіді стосовно ППО, танків, HIMARS, ракет, літаків F-16. То й що? Ми також поговорили про це з експертами.

23 жовтня з'явилися відомості, що Зеленський готує ще один "план перемоги", цього разу - "для внутрішнього користування". Президент задумав, що на відміну від плану перемоги, який націлений на Захід, цей план визначить (нарешті!) кроки для самої України. Його мають підготувати до кінця 2024 року. Йдеться про документ, який стосуватиметься внутрішніх рішень в багатьох сферах. Зокрема, йдеться про ВПК, оборону, економіку, соціальну політику та інші.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube