Ми підібрали найважливіші події за тиждень, що минув — з 24 по 30 квітня
Цього тижня світ вжахнув черговий воєнний злочин росіян — ракетний удар по багатоповерхівці в Умані. Перелік злочинів вождя росіян володимира путіна доповнює і те, що він підготував законодавчу базу для виселення українців із захоплених територій. А також з’явилася інформація, що українські розвідники планували масові атаки в глибокому російському тилу на річницю повномасштабного вторгнення, а ще в Севастополі сталася величезна «бавовна», яка позбавила окупантів кількох десятків тисяч тонн пального. У найстаршої мами України планують забрати дитину, горе-пранкер потрапив у скандал, а відомий кіт Степан офіційно одружився.
Розпочався тиждень із новини, яку опублікувало The Washington Post. Видання повідомляло, що керівник воєнної розвідки України Кирило Буданов планував масовані удари безпілотників вглиб російської території на річницю вторгнення військ рф, 24 лютого. Нібито, про це свідчать дані з витоку таємних документів Пентагону. Якщо вірити цій інформації, ГУР вирішило порадувати українців і вдарити по росії безпілотниками. Лише позиція Вашингтону, який боявся «ескалації» завадила цьому.
Зазначається, що в США вважають «напади на росію, особливо із застосуванням зброї, наданої США, дуже ризикованими операціями, які можуть здатися російському диктатору володимиру путіну настільки загрозливими, що він вдасться до використання тактичної ядерної зброї». Американські розвідники також кажуть, що український ГУР планував атаки на «вагнерівців» у Малі та Сирії. Для цього, нібито, планували задіяти місцевих повстанців.
Зірка мережі кіт Степан узяв офіційний шлюб зі своєю нареченою Стефанією. Вони давно у взаєминах — познайомилися влітку 2022 року. Пухнастій парочці, навіть, видали свідоцтво про шлюб. Власниця молодят пані Анна виклала фото події в Інстаграмі, на сторінці кота Степана.
Степан почав свій зірковий шлях під час карантину. Тоді його власниця опублікувала перше відео зі Степаном, яке набрало кілька мільйонів переглядів. Після цього вусату зірку фотографували в різних амплуа майже кожного дня і в нього з’явилося багато шанувальників. У 2022 році кіт Степан отримав престижну світову премію блогерів — «World Influencers and Bloggers Awards 2022». Про нього писали світові ЗМІ. Завдяки популярності Степана вдалося зібрати понад 10 тисяч доларів для підтримки притулків та зоопарків України під час вторгнення росіян. Він також став амбасадором урядового проєкту «Збережіть українську культуру».
У середу українці дізналися, що в найстарішої мами України — 78-річної Валентини Підвербної — забрали 12-річну дочку Анну-Марію. Дівчина звернулася з проханням допомогти, використовуючи соцмережі. Виконком Чернігівської міської ради прийняв рішення негайно відібрати дитину в матері.
Підвербна та її дочка перебували під наглядом соціальних служб, після появи допису, перевірити ситуацію приїхала поліція. З’ясувалось, що Анна-Марія живе в «неналежних санітарно-гігієнічних умовах та зазнає домашнього насилля». Служби визнали, що мати не надає дочці належного піклування. Анна-Марія попросила забрати її від Валентини Підвербної та заявила, що думала про самогубство. Наразі чекають рішення суду.
Історія тим більш сумна, що Підвербна через хворобу не могла народити дитину, тому зібрала кошти на штучне запліднення. Народження Анни-Марії стало сенсацією. Але згодом жінка почала уникати ЗМІ і відмовлялась від коментарів.
Водночас, можливо, Підвербна й не є справжньою матір’ю Анни-Марії. Річ у тім, що торік її право материнства вирішила оскаржувати в суді Оксана Спектор. Вона заявляла, що Підвербна незаконно використала її яйцеклітину, яка була на збереженні в клініці репродуктивної медицини. Слухання в цій справі тривають і зараз.
Вождь росіян володимир путін підписав указ, яким де-факто, узаконив неприховані депортації українців зі своєї землі. Відповідно до нововведення, ті з мешканців тимчасово окупованих регіонів, які не мають російського громадянства й не хочуть його отримати, зможуть жити на цих територіях із колишніми документами лише до 1 липня 2024 року. Далі їх як іноземців будуть виселяти з власних будинків. До таких кроків росія вдається через загрозу повернення захоплених території. Це також одна зі спроб провести «паспортизацію» окупованого населення.
Виселення населення з окупованих територій є воєнним злочином Згідно із Женевськими конвенціями 1949 року та їх додатковими протоколами, депортація цивільного населення з окупованих територій є порушенням міжнародного гуманітарного права та військового права. Це заборонено статтями 49 і 147 Женевських конвенцій, які стосуються захисту цивільного населення під час війни та окупації.
Наприкінці робочого тижня Україну сколихнула новина про те, що вночі, під час ракетного удару росіян, одна з крилатих ракет Х-101 влучила в багатоповерхівку в Умані. Загинуло 23 людини, у тому числі четверо дітей. Удар по Умані спричинив до найбільшої кількості жертв серед цивільного населення з січня-місяця, коли російська ракета вразила житловий будинок у Дніпрі. Тоді загинуло 46 людей, 80 було поранено.
У ту ніч російські терористи вдарили по також по Дніпру та Києву, але найбільше збитків наробили саме в Умані. Частину ракет вдалося збити. Атака викликала міжнародний осуд.
У суботу в тимчасово окупованому Криму пролунав гучний вибух та розгорілася пожежа. Як заявляли окупанти, український безпілотник потрапив у нафтобазу в Козачій бухті Севастополя. Окупанти кілька годин не могли підійти до вогнища, для придушення вогню надіслали 18 пожежних машин та 60 людей. Повідомляється, що ніхто не загинув.
Україна не взяла на себе відповідальність за атаку, але удар по нафтобазі вважається частиною підготовки до контрнаступу ЗСУ. Атаки зосереджені на порушенні логістики ворожої армії і мають ускладнити опір. За однією з версій, знищено понад 10 цистерн із нафтопродуктами загальною місткістю 40 тис. тонн.
У неділю в Україні в скандал втрапив TikTok-блогер Сурік Черкезов. Він обматюкав українського військового, бо той не хотів брати участі в зйомці його «пранку». За сценарієм «пранкера», військовий мав «прикрити» Черкезова, гарантувати йому алібі. Але той зірвав зйомку, відбувся діалог такого змісту:
— Валеро, брате, привіт. Ми вчора з тобою бухали.
— Який я тобі Валера?.. Яке ми з тобою бухали, дядьку? Я воював
— Ти серйозно? І що?… Ти не міг мене врятувати перед дівчиною? Ти розумієш, що ведеться відеоспостереження? Давай, іди нах*й звідси, — заявив Сурік.
Як можна судити з подальших подій, після цього блогера знайшли та покарали невідомі. З’явилося відео, де Сурік перепрошує за інцидент. Пізніше блогер казав, що його били 8 людей та змусили зібрати гроші на пікап для ЗСУ. Черкезов заявляв, що шукатиме кривдників, оскільки «підіймає економіку» України, а його брати воюють, тому образи були несправедливими. Однак пізніше, коли ситуація набула розголосу, тон заяв Черкезова змінився і він ще раз попросив вибачення і оголосив збір на пікап для ЗСУ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.