Під скорочення потрапили Міністерство національної єдності, Міністерство аграрної політики та продовольства та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості
У понеділок, 21 липня, новопризначена прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко провела перше засідання нового складу уряду. Кабінет Міністрів ухвалив низку рішень у межах останньої реорганізації уряду, скоротивши чотири міністерства. Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
«Кожен міністр має в максимально короткі строки визначити конкретний план дій. Без абстракцій. Ці плани будуть представлені публічно, обговорені з профільними комітетами Верховної Ради, і далі — регулярна звітність. Повинні вийти на швидкий темп», — заявила Юлія Свириденко.
Уряд вирішив реорганізувати Міністерство національної єдності, яке очолював підозрюваний у корупції Олексій Чернишов. Це міністерство приєднають до Мінсоцполітики, створивши нове — Міністерство соціальної політики, сімʼї та єдності України.
Мінсоцполітики передадуть бюджетні призначення, передбачені у 2025 році для Міністерства національної єдності, а саме:
Також урядовці вирішили ліквідувати Міністерство аграрної політики та продовольства та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів. Їхні функції покладуть на Міністерство економіки, створивши нове — Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України. Окрім того, ліквідовують Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості. Його функції покладуть на Міністерство оборони.
У новій редакції Положення про Міноборони України передбачено, що міністерство є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує:
Нова прем'єр-міністерка Юлія Свириденко у неділю, 20 липня, розповіла про плани уряду на наступний тиждень. Готується мораторій на перевірки бізнесу. Також планують запустити гранти на виробництво зброї та проєкт щодо відбудови України.
Уряд та правоохоронці готують ввести річний мораторій на перевірки. Це питання вже обговорили з президентом Володимиром Зеленським. Він доручив дати більше свободи внутрішнім економічним силам. Це означає також продовження детінізації економіки, забезпечення рівних умов, які вигідні білому бізнесу.
Також стартував аудит кримінальних справ проти бізнесу. Пріоритет - закрити безпідставні провадження, кія блокують підприємницьку діяльність, а нові справи зможе санкціонувати лише генпрокурор або керівники обласного та районного рівня.
"Паралельно будуть обмежені перевірки податкової та митниці. Також ми посилимо контроль за законністю слідчих дій. Перевірки будуть лише у секторах із високим ризиком, а добросовісні підприємства отримають захист. Ми готові ініціювати зміни до законів для кращого захисту бізнесу, реформування нагляду і справедливого використання конфіскованих активів РФ", - зазначил Свириденко.
Наступного тижня уряд планує запустити гранти на виробництво боєприпасів і вибухових речовин. Це - підтримка оборонної промисловості та локалізація критичних виробництв. Проєкт координують Михайло Федоров і Денис Шмигаль.
Кабмін запускає експериментальний проєкт "Проектуй і будуй", який дозволить швидше будувати чи відновлювати житло, лікарні, школи та іншу важливу інфраструктуру. Буде змінено сам підхід до будівництва: держава проводить тендери не на проєктування, а на повну реалізацію об’єкта — "під ключ". Це європейська практика, відома як Design–build, такий підхід давно застосовується у ЄС як ефективний механізм.
"Підрядник братиме на себе відповідальність і за розробку проєктної документації, і за виконання будівельних робіт. Проєкт триватиме 2 роки — на контролі в Олексія Кулеби та його команди, а також Агентства відновлення", - додала прем'єрка.
17 липня Верховна Рада підтримала кандидатуру Юлії Свириденко на посаду очільниці уряду - "за" проголосували 262 народні депутати. Вона стала 19-м прем’єром в історії незалежної України та другою жінкою на цій посаді.
Того ж дня парламент затвердив новий склад Кабміну. Більшість міністрів зберегли свої посади, наприклад, Михайло Федоров зберіг посаду міністр цифрової трансформації, а разом з тим став першим віцепрем’єр-міністром. Так виглядає оновлений склад: