Те, про що зазвичай мовчать: в Україні запустили чат-бот з протидії сексуальному насиллю для військовослужбовців

Читать на русском

Його можна масштабувати і на цивільну сферу

Читать на русском
Те, про що зазвичай мовчать: в Україні запустили чат-бот з протидії сексуальному насиллю для військовослужбовців

Його можна масштабувати і на цивільну сферу

В Україні запустили чат-бот з протидії сексуальному насиллю та домаганням для військових. Сервіс допоможе зрозуміти, що сталося та де можна отримати підтримку. 

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на власного коресподента.

Ініціатива у створенні чат-боту належить ГО "Невидимий батальйон", але  втілювали в життя її декілька громадських організацій.

Чат-бот зможе допомогти зорієнтуватися у складній ситуації, бути  почутим, отримати допомогу та чіткий алгоритм подальших дій. Він надасть  можливість отримати психологічну допомогу та юридичну консультацію постраждалим, а  також допомогти пройти весь алгоритм дій у випадку, якщо людина готова подати офіційну  заяву про злочин. Важливим аспектом є й те, що проєкт масштабований і на цивільні сфери  життя, позаяк явище сексуальних домагань не є винятком. 

Чат-бот нині доступний на сайті "Невидимого батальйону", поки що він працює в тестовому режимі, але скористатись ним можна вже зараз за посиланням.

 

Те, про що зазвичай мовчать: в Україні запустили чат-бот з протидії сексуальному насиллю для військовослужбовців 1

Те, про що зазвичай мовчать: в Україні запустили чат-бот з протидії сексуальному насиллю для військовослужбовців 2

Основна мета чат-боту надати підтримку постраждалому чи постраждалій, надати необхідну інформацію і скерувати, куди можна звернутися за допомогою.

З серпня 2020 року команда Інституту гендерних програм працювала над дослідженням  «Невидимий батальйон 3.0. Сексуальні домагання у військовій сфері в Україні». 

Після оприлюднення результатів дослідження стало зрозуміло, що система Збройних сил України має вагому організаційну прогалину в питанні професійної взаємодії між командиром і підлеглими. 

Директорка ГО "Невидимий батальйон" Марина Лазаренко підкреслює, що гарячі лінії Міністерства оборони та Національної гвардії не ефективні: через неанонімність і через те, що інформація повідомляється у підрозділ, ними надто хочуть користуватися.

Постраждалі просто не заявляють про випадки, які сталися, бо немає чіткого механізму подання скарг, можливості отримати хоча б психологічну допомогу та юридичну консультацію, відсутність анонімності на початкових ланках процесу, страх втратити статус та роботу. І врешті військові опиняються  наодинці з проблемою. 

Юлія Микитенко, ветеранка:

"Я вже звільнилась зі служби, тож можу говорити, як воно є зсередини. Це правда, що військовослужбовці дуже рідко захищені від військовослужбовців вищого рангу. Звернення не анонімні, тобто анонімні зовсім не розглядаються. І як воно відбувається: ти дзвониш на гарячу лінію, звідти цю скаргу відправляють на командира військової частини, а він на заступника з морально психологічного забезпечення, а заступник дзвонить безпосередньо командиру, на якого поскаржились і каже: "В тебе там якась куріца чи пітух починають скаржитися". І всі наслідки з цього. Тобто мало того, що людина не розв'язала свою проблему, а ще й отримала в кращому випадку догану в гіршому — булінг зі сторони співслужбовців і командування".

Щоб ефективно боротись з такою ситуацією, в ЗСУ  березня 2021 року працюють над розробкою механізму запобігання та протидії сексуальним домаганням та насильству за ознакою статі у ЗСУ. Алгоритм розробляють за участі ГО “Юридична сотня”  та партнерських організацій: Жіночий Ветеранський Рух та Невидимий батальйон.

Вікторія Арнаутова, радниця Головнокомандувача ЗСУ з гендерних питань:

"Пів року тому була започаткована робоча група. Я особисто звернулась до представниць громадськості, до ветеранок і ми почали розробляти той механізм. Нині він знаходиться на фінальному етапі. Відбувається відпрацювання алгоритму працівниками військової служби правопорядку цього механізму. Чат-бот, що розроблений задля запобігання і протидії сексуальних домагань в секторі безпеки та оборони як альтернативний доступ до інституційного реагування і підтримки жертв насилля. Тому я думаю, коли він запрацює в повну силу, його цікаво було б включити в цей механізм. Я буду говорити про це".

Окрім чат-бота "Невидимий батальйон" вже створили онлайн курс, де можна дізнатися про межі в професійному спілкуванні в армії. Нині його рекомендують для студентів військових ВНЗ. Курс у вільному доступі за посиланням.

В Україні є два прецеденти звернення військовослужбовиць до правоохоронних органів через сексуальні домагання. Це справа Валерії Сікал, її справу розслідують з 2019 року, та справа Ольги Деркач, вона звернулася до поліції у 2021.

З матеріалом про сексуальні домагання в армії можна ознайомитись тут


 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.