Отруйна риба і домашні консерви можуть спричинити параліч і смерть. Як вберегтися - роз'яснення від відомства.
Держрибагентство попередило українців про підвищений ризик отруєння ботулізмом влітку через неправильно приготовану чи неправильно збережену рибу. У Рівному вже стався подібний випадок - спалах ботулізму після вживання домашнього сала завершився госпіталізацією цілої будівельної бригади. Збудник хвороби - бактерія клострідіум ботулінум, яка мешкає в ґрунтах і потрапляє у водойми з паводковими водами, а звідти - в організм риби через кишечник і пошкоджену шкіру. Найчастіше людина заражається саме влітку, споживаючи в'ялену або копчену рибу. Хвороба здатна викликати параліч дихальних м'язів і навіть смерть, тому відомство закликає дотримуватися елементарних правил безпеки.

Про небезпеку розповіло Держрибагентство у своєму повідомленні. За даними відомства, характерна ознака ботулізму - порушення зору: у хворого починається параліч м'язів очей, з'являється двоїння в очах і косоокість. Ці симптоми легко відрізнити від звичайного харчового отруєння, і саме вони мають стати сигналом негайно звернутися по медичну допомогу.
Основна причина зараження - недбале оброблення риби перед в'яленням, копченням чи консервуванням. У кишечнику риби найчастіше й накопичується збудник, тому недостатнє чи невчасне патрання є прямим шляхом до отруєння. Ризик суттєво зростає, коли рибу купують не в спеціалізованих торгових точках, а на стихійних ринках чи в приватних продавців без будь-якого лабораторного контролю.
Держрибагентство наводить перелік основних правил, яких варто дотримуватися, щоб убезпечити себе:
Перші прояви ботулізму здатні з'явитися вже через 4-6 годин після вживання зараженого продукту, хоча в окремих випадках інкубаційний період розтягується до 10 днів. До типових симптомів належать підвищена температура, біль у животі, діарея, сухість у роті, ускладнене дихання та ковтання, м'язова слабкість і запаморочення. У важких випадках хвороба призводить до паралічу дихальних м'язів і зупинки серця, тож зволікати зі зверненням до лікаря небезпечно для життя.
Держрибагентство наголошує, що особливий ризик становить саме домашня в'ялена та копчена риба, виготовлена без жодного санітарного контролю. Придбання такої продукції у випадкових продавців обабіч доріг чи на стихійних ринках різко підвищує шанси зустрітися з небезпечним токсином.
Раніше Інформатор повідомляв, що в Україні за рік зафіксували більше півсотні спалахів ботулізму, серед постраждалих були і смертельні випадки.
Також ми писали, що з початку року від ботулізму в Україні померли дві людини, а причиною отруєнь у більшості випадків ставали саме домашні консерви та в'ялена чи копчена риба, придбана без належного контролю якості.