З 2017 року тривав суд проти постанови Кабміну про перевірки Держпраці.
Попереду – скасування ще одного документа-«близнюка».
8 вересня цього року Верховний Суд скасував постанову Кабміну про необмежені можливості і штрафи під час перевірок Держпраці. Про це написала на своїй сторінці у ФБ адвокатка Олена Доненко.
«Постанова КМУ №295 від 26.04.2017 про Порядок проведення перевірок Держпраці – нечинна й незаконна. І це вже остаточно й оскарженню не підлягає!», - написала Олена Доненко. – Нагадаю, що уряд Гройсмана спочатку ініціював величезні штрафи - коли за неоформленого одного працівника потрібно було заплатити штраф більше 3-х тисяч доларів. Що, для порівняння, було більшим штрафом, ніж передбачено у важких статтях Кримінального кодексу. Другий крок, який вигадав уряд у 2017 році - наділення інспекторів Держпраці необмеженими повноваженнями. І все - квітни корупція, засохни бізнес!».
Тих, хто виступив проти таких правил і вирішив оскаржити постанову в суді, у Кабміні назвали «тіньовиками й рабовласниками». «Після того, як постанову №295 було нарешті скасовано Шостим апеляційним судом у 2019 році - на засіданні Кабміну Гройсмана (до речі останньому) мою фірму, яка зважилася подати позов, й інших позивачів - двох фізичних осіб-підприємців - міністр назвав тіньовиками й рабовласниками, - написала адвокатка. - І наостанок прийняв абсолютно аналогічну Постанову №823 (яка на сьогодні вже скасована рішенням ОАСК, і сподіваємося, що вже через тиждень це рішення підтримає суд апеляційної інстанції)».
Поки діяла постанова Кабміну, повноважень Держпраці могли позаздрити слідчі. «Інспекторам ... було надано підзаконним актом повноваження, яким заздрять навіть органи досудового розслідування - безперешкодний доступ до приміщень і отримання документів без дозволу суду, - написав у соцмережі правозахисник, директор інформаційного агентства «Єдина служба правової допомоги» Денис Осмоловський. - Звичайно такі повноваження не пройшли б через Верховну Раду, а тому, були закладені до постанов КМУ. Хоча й на рівні виконавчої влади трапляється здоровий глузд: у двох випадках Державна регуляторна служба відмовила в узгоджені проєктів актів. Навіть Мін'юст у своїх правових висновках до проєктів постанов відзначав їх незаконність, але «політична» складова Уряду перемогла юридичну свідомість».
Перевірок більше не буде?
Поки не скасували постанову №823 несанкціоновані перевірки і штрафи ще можливі. Але коли скасують і її (і не приймуть аналогічну постанову), то Держпраці буде й далі проводити перевірки, але тільки в рамках закону «Про основні засади державного Нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Оскільки тільки в постанові №295 місцевій владі було надано право проводити перевірки, то зі скасуванням ініціативи Кабміну інспекторів від міськради чи райради можна не пускати, якщо вони прийдуть із перевіркою.
Інформатор писав, що з 1 липня цього року управління Держпраці почали інспекційну кампанію з виявлення неоформлених працівників. За словами першого заступника начальника ГУ Держпраці в Дніпропетровській області Ігоря Осадчого, інспекція могла вийти на перевірку в будь-який час доби.
«Протягом 5 місяців ми інформували й дивилися, хто працює в суб'єктів господарювання, і там, де, як ми вважаємо, є неоформлені працівники, будуть проводитися перевірки, - сказав Ігор Осадчий у липні цього року. - Будуть видані укази й інспектори праці без попереднього повідомлення таких суб'єктів господарювання будуть виходити до них на перевірку в будь-який час доби. Таким чином, суб'єктів не будуть попереджувати й вони не знатимуть, що до них йде перевірка».
Штрафи за неоформлених працівників були такими, що легше було закрити бізнес. «За одного працівника, який працює без належного оформлення, до такого суб'єкта буде застосований штраф у вигляді 10 мінімальних зарплат, тобто 60 тис. грн. Якщо таких неоформлених працівників буде 5, 6, 10 і т.д., то за кожного потрібно буде сплатити 60 тис. грн, - говорив представник Держпраці. - Якщо в суб'єкта господарювання протягом двох останніх років уже проводилися перевірки і виявлялися неоформлені працівники, то в разі повторного виявлення за кожного неоформленого співробітника буде накладено штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, а це 180 тис. грн».
Ірина Логуш