США залишаються надійними союзниками України, незважаючи на усі провали українських реформ. Але так було і за Януковича
Україна та США визначили рамки стратегічної співпраці на найближчі десять років. За словами міністра Іноземних справ України Кулеби, оновлена та підписана 11 листопада Хартія стратегічного партнерства Україна-США має величезне значення для зміцнення безпеки нашої країни, оскільки передбачає розширення військової підтримки з боку США. І для Росії це чіткий сигнал про політичну підтримку України з боку Штатів.
Інформатор з'ясовував, як українсько-американські домовленості допоможуть стримати агресора з північного сходу та як вони позначаться на майбутньому нашої країни.
Превентивне стримування
В Україні стає звичною певна закономірність: активізація російських окупаційних військ майже завжди передує певним дипломатичним діям в українсько-американських відносинах. Загострення на Донбасі спостерігалося напередодні зустрічі президентів Володимира Зеленського та Джозефа Байдена, і перед підписанням оборонного договору міністрами оборони двох країн у вересні цього року, і напередодні телефонних переговорів розмови Міністра оборони США Ллойда Остіна з тодішнім Міністром оборони України Андрієм Тараном. Схоже, американські партнери дипломатичним шляхом демонструють російській владі, що «втома від України», про яку часто повторюють російські пропагандисти, є демонстрацією бажань і сподівань Кремля.
За словами голови Державного департаменту США Ентоні Блінкена, оголошеного на брифінгу попереднього підписання Хартії стратегічного партнерства, американці дуже уважно стежать за Україною, і будь-які ескалаційні чи агресивні дії спричинять серйозну реакцію з боку США. Американський чиновник також нагадав, що, починаючи з 2014 року, Україна вже отримала допомогу від США на загальну суму близько 409 мільярдів доларів (!!), а лише цього фінансового року (у США «фінансовий рік» починається 1 жовтня – авт.) конгрес вже виділив 400 млн. доларів на розвиток сфери безпеки України.
І матеріальна, і дипломатична підтримка є превентивними стримуючими факторами для Росії від можливого нарощування ескалації та повномасштабного вторгнення, оскільки значно підвищують потенційні ризики агресора та гарантують йому високі втрати у техніці та живій силі.
У свою чергу, Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на брифінгу 12 листопада заявив, що Росія розпочала новий етап гібридної війни проти Європи та США. За його словами, Кремль пустив у хід різні типи гібридної зброї — газ, міграційні потоки, залякування та пропаганду.
«Нам добре відомі ці російські методи... Ми знаємо, як їм протистояти, ми охоче ділимося досвідом протистояння з партнерами», – наголосив міністр.
За словами експерта з питань міжнародної політики Володимира Горбача, оновлена Хартія є рамковим документом, який описує наміри та очікування партнерів.
«Цей документ, Хартія про стратегічне партнерство, описує не стільки зобов'язання, скільки очікування про дії партнерів. Це певні умови, які, скажімо, дозволяють американцям відчути реальну зацікавленість української сторони. Американські партнери очікують внутрішніх реформ, які б наблизили Україну до західних стандартів. Україна ж чекає на допомогу у питаннях безпеки», – зазначив Володимир Горбач у коментарі Інформатору.
Документ, підписаний Україною та США, свідчить, що обидві держави мають намір продовжити низку важливих заходів щодо запобігання зовнішній прямій та гібридній агресії проти України та притягнути Росію до відповідальності за порушення міжнародного права. Угода чітко визначає, що РФ має відповісти за захоплення та анексію Криму та збройний конфлікт в окремих районах Донецької та Луганської областей. Крім того, Сполучені Штати мають намір підтримувати зусилля України щодо протидії економічним та енергетичним порушенням, а також зловмисній кіберактивності з боку Росії. Головним інструментом залишаються санкції, проте договір передбачає й інші методи впливу, до яких належать постачання озброєнь.
Про важливість підписаного документу свідчить і реакція російських пропагандистів і політичних “голів, що «розмовляють» на кшталт заступника голови комітету Держдуми у справах СНД, євразійської інтеграції та зв'язків із співвітчизниками Віктора Водолацького. Зокрема, російський політик неабияк почав «підгоряти» в інтерв'ю «Лента.ру», де він заявив, що в рамках Хартії американці розмістять в Україні одразу сім баз НАТО і США.
Психічна деменція здебільшого нинішньої політичної еліти в Росії не викликає сумнівів, особливо з урахуванням того, що зазначений стратегічний документ носить саме рамковий характер, який наповнити реальним змістом зможуть лише додаткові та вже конкретні домовленості.
Отже, ні про які бази НАТО не йдеться, і не могло йти мови.
«Я вкотре повторю, що це рамковий документ. Згодом він наповнюватиметься конкретикою. Насамперед питаннями безпеки, а також у співпраці з інших питань», – зазначив український політичний експерт Володимир Горбач.
«Американці нам винні», а що Україна?
Проте, деякі міжнародні експерти побоюються, що на ефективність співпраці може вплинути відсутність конкретних кроків з боку українського уряду. Зокрема, американський політтехнолог Джейсон Смарт у коментарі Інформатору зазначив, що українській владі було б не зайвим продемонструвати своїм партнерам у США, що боротьба з корупцією та олігархами не є декларативною.
Це особливо важливо у світлі обсягу допомоги від США, озвучених держсекретарем Ентоні Блінкеном. Штати витрачають воістину гігантські суми, щоб убезпечити Україну – союзника Сполучених Штатів.
«США інвестує чимало грошей в Україну, і це - гроші платників податків. Допомога США необхідна Україні у питанні протистояння з Росією. І це - гроші американських платників податків. Якщо при цьому в оточенні президента України є такі люди, як Коломойський, якого розшукують американські правоохоронні органи, це дуже погано», – зазначив Смарт, додавши, що Україні потрібно знайти спосіб видати олігарха в США.
Справді, текст Хартії однозначно декларує, що США мають намір підтримувати курс України на посилення боротьби з корупцією, зокрема через незалежні ЗМІ та журналістику, а також через розширення можливостей інститутів, що протидіють корупції, які розслідують корупційні справи, порушують відповідні судові справи і виносять вироки для зміцнення віри у верховенство права та побудови конкурентоспроможної економіки, а також забезпечення повного інтегрування України до європейських та євроатлантичних структур.
З цими зобов'язаннями поки що в Україні не все гладко.
Зокрема, свої побоювання щодо перспектив українсько-американської співпраці висловлює і голова правління українського «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін, який переконаний, що Офіс Президента України «прицільно руйнує наші відносини із США». Зокрема, громадський діяч звинувачує заступника голови ВП Олега Татарова у спробі зіпсувати відносини України та США зривом конкурсу щодо обрання голови Спеціальної антикорупційної прокуратури (далі – САП).
«У мене таке враження, що Татаров прицільно руйнує наші стосунки із США. Ну, не випадково він вкотре плює в очі керівництву американської дипломатії темою САП», – написав на своїй сторінці у ФБ Віталій Шабунін.
На думку експерта, саме Олег Татаров контролює ту частину комісії з обрання керівника Спеціальної антикорупційної прокуратури, яка блокує конкурс, а боротьба з корупцією саме те зобов'язання, яке Україна брала на себе перед американськими союзниками.
Однак, незважаючи на провали чи саботаж команди Зеленського в галузі реформ, українсько-американська співпраця триватиме. За словами політолога Володимира Горбача, перша Хартія, підписана у 2008 році, в останні місяці президентства Джорджа Буша, не переглядалася 13 років. І навіть згортання внутрішніх реформ проросійським президентом Віктором Януковичем не скасували дію Хартії.
«Дія документа 2008 року, в якому, до речі, більш конкретно прописувалися наміри України щодо вступу до НАТО та ЄС, не була припинена і після приходу до влади Януковича у 2010 році. Він звернув деякі внутрішні реформи, а Україна змінила деякі документи, в яких декларувалась мета щодо вступу до НАТО. Але співпраця у рамках Хартії від 2008 року не припинилася», – зазначив Володимир Горбач.
Теза експерта обнадіює та засмучує одночасно. З одного боку, дуже добре, що США залишаються партнером України навіть за зміни влади в країні. Але не дуже добре, що це партнерство не згортається «автоматично» у відмові української влади від системних реформ. Однак у будь-якому разі українцям вигідна і навіть життєво необхідна підтримка США, оскільки саме вона дозволяє Україні виграти час у протистоянні з Росією та зробити державу більш ефективною у цій боротьбі.
Раніше Інформатор повідомляв, що попри війну Україна не зможе відмовитися від російської та білоруської електроенергії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .