Стало відомо, хто може замінити Борреля на посту голови дипломатії ЄС: наскільки це вигідно Україні

Прем'єр-міністр Естонії може стати верховним представником ЄС із закордонних справ та політики безпеки замість Жозепа Борреля

Кая Каллас
Місце високого представника ЄС може посісти Кая Каллас

Після проведення виборів до Європарламенту у червні 2024 року, Кая Каллас, прем'єр-міністр Естонії, може бути призначена верховним представником ЄС з закордонних справ та політики безпеки, замість Жозепа Борреля. Наразі активно обговорюється можливість, що основні керівні посади ЄС влітку займуть чотири жінки: Урсула фон дер Ляйєн, Роберта Метсола, Метте Фредріксен та Кая Каллас. Про це повідомляє Politico.

За інформацією видання, Урсула фон дер Ляйєн збереже свою посаду голови Єврокомісії, Роберта Метсола залишиться спікером Європарламенту, прем'єр-міністр Данії Метте Фредріксен стане новим президентом Європейської ради, а Кая Каллас обійме посаду верховного представника ЄС з закордонних справ та політики безпеки.

Таким чином, Єврокомісію та Європарламент будуть очолювати представниці Європейської народної партії. Соціалісти отримають Європейську раду, а ліберали - керуватимуть Службою зовнішніх дій, дипломатичним підрозділом ЄС, що відповідає результатам виборів, де Європейська народна партія та Соціал-демократична партія очікуються на перші два місця, а ліберали - на четверте.

"Це команда моєї мрії. Це буде дуже сильний сигнал", - цитує Politico одного з дипломатів, який висловив свою думку анонімно.

Не виключено, що важливу роль у призначенні Каллас головою європейської дипломатії може відіграти відсутність представників Східної Європи на вищих постах ЄС у світлі геополітичних подій, таких як війна росії проти України.

Кая Каллас вже раніше в інтерв'ю Politico зазначала, що регіон Східної Європи має отримати провідні позиції в ЄС. Вибори до Європарламенту відбудуться в усіх країнах ЄС з 6 по 9 червня 2024 року, а новий склад Єврокомісії розпочне свою роботу з листопада. Важливо зазначити, що Європейська народна партія, найбільша політична партія в Європарламенті, пропонує розділити посаду верховного представника ЄС з закордонних справ та політики безпеки. Партія також висловлює інші інноваційні пропозиції, зокрема створення окремих посад комісара з оборони та міністра закордонних справ ЄС.

Наскільки призначення Каллас вигідне для України

Після початку війни росії проти України в лютому 2022 року прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас неодноразово закликала до санкцій проти москви та збільшення країн НАТО витрат на оборону. Наприкінці серпня 2023 року з'ясувалося, що її чоловік Арво Халлік має частку в логістичній компанії Stark Logistics, яка займається вантажними перевезеннями до росії. За даними естонських ЗМІ, під час війни в Україні компанія заробила на цьому бізнесі 1,5 млн. євро. Халлік вибачився за ситуацію, що склалася, пообіцяв, що продасть акції компанії і вийде з її управління. Щодо Каї Каллас, то вона заявила, що не знала, чим займається її чоловік, і у відставку йти не стала.

Каллас заявляла, що війна в Україні – це війна на виснаження, тому вона потребує багато часу. Під час інтерв'ю "Голосу Америки" у листопаді 2023 року вона наголошувала, що росія намагатиметься протриматися якнайдовше, до того ж москва впевнена, що це вийде, тому особливо важлива у цьому питанні допомога партнерів із Заходу Україні.

Зокрема, Каллас наголосила на необхідності розробки довгострокового плану протистояння України і перерахувала декілька "пасток" у вирішенні конфлікту, зокрема, хибну надію на швидке вирішення через перемови та страх перед ескалацією конфлікту, який вона визначила як "самозалякування". Також вона висловила обурення щодо дезінформації, яку вона охарактеризувала як "тіньову війну Кремля" у соцмережах та інших каналах. Водночас вона активно закликала до посилення допомоги Україні та передачі озброєння.

Каллас також була націлена стати генсеком НАТО

Голова уряду Естонії Кая Каллас восени 2023 року повідомляла, що готова змінити Йєнса Столтенберга на посаді генерального секретаря Північноатлантичного альянсу. На цій посаді політик пообіцяла зосередитися на допомозі Україні в конфлікті з росією, продовжити стратегію зі стримування Китаю і своєчасно реагувати на інші загрози, що виникають. Раніше Каллас виступала проти перемир'я між Києвом та москвою, оскільки це не відповідає інтересам Європи.

Нагадаємо, влада Естонії вбачає небезпеку у тих особах, що мешкають у країні та планують отримати російське громадянство. Тому уряд почав розробляти законні механізми, щоб депортувати їх з країни. Адже той, хто отримав паспорт рф, цілком може бути мобілізований в армію країни-окупанта. Крім цього, Естонія пообіцяла вкладати по 0,25% ВВП в оборону України наступні чотири роки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube