Бригада "Азов" пройшла перевірку, яку провів Державний департамент США
Адміністрація президента США Джо Байдена дозволила військовослужбовцям Національної гвардії 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" використовувати американську зброю, яку отримала Україна. Чи вже отримали "азовці" озброєння США - поки невідомо. В Україні цю інформацію наразі не коментували.
Про це пише The Washington Post. Видання нагадало, що у Штатах кілька років тому наклали "табу" на озброєння для "азовців" на тлі "занепокоєння у Вашингтоні щодо походження групи".
Тепер бригада Нацгвардії України "Азов" матиме доступ до такої ж військової допомоги США, як і будь-який інший підрозділ. Зазначається, що відповідне рішення було ухвалено після перевірки Держдепартаментом бригади "Азов".
"Після ретельної перевірки українська 12-та бригада спеціального призначення "Азов" пройшла перевірку Лейгі, проведену Державним департаментом США", - пише WP.
Йдеться про так званий "закон Лейгі", названий так на честь колишнього сенатора Патріка Дж. Лейгі та автора документа, що забороняє передачу військової допомоги США іноземним підрозділам, визнаними у скоєнні порушень прав людини. Відповідно "азовці" до такої категорії не відносяться.
Держдеп не виявив "жодних доказів" таких порушень, йдеться в заяві відомства. При цьому, не уточнюється, коли саме могли зняти відповідну заборону та чи вже отримали "азовці" американську зброю. Ні керівництво "Азова", ні український уряд не відповіли виданню WP на запити про коментарі.
Окрім процесу перевірки Державного департаменту, закони США про асигнування протягом тривалого часу забороняли батальйону "Азов" отримувати американську допомогу. Офіційні особи США кажуть, що оскільки батальйон "Азов" зразка 2014 року структурно відрізняється від бригади, яка зараз є частиною Національної гвардії, ці обмеження не застосовуються.
"Азов" був сформований під час конфлікту на сході України у 2014 році. Спочатку "Азов" був добровольчим батальйоном, трохи пізніше його переформували на полк, він увійшов до складу НГУ як Окремий загін спеціального призначення "Азов".
Під час російського вторгнення в Україну 2022 року полк став осередком оборони міста Маріуполь і надалі утримував комбінат "Азовсталь". В лютому 2023 року підрозділ реорганізовано в 12-ту бригаду спеціального призначення "Азов".
До слова, у російських ЗМІ "Азов" називали "фашистським" і "нацистським", частина цієї дезінформації просочилася на Захід, зокрема, її повторювали деякі американські політики. У серпні 2022 року у РФ визнали "Азов" "терористичною організацією", діяльність бригади там заборонена. Згідно з російським законодавством, учасники таких організацій можуть бути засуджені на термін від 10 років і до пожиттєвого ув’язнення. Станом на 24 лютого 2024 року, за даними Асоціації родин захисників "Азовсталі", у російському полоні перебували близько 900 військовослужбовців «Азову». Частину полонених бійців у Росії вже засудили або судять за начебто вчинення злочинів проти цивільного населення.
Нагадаємо, 19 квітня командир "Азову" Денис Прокопенко (Редіс) закликав скасувати поправки до законодавства США, що забороняють передавати західну зброю його військовому підрозділу. Він закликав США скасувати заборону на зброю для азовців, оскільки це є ударом по обороноздатності України.
Також в Україні навіть створили петицію, що закликала сприяти розблокуванню постачання західної зброї та допомоги 12-й бригаді спецпризначення "Азов". Проте в Офісі президента її двічі відхилювали.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.