США передасть Україні ББМ Stryker: що це за звір і як він допоможе ЗСУ

Бойові машини можуть увійти до нового пакету допомоги

США передасть Україні ББМ Stryker: що це за звір і як він допоможе ЗСУ
США передасть Україні ББМ Stryker: що це за звір і як він допоможе ЗСУ

Станом на 10 січня у США обговорюють можливість передати нам бойові броньовані машини Stryker. Вони не дуже вдало підходять для застосування в умовах танкового бою, але доволі гарні в питанні захисту піхоти. Спробуємо розібратися, чому таке надбання може стати корисним для України. 

США можуть оголосити про новий пакет допомоги для України під час наступного засідання Контактної групи Рамштайн наприкінці наступного тижня. Наразі вирішується питання, чи включати до нього ББМ Stryker – остаточно рішення ще не прийняли. 

Задача Stryker 

Stryker можна вважати відносно сучасним озброєнням – їх створили на початку 2000-х років. Фактично, вони створені на базі канадського бронетранспортера LAV III. Машини сімейства Stryker і зараз перебувають на озброєнні бригадних бойових груп армії США, що працюють з 2000-х років. 

Основною задачею ББМ Stryker є транспортування підрозділів мотопіхоти по полю боя, ведення вогню прямо з машини, а також вогнева підтримка після спішування. Загалом транспорт розрахований на перевезення дев’яти повністю споряджених піхотинців, а також двох членів екіпажу ББМ. Посадка та висадка екіпажу проводиться через люки в даху, а десанту – через кормові двері та також люки. 

Висадка піхоти
Висадка піхоти


Броня та устаткування

Американські фахівці запевняють, що Stryker значно краще витримує влучення стрілецької зброї, ніж попередні транспортери такого типу. Корпус машини зварений з бронепластин по 12 міліметрів з використанням різних сортів сталі. Захист оцінено четвертим рівнем стандарту STANAG 4569 у лобовій проєкції, та 2-3 рівень стандарту з інших напрямків. 

Корпус може витримати вогонь стрілецької зброї до 14,5 мм з усіх напрямків, та до 30-міліметрових снарядів з лобової частини на дистанції понад 500 метрів. Уламки снарядів, що вибухнули поруч з ББМ, також не нашкодять військовим. Шасі Stryker можуть витримати вибух міни. Крім цього на машину можна встановити додатковий захист від кумулятивних снарядів. 

Пересувається Stryker за допомогою дизельного двигуна Caterpillar 3126 потужністю 350 к.с. (257 кВт). Конструкція та устаткування ББМ обладнано таким чином, аби максимально пришвидшити та спростити ремонт в польових умовах. 

Озброєння 

Здебільшого озброєння Stryker залежить від конкретної моделі, оскільки варіацій доволі багато. Проте, основне озброєння машини M1126 «Страйкер» ISV розташоване в спеціальному дистанційно керованому модулі над командирською баштою. У нього є уніфікований тримач, який дозволяє швидко встановити потрібний вид озброєння. Таким чином, його можна вважати адаптивним. 

Варіації озброєння Stryker
Варіації озброєння Stryker


З основним прикладів, на установку встановлюють: 

  • 12,7-мм великокаліберний кулемет М2 з боєкомплектом на 2 тисячі пострілів;
  • 40-мм автоматичний гранатомет Mk 19 на 448 гранат;
  • 7,62-міліметровий єдиний кулемет М240 на 4 500 набоїв;
  • 4 блоки 66-міліметрових чотириствольних димових гранатометів М6 на 32 гранати. 

Додаткове оснащення

Для командира Stryker встановлена спеціалізована система цифрової передачі даних – вона дозволяє швидко обмінюватися інформацією всередині батальйону або окремої машини. Пристрій автоматично передає одержані дані про ворога на всі машини. 

Задля точного позиціонування застосовується навігаційна система «Raytheon» AN/TSQ-158. Водій також має три перескопічні прилади М17 та прилад нічного бачення AN/VAS-5, а командир має доступ до декілької відеокамер та тепловізора

Крім цього, електроніка машини має систему розпізнавання «свій-чужий». Це дозволяє бачити не тільки машини в мережі, але й інші союзні одиниці. 

Що відомо про новий пакет допомоги

6 січня США оголосили про виділення нового пакету військової допомоги для України. Його сума склала 3 мільярди доларів. Дані офіційно оприлюднили на сайті Міноборони США. Мова йде про надання військової техніки та оснащення. 

Зокрема, ми маємо отримати 50 бойових машин піхоти Bradley, 100 бронетранспортерів М113, 55 машин із протимінним захистом, 138 високомобільних багатоцільових колісних машин та 18 155-мм самохідних гаубиць з такою-ж кількістю машин підтримки боєприпасів. До них також додадуть десятки тисяч артилерійських снарядів, ракет для протитанквих установок, мінометних снарядів, ракети для HIMARS, а також устаткування, патрони та стрілецьку зброю. Щодо Stryker питання ще вирішується.

Нагадаємо, що Пентагон замовив для України системи Vampire на базі пікапів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube