США близькі до домовленості про надання Україні далекобійних ракет: що потрібно знати про JASSM

Включення ракет класу повітря — земля JASSM до оборонного пакету допомоги ЗСУ можуть оголосити цієї осені

Ракети JASSM, прапор США
США готуються озброїти Україну далекобійними ракетами JASSM

США готуються до надання Україні ракет JASSM, що дозволить українській армії вражати важливі об'єкти на території Росії. Постачання може розпочатися вже цієї осені. Однак остаточне рішення поки залишається відкритим.

Як повідомляє видання Reuters, Сполучені Штати Америки наближаються до рішення про надання Україні далекобійних крилатих ракет, які здатні бити вглиб Росії по військових цілях. Видання посилається на анонімні джерела в уряді США.

Очікується, що до оборонного пакету вже цієї осені можуть увійти ракети JASSM. Але на їх постачання Києву доведеться почекати кілька місяців через технічні нюанси.

Ці ракети можуть змінити стратегічний баланс війни, адже їх застосування дозволить Україні наносити удари по російських об'єктах на великій відстані, зокрема в містах Воронеж, Брянськ та окупованому Криму. Аналітики вважають, що такі дії можуть суттєво ускладнити для Росії підтримку своїх наступальних операцій, надавши Україні важливу перевагу.

Що відомо про JASSM

JASSM — це високоточні ракети класу "повітря - земля", призначені для знищення важливих і добре захищених цілей, зокрема таких, що знаходяться поза межами дії засобів ППО. Ці ракети вже стоять на озброєнні в США, Австралії, Фінляндії та Польщі та мають дальність польоту від 360 до 980 кілометрів.

JASSM досі інтегрували лише в літаки, розроблені США. Зрештою, Україна буде експлуатувати кілька десятків F-16, кожен з яких може нести по дві крилаті ракети. Один з офіційних осіб США сказав, що ракета була придатна для використання з винищувачами незахідних країн, які є на озброєнні України, про що раніше не повідомлялося. Хоча офіційний представник не надав додаткових подробиць щодо того, з якими реактивними літаками в українському інвентарі JASSM можуть використовуватися, вони працюють з радянськими реактивними літаками МіГ-29, Су-24 і Су-27.

Reuters зазначає, що Україна все більше потребує додаткової та потужнішої зброї, щоб протистояти посиленому тиску російських військ на сході країни. Ракети JASSM, створені компанією Lockheed Martin, мають радіус дії близько 370 км. Ці ракети, довжиною 4 метри, розроблені для того, щоб бути непомітними для радарів. Вони можуть літати на низьких висотах і обходити системи ППО. Є також варіант JASSM з більшою дальністю — понад 800 км.

Кожна ракета JASSM оснащена боєголовкою вагою близько 450 кг, але вони не призначені для пробивання укріплених бункерів, як Storm Shadow або SCALP, надані Україні Великою Британією та Францією. Навігація здійснюється за допомогою GPS і інерційної системи, а інфрачервоний датчик забезпечує точність наведення до 3 метрів. Хоча старі моделі JASSM можуть бути менш стійкими до радіоелектронної боротьби, їхній інфрачервоний привід допомагає навести ракету на ціль навіть за умов сильних перешкод. За словами експерта Джорджа Вільяма Герберта з Інституту міжнародних досліджень Міддлбері, ракети JASSM досить непомітні та можуть бути ефективними у будь-якій зоні бойових дій, як це було продемонстровано під час ударів у Сирії, де російська ППО не змогла їх перехопити.

Вашингтон розглядає питання постачання Україні одного з цих двох типів, причому менш далекобійний варіант може зменшити тиск на запаси США. Надання JASSM може також вимагати від Сполучених Штатів зняти обмеження на використання цієї зброї для ударів по цілях на території Росії, інакше її ефективність буде обмеженою. Нагадаємо, що США вагаються постачати зброю, яка могла б вражати цілі глибоко в Росії, через побоювання ескалації конфлікту, що може залучити НАТО до війни або викликати ядерний конфлікт.

Україна закликає США надати їй дозвіл, щоб атакувати вглиб РФ

3 вересня Рада закликала G7 дозволити удари по російських військових об'єктах західною зброєю. Парламент також закликав посилити санкції та прискорити надання систем ППО для захисту українського неба.

Окремо президент України Володимир Зеленський неодноразово наголошував на необхідності не лише дозволу, але й фактичного отримання далекобійної зброї для ударів по об'єктах РФ. Він  підкреслив важливість підтримки з боку США, Великої Британії, Франції та Німеччини.

Зокрема, саме США та Німеччина виступають у цьому питанні противниками, тоді як Британія та Франція підтримують удари України вглиб РФ. Щобільше, Лондон влітку звернувся до Штатів з проханням підтримати використання Києвом проти ворога зброї великого радіусу дії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube