Cуди закрили вже п'ять справ щодо побиття студентів на Майдані, прокурори з цим не погоджуються
Офіс генпрокурора оскаржив рішення Дніпровського райсуду Києва, який нещодавно закрив справу ексберкутівців Вадима Бетлія та Олега Козачишина щодо розгону Майдану через закінчення строків давності для притягнення до відповідальності. Cуди з цих підстав уже закрили п'ять справю Загалом по розгону Майдану є сім обвинувальних вироків відносно дев'яти осіб.
Про оскарження рішення суду стосовно Бетлія і Козачишина повідомив Олексій Донський, який очолює в Офісі генпрокурора України департамент по розгляду справ Майдану. В інтерв'ю Українській правді у вівторок, 2 січня, він сказав:
"Ще у лютому прокуратура наполягала на змінах до Кримінального процесуального кодексу, які мають забезпечити дотримання розумних строків судового розгляду. Це стало б запобіжником масового закриття кримінальних справ, судовий розгляд яких може невиправдано тривати роками".
За словами Донського, у лютому завершуються строки давності у 60 справах, які розглядаються в судах і стосуються тяжких злочинів, вчинених проти учасників акцій протесту 2013 - 14 років. І прокуратура наполягала на змінах до КПК, щоб не допустити їхнього закриття.
Водночас він нагадав, що злочини, які стосуються розстрілів, не мають строків давності. Прокуратура зібрала достатньо доказів. Але оцінку злочинам завжди дає суд. Саме тому так важливо змінити законодавство, яке фактично толерує розгляд справ роками - без висновку про винуватість або невинуватість особи.
"Загалом, по розгону Майдану є сім обвинувальних вироків відносно дев'яти осіб. 15 справ відносно 25 осіб все ще розглядається в судах першої інстанції. А всього в судах розглядається 24 справи відносно 36 осіб", - проінформував Донський.
Нагадаємо, 28 грудня стало відомо, що Дніпровський суд Києва закрив справу ексберкутівців Вадима Бетлія та Олега Козачишина щодо події розгону Майдану 30 листопада 2013 року. Пояснили це завершенням строків давності для притягнення до відповідальності. Водночас адвокати Майдану зазначали, що суд не надав оцінку доказам та не встановив винуватість обвинувачених. Представник одного з потерпілих подав апеляційну скаргу на це рішення суду.
У 2013 році Бетлій та Козачишин були міліціонерами 1-го відділення 2-го взводу 4-ї оперативної роти київського Беркуту. Їх звинувачували у тому, що на виконання явно злочинного наказу, за попередньою змовою групою осіб, вони перевищили службові повноваження із застосуванням фізичної сили та спецзасобів до громадян. Їхні дії спричинили тяжкі наслідки.
Як писав Інформатор, справи Майдану налічують понад тисячу томів. У жовтні 2023 року суд присяжних заочно засудив трьох колишніх працівників міліції за участь у розстрілах на Майдані: одного обвинуваченого – до довічного позбавлення волі, ще двох - до 15 років.
Також Державне бюро розслідувань завершило досудове розслідування та передало до суду обвинувальний акт у злочинах Євромайдану. Шість "беркутівців" були безпосередніми виконавцями масових розстрілів активістів 20 лютого 2014 року. Обвинувальний акт скеровано до суду 13 жовтня 2023 року. Відомо, що незабаром судитимуть п'ятьох беркутівців "чорної роти".
Щодо головних винних у смерті людей, то до суду скерували обвинувачувальний акт стосовно колишнього президента України Віктора Януковича та високопосадовців з його команди. Йдеться також про колишнього міністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка, ексголову СБУ Олександра Якименка, голову Антитерористичного центру Володимира Тоцького, ексміністра оборони Павла Лєбєдєва, командувача внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України Станіслава Шуляка та їхніх заступників і підлеглих.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.