Держава втрачає мільярди гривень через махінацію, яка спирається на недоліки законодавства. Кінці цієї схеми ведуть до голови податкового комітету Ради
В Україні податкова масово забирає у підприємств ліцензії та блокує їхню роботу, чим змушує їх платити хабарі. З такими випадками зіткнулися, зокрема спиртзаводи. Керівники підприємств впевнені, що мова йде про корупційну схему, кінці якої ведуть до нардепа та голови податкового комітету Ради Данила Гетманцева. Саме він фактично контролює Державну податкову службу через свою людину на посаді заступника голови відомства. Про це йдеться у матеріалі Інформатора "Нова схема Гетманцева: через діри у законодавстві спиртзаводи опинились у корупційних сітях".
Яскравий приклад, як це працює - історія Червонослобідського спиртзаводу, що на Київщині. 20 лютого 2023 року під час чергової перевірки податкова позбавила його ліцензії. Приводом у службі назвали недостатню кількість встановлених відеокамер на підприємстві. Через це робота заводу зупинилась.
Схема тиску на спиртзавод у Червоній Слободі спирається на Закон “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту” і зміни до нього. Нормами передбачено, що спиртові підприємства мають встановити камери на всіх етапах виробництва та технологічних циклах. Однак чіткого визначення цих циклів документи не визначають. Таким чином створюється простір для свавілля з боку державних органів. Розпливчатість формулювань у законі Інформатору підтвердили і у самій Державній податковій службі.
"Кожне підприємство, що здійснює виробництво спирту, має індивідуальний технологічний цикл виробництва та відповідне обладнання. Схема встановлення цілодобових систем відеоспостереження за виробництвом та відпуском спирту етилового на акцизних складах, на території яких виробляється спирт етиловий, є у кожного підприємства індивідуальна”, - йдеться у відповіді.
Наступного дня після перевірки та позбавлення ліцензії керівництво спиртзаводу встановило додаткові камери та повідомило про це у податкову. Однак ДПС з перевіркою після цього не приїжджала. Спиртовики пояснили, що таким чином їх намагалися "змором" змусити заплатити хабар, хоча прямо про це ніхто із службовців не казав.
“Прямим текстом хабар із нас ніхто не вимагав. Розраховували, що ми самі зрозуміємо, що робити. Впевнені, якби ми самі запропонували податківцям гроші (ми знаємо, що так роблять деякі наші колеги), ліцензію нам відразу повернули б. Але ми на це не пішли", - розповіли на підприємстві.
Натомість завод вирішив зібрати документи та спробувати отримати нову ліцензію. Але ДПС на звернення не відповіла, пославшись на поставу Кабміну №165, яка дозволяє держорганам не дотримуватись терміну надання адмінпослуг у 30 днів.
В результаті завод не працював півроку. Весь цей час співробітники, яких на підприємстві близько 120 осіб, не отримували зарплати. При цьому спиртзавод є чи не єдиним місцем працевлаштування у селі. Постраждала від цього і держава, не отримавши в бюджет близько 500 млн грн акцизного податку. Однак вже в липні 2023 року завод звернувся до суду з позовом до податкової. Остаточного рішення поки немає, однак підприємству вдалось зупинити дію розпорядження податкової щодо скасування ліцензій. Тільки після цього спиртовики поновили роботу.
Інформатор переконався, що листи з Державної податкової служби, адресовані спиртовикам, часто підписує Євген Сокур. Молодий хлопець без досвіду, колишній помічник Гетманцева, неочікувано пересів у крісло виконуючого обовʼязки заступника голови ДПС. Цікаво, що на сайті служби відсутня біографія "молодого спеціаліста". За словами Гетманцева, Сокур "виконувачем обов’язків став у травні 2022 року, а подання було у квітні. Тобто одразу після початку великої війни. На той час особливо охочих не було - жодної черги. І тоді це не було питанням статусу чи інших привілеїв. Навіть навпаки". Гетманцев також додав, що Сокур був призначений в.о., тому що майже все керівництво податкової перебуває у статусі виконувачів обов’язків.
Однак наразі достеменно відомо, що наслідок ліцензійного свавілля бізнес зазнає величезних збитків. Як можна переконатися, прочитавши розслідування Інформатора, випадок Червонослобідського спиртзаводу не є унікальним. А бюджет тим часом недоотримує мільярди гривень.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.