Спічрайтер Зеленського зізнався, чи справді Офіс президента забороняє чиновникам спілкуватися з журналістами

УП - це єдине видання, яке взагалі ніколи від 24 лютого 2022 року до нього не зверталося, стверджує Дмитро Литвин

Дмитро Литвин, лого Українська правда
Литвин нарікає, що Українська правда сама ніколи не зверталася до нього за коментарями під час війни і заперечує, що вніс це видання до якогось "чорного списку"

Радник глави Офісу президента України Дмитро Литвин, відомий насамперед як спічрайтер президента України Володимира Зеленського, спростовує, що будь-коли перешкоджав діяльності видання "Українська правда". Заяву УП радник Єрмака прокоментував в інтерв'ю газеті Telegraf, опублікованому 16 жовтня. Литвин заперечує, що в ОП є "чорний список" українських ЗМІ.

За словами радника Єрмака, він "загалом не говорить з мерами". А заходи УП "йому не цікаві". Литвин заперечує, що  ОП забороняє чиновникам комунікувати з журналістами.

"Гляньмо на те, що говорили в УП, наприклад: що нібито я телефоную мерам і забороняю їм спілкуватись з цим виданням. Я взагалі не говорю з мерами. Із жодним. Нема мера, який може сказати, що я говорю з ним. Далі що вони кажуть? Що нібито хтось їм блокує участь урядовців в їх івентах. Мені їхні івенти взагалі не цікаві. Але я дізнався, що там були представники уряду і Національного банку", - стверджує спічрайтер.

Литвин нагадав, що, за заявою УП, "хтось їм блокує рекламодавців". Але радник каже, що "потім дізнався, що в них були державні компанії в рекламодавцях, які дали їм гроші". Тому, на думку представника ОП, "щось тут не те".

"Можна сказати, що я сьогодні весь день обдзвонював заправки Києва, щоб вони ні в якому разі не заправляли машину редакторів цього видання. Або обдзвонював "Укрзалізницю", щоб "Укрзалізниця" ні в якому разі не носила їм чай. Тобто можна сказати все, що завгодно, але я це не можу ефективно спростувати. Бо як я скажу, що цього не було чи немає? Їм же хтось щось каже, хтось там щось накручує, хтось там щось доповідає. Мені здається, що їм треба просто подивитися, хто це каже і подумати, на що вони це кажуть", - іронізує він.

За твердженням Литвина, УП взагалі не питало його навіть формально "про коментар до цієї історії" (йдеться про заяву щодо тиску).

"Тим більше якщо вони кажуть, що це триває давно, багато журналістів з різних видань, в тому числі з видань власника УП (бізнесмена Томаша Фіали), до мене звертаються за коментарями, питаннями, роз'ясненнями. УП - це єдине видання, яке взагалі ніколи від 24 лютого до мене не зверталося", - наголосив він.

 На питання, чи існує в ОП чорний список українських медіа, Литвин заявив: "Звісно, ні". Він каже, що навпаки, чиновників доводиться стимулювати, щоб вони спілкувалися зі ЗМІ.

"Часто доводиться тиснути на чиновників, аргументувати, доводити, щоб хтось все ж роз’яснив, що є якась проблема, наприклад, щось сталося, і це треба пояснити журналістам. І більше енергії часу йде на те, щоб ці люди хоча б у форматі оффреку (формат спілкування "не під запис", який не передбачає подальшого цитування спікера у ЗМІ, проводиться часто для "ясності ситуації" та прояснення чутливих питань, - ред.), скажімо, зустрілися і поговорили", - каже спічрайтер.

Литвин припустив, що чиновники "підставляють" ВП, вигадуючи заборони, яких насправді не існує. Там, мовляв, легше відмовити у коментарі.

"Буває, що людям нічого відповісти, або вони, наприклад, зробили якусь помилку і не хочуть її пояснити, або вони потрапили в якусь проблему чи скандал і не хочуть з цього виходити. І їм легше сказати, що їм заборонили спілкуватися, ніж чесно поговорити з журналістами та щось пояснити", - припускає радник глави ОП.

Що казали про Литвина в УП

Редакція УП напочатку жовтня в спеціальній заяві розповіла, що на журналістів видання чиниться тиск з боку Офісу президента України. Зокрема, їм обмежують доступ до інформації, а також, за словами журналістів УП, представники офісу президента нібито просять рекламодавців не розміщувати рекламу у виданні.

Згодом УП написала, що нібито саме Дмитро Литвин є "тою людиною, яка опускає по вертикалі влади заборону для чиновників та силовиків спілкуватися з "Українською правдою", ділитися інформацією чи просто ходити на інтерв'ю та івенти". Журналісти також стверджують, що Литвин останнім часом викреслює УП зі списків запрошених редакцій на зустрічі з президентом, "дзвонить із криками" людям, які ігнорують ці заборони. На думку УП, все це є незаконною діяльністю.

При цьому журналіст-розслідувач Володимир Бондаренко звернув увагу, що одночасно з заявою видання “Українська правда”, яке належить бізнесмену Томашу Фіалі, Зеленський запровадив санкції проти кіпрського юриста Андреаса Софоклеуса та працівників його компанії Andreas M. Sofocleous & Co LLC з офісами в Україні. Дочірня компанія Софоклеуса знаходиться в одному приміщенні з компанією Фіали. Бондаренко стверджує, що між Софоклеусом та Фіалою є зв’язок

Яким може бути "чорний список" ОП

Російське видання Медуза 14 жовтня опублікувало матеріал про те, як українська влада намагається контролювати журналістів та медіапростір під час війни. Медуза докладно зупиняється на емоційній відповіді Зеленського під час пресконференції журналісту УП Роману Кравцю (цей епізод - також об'єкт претензій до ОП з боку УП). Зазначається, що існують видання, які для Зеленського "як червона ганчірка". Це, наприклад:

  • Цензор.нет,
  • Українська правда,
  • Слідство.Інфо,
  • Дзеркало тижня,
  • Юрій Ніколов та Наші гроші та інші розслідувальні проєкти. 

Причина в тому, що їхні автори критично оцінюють найближче оточення Зеленського, публікуючи матеріали, наприклад, про Андрія Єрмака та Олега Татарова. Стверджкється, що глава ОП Андрій Єрмак надсилає Зеленському скріншоти резонансних публікацій - і це впливає на президента. На тлі війни та небувалої для України централізації влади незалежні журналістські розслідування починають "загрожувати вертикалі президента та Офісу", бо кого з фігурантів розслідувань не візьми, "відповідальність на офісі".

Нагадаємо, Литвин в інтерв'ю Telegraf заперечує, що "чорний список" існує - як і зв'язок Офісу президента з Telegram-каналом Джокер (про що теж йдеться у матеріалі Медузи).

До речі, журналіст УП Роман Романюк стверджує 15 жовтня у коментарі LIGA.net, що видання надсилало Офісу президента запит "про ситуацію з пресконференцією та нападками на Кравця". За твердженням Романюка, "його просто проігнорували". Тому під час підготовки матеріалу про нібито тиск з боку Литвина та "чорний список", як зізнається журналіст, він "цього разу не писав нічого (запит у ОП, - ред.), знаючи зі свіжого досвіду, яким буде наслідок".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube