Союзники намагаються достукатися до трампістів щодо допомоги Україні: Столтенберг виступив у Heritage Foundation

Читать на русском

У головному аналітичному центрі Республіканської партії пройшла зустріч, присвячена викликам, які постали перед Західним світом

Читать на русском
Трамп та Столтенберг
Столтенберг провів виступ у Heritage Foundation, намагаючись разом із союзниками достукатися до трампістів

У головному аналітичному центрі Республіканської партії пройшла зустріч, присвячена викликам, які постали перед Західним світом

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг узяв участь у заході Heritage Foundation у спробі змінити точку зору Республіканської партії на виділення допомоги Україні. Фонд став осередком MAGA і діє практично суголосно з експрезидентом Дональдом Трампом. Генсек намагається вплинути на політику партії й розкрити занепокоєння європейських союзників щодо загроз, які постали перед демократичним світом. Наразі в США киплять передвиборчі пристрасті й ефективність таких спроб залишається сумнівною, але Захід намагається підготуватися до можливого повернення Трампа в Білий дім.

Столтенберг розгублений

Доводиться констатувати, що експрезидент Дональд Трамп фактично захопив контроль над Республіканською партією США. Сенатори та конгресмени, навіть ті, які симпатизують Україні, змушені йти в його фарватері, марно намагаючись донести думку, що допомога Києву — це не трата грошей, а вигідне капіталовкладення, яке дає можливість Америці залишатися на вершині світової геополітики.

Ситуація настільки напружена, що раніше до цих зусиль доєдналися європейські політики, як міністр зовнішніх справ Британії Девід Кемерон. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг теж прибув до Вашингтону, аби спробувати вплинути на виділення допомоги Україні. Але розмова зі спікером Майком Джонсоном, яка відбулася у вівторок, 30 січня, виявилася невдалою. Генеральний секретар НАТО спробував донести, здавалося б очевидну річ: міжнародні союзи є основою могутності США. Але спікер залишався непохитним.

Столтенберг і Джонсон так і не змогли досягти згоди. Фото з відкритих джерел
Столтенберг і Джонсон так і не змогли досягти згоди. Фото з відкритих джерел

«Він пояснив, чому це було складно, і що в них складна ситуація на кордоні з Мексикою. Я сказав, що НАТО, звісно, не матиме права голосу в розв’язанні важливого внутрішньополітичного питання в США, але для НАТО важливо, щоб у Конгресі була ухвалена резолюція, яка забезпечує продовження підтримки України», — розводить руками роздратований командувач НАТО.

Але Столтенберг не здається і прямує до «серця темряви» — Heritage Foundation, аналітичного центру республіканської партії, який наразі перетворився на фортецю MAGA. Тут у середу, 31 грудня, відбулося обговорення викликів, які постали перед НАТО на 75 році з дня заснування: загрози зі сторони Китаю, Ірану, Північної Кореї та росії.

Протрампівська суперсила

Аналітичний центр Heritage Foundation, принаймні так вважає Університет Пенсильванії у своєму Global Go To Think Tank Index Report, займає тринадцяте за рейтингом місце у світі. Фонд із часів Рейгана відіграє важливу роль у формуванні політики Республіканської партії та є впливовою силою, від якої не може відмахнутися навіть така суперзірка, як Трамп: 66 співробітників і випускників фонду отримали посади в його адміністрації.

У 2021 році організацію очолив Кевін Робертс і з того часу фонд працює над «інституціоналізацію трампізму», під чим, яка кажуть, розуміють не стільки утвердження влади саме Дональда Трампа, скільки переформатування держави відповідно до політичних поглядів його прибічників. Саме Heritage Foundation очолює «Проєкт 2025», одіозний задум, який прагне залучити тисячі людей, відданих MAGA, щоб замінити чиновників федерального уряду та демонтувати «глибинну державу», яка, нібито, спробує обмежити Трампа, як це було за його попередньої каденції.

Heritage Foundation працює над «інституціоналізацією трампізму». Фото з відкритих джерел
Heritage Foundation працює над «інституціоналізацією трампізму». Фото з відкритих джерел

Поряд з цілком адекватними консервативними ідеями, як то підтримка сімей, обмеження нелегальної міграції чи зменшення податків, є речі суперечливі. Фонд звинувачують у підтримці фейкових заяв про «вкрадені виборі», расизмі, релігійному реакціонізмі, запереченні змін клімату та діяльності, спрямованої проти ЛГБТ. Саме на запрошення фонду перед республіканцями виступали члени кабінету прем'єра Угорщини, коли порушували питання блокування допомоги України. І Трампу, і Робертсу політика Віктора Орбана дуже імпонує.  

Щодо України, наразі Heritage є контрпродуктивною силою, яка протидіє виділенню допомоги. Це розпочалося несподівано у травні 2022 року, коли аналітики фонду закликали блокувати переказ 40 мільярдів доларів допомоги Києву, мотивуючи це тим, що внутрішні проблеми США є пріоритетнішими, а з росією необхідно дружити проти Китаю. Ще за місяць до того вони займали діаметрально протилежну позицію. Чимало спеціалістів Heritage на знак протесту покинули організацію.

Саме після цього почали різко зростати розбіжності між виборцями Республіканської та Демократичної партії щодо України. Легко прослідкувати, що політична позиція Трампа практично повністю збігається з точною зору Heritage Foundation. Здається, вони дійшли висновку, що мігрантська криза всередині країни та крах міжнародної політики Адміністрацію Байдена мають повернути фаворита республіканців у Овальний кабінет. Тому риторика очільника Heritage Foundation нагадує старий анекдот, про студента, який вивчив лише один екзаменаційний білет.

«Ми рішуче засуджуємо варварську атаку президента росії володимира путіна в Україну. І від щирого серця бажаємо української перемоги... Сполучені Штати повинні захищати і оберігати непорушність кордонів союзників, а також свої власні... Відкриті кордони Америки небезпечні для всіх нас і для НАТО. Адміністрація президента Байдена допустила в країну понад 10 мільйонів нелегальних мігрантів інших націй, у тому числі  123 064 китайської національності», — гнув своє Робертс перед тим, як оголосити вихід Столтенберга.

Не все так погано

Нелегали дійсно є великою проблемою для Штатів і вона поглиблюється. Ілюстрацією є не лише події в Техасі, але й той факт, що за день до проведення зустрічі в Heritage Foundation, комітет Палати представників із питань внутрішньої безпеки затвердив дві статті імпічменту проти міністра внутрішньої безпеки Алехандро Майоркаса, що трапилося вперше з 1876 року. Пристрасті вирують, а питання пакета допомоги союзникам США знову відкладається — Робертс каже, що консерватори не готові витрачати долари податки своїх громадян на когось іще, «доки кордони США в небезпеці».

Але організовуючи зустріч з Єнсом Столтенбергом, Heritage Foundation визнає, що в Республіканській партії багато людей занепокоєні тією потенційною катастрофою, що може настати в разі падіння Україні. І шеф НАТО намагається донести загалу, що не можна змішувати внутрішню політику США та глобальні ризики, використовуючи питання допомоги Україні задля внутрішньополітичної боротьби.

«Свобода, можливості та процвітання — сьогодні ці цінності під атакою кількох гравців, які намагаються зруйнувати їх. Вони розхитують наш вільний світ, вони відверто кидають виклик американській потузі і йдеться не лише про Америку... У той час як Китай є найсерйознішим стратегічним викликом, наразі росія є набільшим небезпечним. Путін повернув війну до Європи, на рівні, не баченому з часів Другої світової», — намагається достукатися генсек. 

Візит Столтенберга є спробою підготуватися до світу, у якому Трамп, якщо переможе, звісно, керуватиме найпотужнішою державою Заходу. НАТО сподівається на співпрацю в майбутньому. Сигнали про пошуки виходу вже були. Союзники по Альянсу змінюють свою політику, де-факто, так, як того хотів Трамп — нарощують видатки на оборону та розбудовують ВПК. А харизматичний колишній прем’єр Британії Борис Джонсон несподівано висловив компліментарну для американського експрезидента думку — він вважає саме Трампа людиною, що здатна поставити путіна на місце.

«Я працював з ним (Трампом - ред.) упродовж чотирьох років і уважно слухав, тому що основна критика стосувалась того, що союзники по НАТО витрачають занадто мало на НАТО... Тож повідомлення від Сполучених Штатів про те, що європейські союзники повинні активізуватися, було зрозуміле, і вони дійсно рухаються в правильному напрямку», — сказав кілька приємних для вуха експрезидента слів генеральний секретар Альянсу.

Меседж, який передав Столтенберг на зустрічі Heritage Foundation, полягає в тому, що НАТО, Європа та Україна потребує Сполучених Штати, як ніколи раніше. І це глядачі зрозуміли. От тільки чи вважають вони, що Америка має йти на допомогу негайно?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.