Сполучені Штати далекі до розколу та громадянської війни, проте ризики зростають з наближенням виборів
Губернатор Техасу Грег Еббот став однією з фігур наступу республіканців на уряд президента Джо Байдена, піднявши питання протидії нелегальним мігрантам. Криза набуває чимраз гострішої форми, є підстави вважати, що росія бере в цьому безпосередню участь, проте навряд йдеться про повторення сценарію «російської весни». Натомість ситуація відображає внутрішньополітичну боротьбу в США, яка переходить у чимраз гострішу форму.
Криза в Техасі розколює Сполучені Штати на два табори, адже вже 25 штатів на чолі з губернаторами-республіканцями та фаворит партії експрезидент Дональд Трамп оголосили про підтримку губернатора Грегу Ебботу. Білий дім називає це самоуправством, непокорою центральній владі та спробою розхитати країну, адже є рішення Верховного суду, яке стверджує, що правда на боці центрального уряду. Натомість Еббот говорить про порушення законів президентом Байденом, який «не запобігає вторгненню» на догоду глобалістам.
«Президент Байден порушив свою клятву сумлінно виконувати імміграційні закони, прийняті Конгресом. Замість того, щоби переслідувати іммігрантів за федеральний злочин незаконного в’їзду, президент Байден направив своїх адвокатів до федеральних судів, щоби подати до суду на Техас за вжиття заходів щодо охорони кордону», — сказав Ебботт.
Нелегальні мігранти — давня проблема для США, лише в грудні 2023 року кордон перетнули 300 000 людей. Але події набрали оберту 10 січня коли техаська Національна гвардія за наказом губернатора фактично встановила контроль над частиною державного кордону з Мексикою, розгорнула загородження з колючого дроту та поставила плавучі бар’єри. При цьому нацгвардійці заблокували доступ агентам американської федеральної прикордонної служби, які мали намір зруйнувати загородження. Уже 12 січня двоє дітей разом із матір’ю потонули в Ріо-Гранде, намагаючись штурмувати кордон і це суттєво посилило градус дискусії.
Низка штатів заявили про готовність надіслати в Техас свої частини нацгвардії і виконала свої обіцянки. Мін’юст країни звернувся до федерального суду, щоб зупинити бунтівного губернатора, а в самому Техасі заговорили про непокору та, навіть, відокремлення від США.
Українців, які спостерігають за цими подіями не полишає почуття дежавю. Не випадково в мережі з’явилося стільки мемів на цю тематику. Усе до болю нагадує початок спецоперації «Російська весна»: є симпатизуючий російському вождю володимиру путіну кандидат у президенти, є місцеві політики, які готові протистояти центральній владі, є пропагандисти, які продукують фейки та поглиблюють розкол між «червоними» та «синіми» штатами. Такер Карлсон, до прикладу, заявляв, що «Америки, у якій ви виросли більше нема».
На роль Гіркіна претендує такий собі підполковник Піт Чемберс, який стверджує, що був зеленим беретом, вірить у свою місію врятувати Америку та не вилазить з ефірів блогерів-конспірологів. Він організував на підтримку нацгвардійцям кілька сотень місцевих, переважно прихильників QAnon. Свою групу, «Take Our Border Back Convoy», вони називають «армія Бога» й активно комунікують із громадськістю, використовуючи Telegram. Вони заявляють, що ведуть «мирну діяльність» і співпрацюють із «конституційно здоровими» військовими, хоча як натовп на пікапах зупинятиме нелегалів і чи не буде серед них провокаторів, найнятих ворожими країнами, не пояснюють.
Водночас кадри штурмів американо-мексиканського кордону нагадують міграційну кризу в ЄС, яку теж спровокувала росія, підтримуючи нестабільність у Сирії та інших країнах Близького Сходу та Африки. Основний потік мігрантів до США йде з Венесуели, правитель якої Ніколас Мадуро є великим приятелем путіна. Як колись Володимир Жириновський про війну в Україні, придворний блазень кремля, Дмитрій Мєдвєдєв, у своєму передбаченні подій на 2023 рік описував щось подібне.
«У США, Каліфорнії почнеться громадянська війна й у результаті Техас стане незалежним штатом. Техас і Мексика створять союзну державу. Ілон Маск переможе на президентських виборах у ряді штатів, які після закінчення нової громадянської війни будуть віддані Республіканській партії», — привідкривав завісу над мріями кремля Мєдвєдєв.
Нема сумніву, що кремль намагається використати ситуацію і причетний до багатьох подій, які відбуваються в Техасі. Однак, здається, на відміну від «російської весни» в цьому протистоянні більшою є роль внутрішніх чинників.
Навряд більшість техасців, не кажучи вже про решту «червоних» штатів, справді підтримають відділення від решти країни, хоча б тому, що розраховують повернути в Білий дім свого президента. А от про що точно йдеться, так це про передвиборчу боротьбу.
68 % американців не схвалюють політику президента Байдена щодо питання мігрантів — це найвразливіше місце для американського президента. The Wall Street Journal, повідомляв, що Білий дім пішов на поступки, які обмежить можливість мігрантів просити притулку, не лише, щоб можна було досягти угоди про виділення допомоги Україні та Ізраїлю, але й щоб вибити козирі з рук MAGA. Після цього в мережу просочилася інформація, що Трамп вимагає від спікера Палати представників Майка Джонсона не йти ні на які угоди з демократами й зірвати перемовини. Витік ставить експрезидента в незручне становище, адже показує, що внутрішні проблеми і зовнішньополітичні виклики є для нього предметом спекуляцій. Трампу потрібна гучна подія, яка б виправдала таку позицію та продемонструвала безсилля адміністрації його суперника.
Губернатор-республіканець Грег Ебботт і президент Байден — давні політичні супротивники. Їхні суперечка щодо кордону має багаторічну історію. Свого часу Техас автобусами доставив десятки тисяч мігрантів до міст, де керують мери-демократи. Блокування доступу федеральних агентів — наразі найрішучіша акція Ебботта, яка знову виводить питання антиміграційного законодавства на перше місце дискусії.
«Коли я стану президентом, замість того, щоб намагатися надіслати Техасу заборонний наказ, я надішлю їм підкріплення. Замість того, щоб воювати з іноземними державами, я буду використовувати всі ресурси та повноваження президента США, щоб захистити Сполучені Штати Америки від цього жахливого вторгнення, яке відбувається прямо зараз», — підхопив улюблену хвилю Трамп.
Ситуація в Техасі засвідчує, що розкол між штатами зберігається і може бути передвісником загрозливіших процесів. Навряд йдеться про громадянську війну — ультраправі занадто малочисельні й розпорошені, аби могли таке зробити. Проте MAGA не припиняє сповідувати ідею «вкрадених виборів», тож програш Трампа, особливо незначний, може спровокувати хвилю громадських заворушень і локальних конфліктів, яка може надовго дестабілізувати Сполучені Штати. Щоправда, так само може обернутися ситуація, якщо експрезиденту загрожуватиме ув'язнення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.