Жінка вказує, що повідомила Управління соціального захисту населення про купівлю квартири
Жінці призначили державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Згодом з'ясувалось, що вона придбала квартиру вартістю понад 50 тисяч гривень, тому її вимагають повернути кошти у розмірі 28 367 гривень. Про це йдеться у рішенні Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області, опублікованому 3 лютого 2025 року.
Жінка звернулась до Управління соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, надіславши поштою письмову заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги поштою, яка зареєстрована в управлінні 05.10.2021 року. На підставі поданих документів рішенням управління від 08.10.2021 року їй на період з жовтня 2021 року по березень 2022 року була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в розмірі 4 431 гривні щомісячно.
У зв'язку зі зміною прожиткових мінімумів на 2022 рік, змінився і розмір державних соціальних допомог, тому в результаті перерахунку в січні 2022 року розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї становив 5 673 гривень. Відповідно до п. 1 постанови Кабінету міністрів України від 07.03.2022 року № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану», строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яку було призначено раніше, продовжується на період введення воєнного стану та 1 місяця після його припинення чи скасування і виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. Виконуючи вказану постанову, виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї громадянки була продовжена з 01.04.2022 року до 31.12.2022 року включно в розмірі 5 673 гривень щомісячно.
При опрацюванні отриманої рекомендації було з'ясовано, що 01.12.2021 року жінка придбала квартиру вартістю понад 50 тисяч гривень, згідно з договором купівлі-продажу квартири від 01.12.2021 року. Відповідно до Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат, затвердженого постановою КМУ від 18.02.2016 № 136 (в редакції постанови від 22.05.2019 № 443), управлінням у ПТК «Обробка результатів верифікації» внесено рішення за даними верифікації: «Призначення (перерахування розміру) державної виплати» з коментарем прийнятого рішення: «За результатами опрацювання рекомендації Мінфіну щодо зміни обставин виявлено, що вони не впливають на розмір державної виплати. Не здійснено перерахунок раніше призначеної державної виплати. Кошти не підлягають поверненню», трактуючи витрати заявниці на купівлю квартири такими, що зроблені під час її отримання, а не протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги, як це зазначено в рекомендації. На вимогу Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Чернігівській області та на підставі отриманого акту, було проведено перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з серпня по грудень 2022 року, сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за вказаний період склала 28 367 гривень.
Жінка подала відклик на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги не визнаються, у задоволенні позову просить відмовити. 01.12.2021 року вона згідно з договором купівлі-продажу придбала у власність квартиру на суму, яка на дату купівлі, перевищує 50 тисяч гривень, про що повідомила Управління соціального захисту населення, проте їй було роз'яснено, що на отримання нею вже призначеної допомоги дана купівля не впливає, оскільки витрати заявниці на квартиру є такими, що зроблені нею під час отримання допомоги, а не протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги, але вона не матиме право на призначення державної соціальної допомоги на наступний строк.
Громадянка за призначенням допомоги на наступний строк з новою заявою та декларацією не зверталась. Проте Управління, знаючи про придбання нею у власність квартири, враховуючи п. 1 Постанови Кабінету міністрів України № 214 від 07.03.2022 року, без її звернення та без подання нової заяви та декларації продовжив виплату державної соціальної допомоги на період з квітня 2022 року по 31 грудня 2022 року. Таким чином, витрати на купівлю квартири є такими, що зроблені під час отримання допомоги, а не протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги.
Суд відмовив у задоволенні позову. Доводи Управління соцзахисту щодо наявності підстав для повернення жінкою надміру переплачених їй коштів як допомога малозабезпеченим сім'ям, не ґрунтуються на законі і фактичних обставинах справи, оскільки не доведено її недобросовісність при набутті спірної грошової суми, що у цьому випадку за приписами п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України є необхідною умовою для повернення безпідставно набутого майна через його особливості - коштів державної соціальної допомоги.
"На звернення ж працівників позивача до відповідачки при опрацюванні влітку 2022 року рекомендації Міністерства фінансів, надісланої за результатами верифікації, відповідачка надіслала доступними засобами зв'язку до позивача документи, підтверджувальні факти купівлі квартири. Тобто, відповідачка не приховувала даної обставини, а відтак ознаки недобросовісної поведінки в її діях відсутні. Позивач, установивши факт купівлі у грудні 2021 року відповідачкою квартири, прийняв добровільно рішення про продовження виплати соціальної допомоги у період з серпня по грудень 2022 року, за умов відсутності недобросовісності відповідачки", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.