Смерть путіна, цифровий апокаліпсис та візит інопланетян: Politico назвало можливі події 2024 року, які повалять світ в хаос

Читать на русском

Politico пише, що у рф цього року можливий бунт російських матерів через високі втрати російських військ в Україні, який набиратиме обертів під час президентських виборів та підірве масову підтримку, яку чекає путін

Читать на русском
Прогноз Politico
Politico звернулося ддо експертів, які спеціалізуються на визначенні майбутніх ризиків, щоб ті назвали події, які можуть статися цього року

Politico пише, що у рф цього року можливий бунт російських матерів через високі втрати російських військ в Україні, який набиратиме обертів під час президентських виборів та підірве масову підтримку, яку чекає путін

Видання Politico оприлюднило список "спойлерів" на 2024 рік. Експерти на запит журналістів назвали події, які можуть спровокувати хаос у світі. У переліку, зокрема, зрив виборів у США, війна з Китаєм, цифровий апокаліпсис, глобальне потепління та навіть візит інопланетян. Не обійшлося й без прогнозів щодо путіна, і для російського диктатора вони не є позитивними.

Про це йдеться у статті Politico. Журналісти зазначають, що навіть немислиме може стати реальністю.

"Глобальна пандемія. Облога Капітолію. Зірка реаліті-шоу в Білому домі. Навіть в останні кілька років світ був свідком того, як немислиме ставало реальністю. Всім здається, що ми добре знаємо, що нас чекає в політиці й не тільки, а потім трапляється щось дуже велике і неочікуване... Безумовно, очевидно, що в США назріває реванш Дональда Трампа проти Джо Байдена і дуже запеклі парламентські вибори. Але нещодавня історія доводить, що щось дуже неочікуване може ховатися за рогом", - пише Politico.

Видання звернулося до низки футурологів і технологів, істориків і політологів, аналітиків зовнішньої політики та інших досвідчених прогнозистів, які спеціалізуються на визначенні майбутніх ризиків. Журналісти поставили експертам питання: якою може бути подія в дусі "чорного лебедя", яка б створила неочікуваний поворот у 2024 році, коли США підуть на вибори? Politico попросило відкласти в бік сценарій, за яким котрийсь з кандидатів в американські президенти помре, враховуючи що обом їм давно за 70.

"Натомість ми запитали їх: яка непередбачувана, малоймовірна, але цілком правдоподібна річ може статися цього року, про яку виборці ще навіть не думають, але яка може мати величезний вплив на результат? Наші експерти запропонували цілу низку збоїв і катастроф, створених природою, людством і навіть інопланетянами", - пише видання.

Зрив виборів у США

Такий прогноз зробив Ян Бреммер - президент і засновник Eurasia Group та GZERO Media. За його словами, всі знають, що президентські вибори в США у 2024 році будуть надзвичайно суперечливими та дисфункціональними. І багато хто, якщо не більшість, вважатиме їх нелегітимними.

"Але що, якщо це не просто сприйняття? Що, якщо наймогутніша країна світу не зможе провести вільні та чесні вибори? Прихильники Байдена стурбовані кінцем демократії. Прихильники Трампа стурбовані тим, що демократи хочуть кинути колишнього президента до в'язниці. І є багато суперників (я дивлюся на вас, росія, Іран і Північна Корея), які тільки й мріють, щоб американці занурилися в якомога більший хаос", - зауважує експерт.

За його словами, це означає, що зусилля з підриву виборів можуть бути успішними й мати різну природу: через кібератаки, поширення фейків і дезінформації, фізичні атаки на виборчий процес і нагляд, і/або масові заворушення, насильницьке втручання і навіть тероризм. В хід може піти все, щоб зірвати голосування 5 листопада.

"Я не хвилювався щодо перевороту 6 січня, і я не бачу жодного способу скасувати вибори цього року. Але зрив виборів у США 2024-му видається мені цілком імовірним і викликає глибоке занепокоєння", - пише Бреммер.

Китайський сюрприз

В цьому питанні Politico допоміг експерт Метью Берроуз - керівник програми Центру стратегічного передбачення в Центрі Стімсона. Раніше він був директором з питань прогнозування в Стратегічній ініціативі Скоукрофта в Atlantic Council.

Берроуз пропонує уявити таке: війна з Китаєм спалахнула через кілька місяців після того, як кандидат від Демократичної прогресивної партії Лай Чінте переміг на президентських виборах в Тайвані, які пройдуть 13 січня, з більшим відривом, ніж очікувалося. На тлі свого успіху він проголосив незалежність Тайваню всупереч порадам адміністрації Джо Байдена, але за підтримки низки республіканців у Конгресі. Китай в результаті запроваджує блокаду, перекриваючи торгівлю з островом. Це лише посилює рішучість Тайваню бути незалежним. І саме тоді, коли в жовтні розгортається президентська кампанія в США, Китай починає військову операцію. Адміністрація Байдена вважає, що у неї немає іншого виходу, окрім як організувати військову оборону острова. Сильне президентське лідерство Байдена відвертає увагу незалежних виборців від Трампа.

"Панівним припущенням залишається те, що така війна буде настільки руйнівною для Китаю з економічної точки зору, що Сі Цзіньпін уникатиме її. Але в цьому випадку він боїться, що Китай може назавжди втратити Тайвань, і розраховує на те, що адміністрація Байдена не буде втручатися, остерігаючись потенційних електоральних наслідків", - припускає Берроуз.

Є й альтернативний сценарій. В іншому варіанті під тягарем величезного боргу, повільного зростання і депресивного ринку нерухомості Китай зазнає фінансової катастрофи, подібної до економічної кризи 2008 року в США. Як і тоді, проблеми Китаю не обмежуються лише ним або Азією, а поширюються, спричиняючи глобальну рецесію. У США інфляція спадає, але на тлі зростаючої недовіри, безробіття починає зростати якраз під час передвиборчої кампанії. Байден не несе за це відповідальності, але погані економічні показники ще більше знижують його популярність.

Смерть на мітингу Трампа

Джулія Азарі, професорка політології в Університеті Маркетт, у прогнозі для Politico пише, що політичне насильство може бути дуже руйнівним, і зазвичай таке ніхто враховує в планах. Ось один зі сценаріїв:

"19 жовтня на мітингу прихильників Трампа в Тампі, штат Флорида, спалахує бійка. Група з 5 білих чоловіків віком близько 50 років здавалася абсолютно звичайною. Але коли на них звернула увагу одна з численних телекамер на арені, група витягла протестні плакати з написами: "Трамп бреше" і "Врятуйте демократію зараз". Подальші події доволі спірні", - пише експертка.

Азарі прогнозує, що одна пара, яка була присутня на цьому мітингу на підтримку Трампа, розповідає, що протестувальники почали штовхатися, коли люди навколо них почали вигукувати образи. Інші свідки стверджують, що прихильники Трампа були тими, хто почав бійку. Хай там як, в одного з 5 протестувальників стався серцевий напад. Його терміново доставили до місцевої лікарні, але через кілька годин він помер.

"ЗМІ намагаються висвітлити цю подію, а громадськість не може відвести очей. Чіткої історії немає. Чи була смерть протестувальника просто випадковою трагедією чи це симптом все більш жорсткого періоду в американській політиці? Дебати експертів про ці питання, змішані з інтерв’ю друзів загиблого, скорботою сім’ї і розлюченими промовами дітей-підлітків, домінують в подальші тижні кампанії. Ці історії глушать спроби Байдена розповісти про зниження безробіття і перемоги його адміністрації, а також від гасел Трампа про іммігрантів і про те, як зробити Америку знову великою", - пише професорка.

Гострота цієї історії привертає увагу деяких американців, які мало цікавляться політикою, але для тих, хто уважно стежить за політикою, вона виявилася непереборною. Дехто запитує, чому про це так багато говорять у пресі, коли насильство проти кольорових людей привертає лише незначну частину уваги. Інші закликають призупинити кампанію Трампа, на що у відповідь чують контраргументи, що смерть учасника мітингу намагаються використати, щоб викинути колишнього президента з політики. Одна кабельна мережа присвятила годинну програму панельній дискусії про те, чи зробила адміністрація Байдена достатньо для стримування політичного насильства.

"І вся ця емоційна дискусія триває аж до самих виборів", - підсумовує Джулія Азарі.

Природа посіє хаос на виборах

Алек Росс, колишній високопоставлений чиновник Держдепартаменту часів адміністрації Барака Обами прогнозує, що останньою надзвичайною подією, яка вплине на президентські вибори у 2024 році, стане напрочуд руйнівний ураган 5 категорії, який пронесеться країною за кілька тижнів до виборів. Кампанія Байдена буде посилатися на ураган як на доказ екстремальних погодних явищ, спричинених зміною клімату, що підтверджує його стратегію інвестування в нові рішення для пом'якшення наслідків зміни клімату. Трамп називатиме ураган "Божим гнівом на Джо Байдена".

У випадку катаклізму Байден проведе останні тижні передвиборчої кампанії, відвідуючи постраждалих і працюючи в Білому домі та штаб-квартирі FEMA, керуючи заходами реагування, демонструючи свій авторитет як компетентного і чуйного президента. Це приверне голоси молоді, яка раніше не підтримувала його. Трамп щодня відвідуватиме нове місце катастрофи й виголошуватиме промови, часто розкинувши руки в позі розп'яття.

"Мільйони його євангельських християнських прихильників створять рух, заснований на вірі в те, що Трамп - це нове пришестя Христа, якому повинна бути передана вся мирська, світська влада. Трамп не зробить нічого, щоб розвіяти їхні переконання. Зрештою, американці дізнаються результати виборів з запізненням через труднощі з організацією процесу, які виникнуть, коли мільйони американців будуть змушені покинути свої домівки і навіть штати через ураган", - прогнозує Росс.

Послання з космосу

Тут виданню Politico допоміг Аві Лоеб - керівник проєкту Galileo, директор-засновник Ініціативи Гарвардського університету з вивчення чорних дір, директор Інституту теорії та обчислень Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики та колишній завідувач кафедри астрономії Гарвардського університету. За його словами, обсерваторія проєкту Galileo при Гарвардському університеті щодня шукає у Всесвіті ознаки позаземного розуму. Її дослідження свідчать, що це лише питання часу, коли вдасться знайти щось, що свідчитиме про те, що людство не самотнє у безкрайому космосі. І це багато чого змінить.

"Неможливо зробити конкретний прогноз з цього приводу. Звичайно, проєкт Galileo може виявити технологічний об'єкт, який прибув з міжзоряного простору, або уряд США може оприлюднити подібну знахідку. Раптове усвідомлення того, що ми не самотні у Всесвіті, негайно перевернуло б уявлення людей про себе і свою цивілізацію, а наслідки для Землі були б одночасно важливими і непередбачуваними. Це не такий спекулятивний сценарій, як ви можете подумати. Можливість двостороннього спілкування з іншою цивілізацією за нашого життя обмежена відстанню близько 30 світлових років. Але вже зараз ми знаємо про десяток придатних для життя екзопланет в межах 30 світлових років від Землі, і нам відомо лише про кілька відсотків з них", - пояснює Лоеб.

Цифровий апокаліпсис і не тільки

Чарлі Сайкс, головний редактор журналу Bulwark, пропонує уявити, що весь 2024 рік буде своєрідним "чорним лебедем", коли провідний кандидат від однієї з партій постане перед судом за 91 пунктом обвинувачення у кримінальних злочинах. Тут експерт має на увазі колишнього президента США Дональда Трампа.

"Що ще може піти не так? Насправді до біса багато, адже ми живемо в епоху хаосу і нестабільності. Новий рік - це матрьошка з невідомих невідомостей. Можуть статися заворушення в дусі 1968 року на великих партійних з'їздах і, можливо, гуманітарна катастрофа на кордоні США", - пише редактор.

За його словами на міжнародній арені цього року ми можемо побачити крах покинутої України й подальше вторгнення на Тайвань Китаю. Світ може опинитися на межі ядерної конфронтації на тлі глобальної економічної кризи, яка затьмарила б усі інші проблеми. У 2020 році ніхто не передбачав глобальної пандемії, але у 2024 році нас може вразити глобальний цифровий вірус.

"Що, якщо комп'ютери та супутники перестануть працювати? Хоча б на кілька днів? Що, якби вірус атакував світову банківську систему, випаровуючи трильйони доларів багатства? І оскільки людство допускає цифровий апокаліпсис, напевне, варто готуватися до масового поширення фейків, створених штучним інтелектом, які можуть з’явитися за кілька днів до самих американських виборів", - пише Чарлі Сайкс.

Глобальне потепління

Еколог Білл МакКіббен пише, що попри те, що 2024 рік майже напевно поб’є глобальний температурний рекорд 2023 року, фізика глобального потепління показує, що світ може очікувати на хаос. Як він проявиться - поки невідомо.

"Точну форму, яку він (хаос - ред.) прийме, і місця, які він вразить, ніколи не можна знати заздалегідь - якесь поєднання пожежі, повені, шторму, посухи та виснажливої спеки. І, можливо, коли це станеться, це стане ще одним нагадуванням про дурість обрання на високі посади тих, хто заперечує проблеми з кліматом", - прогнозує еколог.

Переворот проти володимира путіна

Білл Шер, автор статей для журналу Politico, політичний редактор Washington Monthly і співведучий онлайн-шоу The DMZ пише, що деякі дослідники Кремля припускають, що путін "убезпечив" свій режим від перевороту, використовуючи такі методи, як розподіл військової влади між кількома відомствами й зовнішніми організаціями, а також проникнення в армію шпигунів, щоб перешкоджати співпраці. Проте не можна сказати напевне, чи буде працювати цей метод захисту від переворотів і надалі.

"Непрозорість Кремля ускладнює розуміння того, чи послаблюються позиції путіна. Але раптовий кінець путінського режиму змінив би багато політичних рівнянь у світі", - вважає Шер.

Він зауважує, що принаймні одна фігура відкрито агітує за переворот: це Ілля Пономарьов, колишній член російської Держдуми, який голосував проти анексії Криму у 2014 році, що призвело до його вигнання в Україну. Зараз він очолює тіньовий парламент, який базується в Польщі, опозиційний телеканал і невелику армію під назвою "Легіон свободи росії", яка взяла на себе відповідальність за деякі військові операції на території рф. Пономарьов часто висловлюється дуже впевнено.

"До кінця правління путіна залишилися місяці. Можливо, це буде кінець цього року, можливо, початок наступного, але я абсолютно переконаний, що це не буде 2025 рік або пізніше», - сказав він 2023 року в інтерв'ю Christian Science Monitor.

Шер вважає, що раптове зникнення путіна, ймовірно, зміцнить рішення Джо Байдена підтримати Україну і відбити російське вторгнення. Але, якщо тільки той, хто буде після путіна, не виявиться ще гіршим.

Бунт проти путіна

Джон Маклафлін, колишній виконувач обов'язків директора і заступник директора ЦРУ у 2000-2004 роках, професор Школи вищих міжнародних досліджень Джона Гопкінса, пише, що рейтинг путіна здається стабільним і високим. Найнадійніші дані соціологічних опитувань також свідчать про те, що російська громадськість загалом апатична або принаймні воліє не думати про війну в Україні. І, судячи з усього, путін почувається комфортніше, ніж раніше, через застиглий фронт, розбіжності, що з'являються на Заході, і турбулентність в українській політиці.

"Отже, подією в дусі "чорного лебедя", яка не відповідає очікуванням щодо росії, може стати тривалий бунт російських матерів через високі втрати російських військ в Україні (як це сталося під час окупації Афганістану і війни в Чечні), який набиратиме обертів під час президентських виборів в росії і підірве масову підтримку, яку чекає путін. Якщо це станеться, це може обмежити здатність путіна вести війну так агресивно, як в останні місяці, оскільки це значною мірою залежить від масового використання військ без особливої уваги до втрат", - пояснив Маклафлін.

Це, в свою чергу, може посилити здатність України прорвати російську оборону, а також надати Києву пропагандистську перевагу. Будь-яке послаблення позицій путіна як президента росії може спричинити каскадні ефекти, які непередбачувано вплинуть на події в усьому світі включно з виборами в США у 2024 році.

Що ще прогнозує Politico

Видання також не заперечує сценарій того, що на Джо Байдена під виборчої кампанії може бути скоєний напад. Або ж, зважаючи на його вік, президент може травмуватися самостійно.

"У випадку Дональда Трампа це означатиме щось, що він скаже або зробить, що викличе сумніви серед його менш ревних прихильників і змусить їх змінити свої припущення про нього", - пише Politico про те, що може статися з Трампом.

Також прогнозується, що глобальний конфлікт (загострення війни на Близькому Сході та можливий напад Китаю на Тайвань) може стати найбільш вірогідною неочікуваною подією для США. Але було б не розумно висувати припущення, як він відіб’ється на політиці США.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.