Time назвав розділену Україну одним з 10 глобальних ризиків на 2024 рік: що ще у списку та які прогнози щодо війни

Без вирішення проблем з кадрами, збільшення виробництва зброї та реалістичної військової стратегії територіальні втрати України можуть розширитися

Перспективи України у 2024 році
Київ у 2024 році піде на більший військовий ризик

2024 рік стане переломним моментом у війні. Якщо Україна найближчим часом не вирішить свої проблеми з кадрами, не збільшить виробництво зброї та не розробить реалістичну військову стратегію, її територіальні втрати можуть виявитися постійними та, можливо, розширяться. При цьому Київ отримав сильний удар від матеріальної підтримки з боку США

Про ці та інші глобальні ризики пише журнал Time у статті "Топ-10 глобальних ризиків на 2024 рік". Серед десятки перелічених ризиків, з якими має стикнутися світ, окремо йдеться про "розділену Україну". Ось що пише Time про Україну у контексті ризиків для світу цьогоріч: 

  • Вторгнення росії до України залишається історичним провалом. НАТО посилюється новими членами – Фінляндією та Швецією.
  • ЄС відкрив процес членства для України, росія зіткнулася з 11 раундами санкцій і на підході ще більше, а половина її суверенних активів була заморожена - гроші, швидше за все, будуть використані для відновлення України.
  • Європа більше не купує російської енергоносії.
  • Цього року Україна буде де-факто розділена, і тепер росія має ініціативу на полі бою та матеріальну перевагу. 2024 рік — це переломний момент у війні: і якщо Україна не вирішить своїх кадрових проблем, не збільшить виробництво зброї і не розробить реалістичну військову стратегію найближчим часом, її територіальні втрати можуть стати постійними і можуть розширитися.
  • Київ отримав серйозний удар від скорочення політичної та матеріальної підтримки з боку Сполучених Штатів, і перспективи європейської допомоги лише трохи кращі.
  • Україна відчайдушно потребує додаткових військ. З усіх цих причин Київ цього року піде на більший військовий ризик, включаючи удари по більшій кількості цілей усередині росії, що спричинить безпрецедентну реакцію росії та може втягнути НАТО у конфлікт.

Що стосується дев'яти інших глобальних ризиків, то йдеться про кризи у США, ситуацію на Ближньому Сході, некерованість ШІ, вісь негідників і небезпечних друзів США, неможливість відновлення Китаю, боротьбу за корисні копалини, глобальний інфляційний шок, ризикований бізнес та Ель-Ніньо. Зокрема, у 2024 році США стикнуться з внутрішньополітичними викликами, внаслідок яких політичний розкол буде глибший, ніж за останні 150 років. Президентські вибори загострюють цю проблему, ставлячи під сумнів ефективність американської демократії та підриваючи авторитет країни на міжнародному рівні. Висока невизначеність результатів виборів може призвести до поглиблення соціальних, політичних та міжнародних проблем, зокрема зашкодити соціальній структурі, політичним інститутам та міжнародному статусу США. Перспектива можливої перемоги Трампа ставить під загрозу позиції Америки на світовій арені, оскільки його можливі зовнішньополітичні дії викликають занепокоєння як серед союзників, так і серед опонентів країни.

В 2024 році в секторі Газа відбудеться розширення бойових дій, що може спричинити регіональний конфлікт. Зокрема, існує можливість прямої участі США та Ірану в конфлікті, що створить серйозні ризики для світової економіки, загострить геополітичні та політичні протиріччя і підпалить глобальний екстремізм. Зростання напруги можливе в разі нападу Ізраїлю або Хезболли одне на одного. Ізраїль обіцяв "унеможливити" загрозу від Хезболли, що може призвести до втручання США та Ірану. Крім того, хусити та шиїтські ополченці збільшують кількість атак, що збільшує ризик подальшої ескалації конфлікту в регіоні. Незважаючи на те, що жодна з країн, учасниць конфлікту в Газі, не прагне регіонального протистояння, ризик ескалації залишається високим через велику кількість факторів, які можуть сприяти конфлікту.

У 2024 році технологічні компанії будуть визначати розвиток штучного інтелекту, оскільки регулятивні зусилля будуть слабшими, а компанії майже необмеженими. Поява потужних моделей та інструментів ШІ виходить з-під контролю урядів.

У 2024 році росія, Північна Корея і Іран будуть посилювати свій потенціал та діяти все більш координовано і руйнівно на світовій арені. У той же час союзники Вашингтона, такі як лідери України, Ізраїлю та (потенційно) Тайваню, будуть втягувати США в конфронтацию, якої вони хочуть уникнути.

За відсутності малоймовірного послаблення влади президента Сі Цзіньпіна або радикального переходу до широкомасштабного стимулювання споживчого попиту та структурних реформ, економіка Китаю залишатиметься слабкою протягом 2024 року. Криза громадського довіри відкриє прогалини в лідерських можливостях Комуністичної партії Китаю та збільшить ризик соціальної нестабільності.

Боротьба за критично важні корисні копалини стане ключовим компонентом практично в усіх секторах, що стимулює ріст, інновації та національну безпеку у 21 столітті: від чистої енергетики до передових обчислень, біотехнологій, транспорту та оборони. У 2024 році уряди всього світу посилять свою промислову політику та торгові обмеження, що порушують потоки критично важливих корисних копалин.

Глобальний інфляційний шок, що розпочався в 2021 році, і надалі матиме економічний та політичний вплив у 2024 році. Високі процентні ставки, спричинені стабільною інфляцією, сповільнять економічний ріст у всьому світі. Урядам забракне можливостей стимулювати економічний ріст чи реагувати на шоки, збільшуючи ризик фінансового стресу, соціальних турбулентностей та політичної нестабільності.

Після чотирирічного відсутності потужний кліматичний режим Ель-Ніньо досягне свого піку в першій половині цього року. Він спричинить екстремальні погодні явища, що призводять до відсутності продовольчої безпеки, посилення дефіциту води, порушень логістики, поширення захворювань та сприяння міграції та політичній нестабільності, особливо в країнах, які вже ослаблені пандемією та шоками цін на енергоносії та продукти харчування, викликаними війною в Україні. 

Клієнти, співробітники та інвестори – в основному прогресивні – перенесли культурні війни США в корпоративні офіси, і тепер суди, законодавчі збори штатів, губернатори та групи активістів – в основному консервативні – відповідатимуть. Компанії, які опинилися під перехресним політичним та юридичним вогнем, зіткнуться з більшою невизначеністю та витратами.

Прогнози на 2024 рік: що відомо 

За словами міністра оборони Умєрова, стратегічне завдання України на 2024 рік - це відновлення територіальної цілісності у межах кордонів 1991 року. Також у командування є плану щодо мобілізації. 

В інтерв'ю The Economist у січні 2024 року президент Зеленський не називав конкретних термінів завершення війни, не акцентував на чітких датах та й загалом мало говорив про те, що може досягнути Україна на початку і впродовж третього року війни. Однак його головне послання базувалося на доцільності ізоляції окупованого росіянами Криму. При цьому він вважає, що деокупувати Крим буде легше, ніж Донбас. Зокрема, через те, що безпосередньо на території Донецької та Луганської областей війна триває вже близько 10 років. Йдеться, зокрема, і про "ментальне повернення" мешканців сходу країни.

За даними відомої британської газети Financial Times, війна в Україні у 2024 році не завершиться. Так само триватиме конфлікт між Ізраїлем і ХАМАС, але нового конфлікту на Близькому Сході не буде. Експерти кажуть, що адміністрація Джо Байдена залишається рішучою у своєму зобов’язанні підтримувати Україну. На їхню думку, буде якась угода з республіканцями в Конгресі й ті підуть на поступки. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube