Скільки заплатила Україна за посередництво Туреччини у перемовинах по зерну

Читать на русском

Плювок путіна в обличчя Ердогану коштує 25%

Читать на русском
Скільки заплатила Україна за посередництво Туреччини у перемовинах по зерну

Плювок путіна в обличчя Ердогану коштує 25%

Найближчими тижнями судна з українським зерном зможуть пройти «зерновим коридором». Принаймні, так запланувала українська сторона і на таке сподівається Туреччина. Саме ця країна виступає посередником у перемовинах між Україною, ООН та росією щодо заблокованої в українських портах пшениці. Цю «добру місію» Туреччина виконує, щоб попередити голод у країнах Африки та отримати від України…  25%-у знижку на зерно. Що це - відкат, оплата посередницьких послуг, акт доброї волі від потерпаючої від війни країни - розбирався Інформатор

Плювок путіна в обличчя Ердогану коштує 25% від вивозу українського зерна

В історію з українським зерном Туреччина на правах миротворця вступила ще кілька місяців тому, майже одразу після того, як стало зрозуміло, що росія провалила свою заплановану стратегію під назвою «Київ за 3 дні». Відтоді президент Туреччини Реджеп Ердоган вправляється у човникової дипломатії, розмовляючи по черзі з представниками України та представниками держави-агресора. Попри санкції, підтримані більшою частиною країн Північного Альянсу, Туреччина продовжує підтримувати зв’язки із кривавим диктатором путіним. Водночас зять Ердогана, якому належить компанія «Baykar Makina», поставляє в Україну безпілотники Bayraktar. 

«Якщо всі спалюватимуть мости з росією, хто з ними розмовлятиме? Ми побачили у цій зерновій угоді, наскільки важливим є баланс Туреччини», - сказав прес-секретар президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана Ібрагім Калин.

Після кількох невдалих спроб розблокувати українські порти, Туреччина повернулася до теми перемовин під егідою ООН вже з новими пропозиціями для сторін. Врешті 13 липня розпочався новий етап перемовин, а вже 22 липня Україна підписала Стамбульську угоду щодо зерна з Туреччиною та ООН, без росії. Для української сторони принциповим було не ставити підписи на одному документі з агресором. Тобто, не дивлячись на досягнення певних домовленостей України, ООН, Туреччини та росії щодо розблокування українського зерна у трьох морських портах, про будь-які перемовини з ворогом щодо ситуації на полю бою не йдеться. 

Скільки заплатила Україна за посередництво Туреччини у перемовинах по зерну 1

«Йдеться лише про навігацію на Чорному морі. Для нас принципово, що виключно Україна контролює безпеку в своїй акваторії, жодних представників ООН або інших країн не було і не буде», - наголосив Курбаков. 

Також сторони домовилися, що після створення спільного координаційного центру у Стамбулі почергово будуть відкриватися порти Чорноморськ, Одеса, Південний. Всі домовленості ледь не зірвала росія, яка обстріляла Одеський порт наступного дня після того, як поставила свій підпис на дзеркальному договорі з ООН та Туреччиною. Експерти розмірковували, чи стане вироком домовленості з вивозу українського зерна плювок путіна в обличчя Ердогану, яким по суті був ракетний обстріл Одеси. Та, як виявилося, Туреччина може дивитися крізь пальці на будь-які порушення, коли йдеться про 25% прибуток від вивозу українського зерна. 

Як Туреччина купувала крадене українське зерно

Ще на початку червня український посол в Анкарі Василь Боднар заявив, що Туреччина входить до переліку країн, які купують зерно, вкрадене росією в Україні. Скільки заплатила Україна за посередництво Туреччини у перемовинах по зерну 2

«Тільки у травні ми нарахували не менше 10 рейсів, у тому числі два рейси туди й назад із трьох суден під російським прапором… Не кажучи вже про ті, які ми колективно пропустили», - каже український посол. 

Як повідомив виданню France24 геополітичний аналітик з Туреччини Йорук Ісик, деякі з вказаних вантажні суден завантажували пшеницю в українських портах, що знаходяться під російською блокадою, такі як Одеса, Чорноморськ та Маріуполь. 

«Ці кораблі прямують до Сирії, де росія має оперативну базу, а потім або Ліван, або Єгипет, дві країни, які зазвичай купують 81% і 85% свого зерна відповідно в Україні», - каже Йорук Ісик. 

Тепер же Туреччині не доведеться купувати крадене, тепер Ердоган самостійно обкрадатиме країну, що потерпає від війни. 25% вартості українського зерна - така ціна посередництва Туреччини у перемовинах з Україною та ООН. За словами старшого аналітика Центру досліджень сучасної Туреччини Карлтонського університету Євгенії Габер, президенту Туреччини ця так звана знижка у 25% від України конче потрібна, враховуючи економічну ситуацію країни Ердогана напередодні президентських виборів 2023 року. Євгенія Габар підкреслює, що зараз економічна ситуація в Туреччині досить складна, а розрив економічного співробітництва з росією може її погіршити. Звідси і витікає торгівля з росією краденим українським зерном.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.