Скільки триватимуть відключення світла: пояснення експерта

Загалом по енергетичній інфраструктурі України ворог випустив більше тисячі ракет і дронів

Скільки триватимуть відключення світла: пояснення експерта
Наша країна далека від комфортного режиму роботи енергетики

Росія продовжує ракетний терор України. 15 листопада окупанти здійснили масовану атаку на енергетичні об'єкти, випустивши майже  сотню ракет різних типів. Ситуація критична і українцям потрібно бути готовими до довготривалих відключень світла. 

Про це в ефірі "Українського радіо" розповів директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко. Ворог крок за кроком пробивається крізь міцність нашої енергосистеми. 

"Росіяни б’ють по транспортних шляхах. Усі ці хвилі, що відбуваються з 10 жовтня, це удари саме по транспортуванню електрики. На жаль, атаки доволі ефективні, і ці втрати накопичуються. Бо є частина обладнання, яке неможливо відновити швидко. Тільки для його виготовлення потрібні місяці. Ворог крок за кроком пробивається крізь міцність нашої енергосистеми. Поки що того результату, якого хотіли, вони не мають. Що можна однозначно сказати зараз ― ця ситуація подвоює наш запит про підтримку до наших партнерів. І в частині ППО, і в частині енергетичного обладнання. Зараз без партнерів ми не зможемо довго утримувати систему", - сказав Харченко. 

За його словами, справжній блекаут ― масоване неконтрольоване відключення енергосистеми, яке тягне за собою велику кількість технічних аварій ― може трапитись у двох сценаріях. Або це вся лівобережна Україна, або це вся Україна. Наразі експерт не бачить передумов для того, щоб це сталося.

"Систему втримано оператором і технологічної катастрофи у нас немає. Чи може вона статися, я не можу відповісти. Теоретично може бути все, що завгодно. Якщо буде 200 чи 300 ракет, то, можливо, в якийсь момент міцності системи не вистачить. Тоді ми будемо якомога швидше її перезапускати, і особливо цінним для нас буде імпорт електроенергії з Європи. Скільки часу знадобиться для полагодження, вам не скаже ніхто, тому що такого масштабу техногенних катастроф в історії людства просто не існує. За оцінками наших фахівців, потрібно від трьох днів до тижня, щоб відновити постачання у разі повного блекауту. Але повторюся ― ми поки що маємо запас міцності та потужності нашої енергосистеми, а енергетики працюють цілодобово, для того щоб цей резерв поновлювати. Я переконаний, що московські терористи не дочекаються того результату, який вони хочуть отримати" - розповів Харченко.

Він додав, що Україна має специфічний формат енергетичної мережі, у Європі, наприклад, він інший. Тому наша країна не може просто взяти і використати певні типи європейського обладнання.

"Отже, ми зараз вимушено шукаємо будь-яке обладнання, що було у використанні, або те, що перебуває на останніх стадіях виробництва. І нам треба домовитися, щоб його випросити і перекупити, аби постачання таких приладів було переорієнтоване в Україну. Це непростий процес, і  велика кількість учасників по світу в ньому задіяні. Вже маємо результати ― перші трансформатори їдуть в Україну. Але це все одно певний час. Тому я закликаю людей  уважно ставитися до того, що кажуть енергетики. Прошу всіх бути максимально готовими і морально, і фізично до досить довгого можливого відключення у наступні кілька днів. Це може бути 8-10 годин, коли не буде живлення навіть у тих місцях, які мають можливість бути заживленими й отримувати електрику. Просто загальний стан системи після ударів складний. Буде величезна робота для відновлення", - додав Харченко. 

Що цьому передувало 

Росіяни завдали ракетного удару по Україні 15 листопада — випустили майже сотню ракет. Це була найбільша атака в історії енергетики, від якої постраждали всі області. Найбільш складна ситуація склалася на заході, а також у центральному і північно-східних регіонах. Для стабілізації енергосистеми одразу запровадили аварійні графіки відключень. Це дозволило запобігти повному знеструмленню країни. Енергетики відразу приступили до відновлення живлення споживачів та пошкоджених мереж та електростанцій. Водночас наступні декілька днів будуть важкими: наближається похолодання і споживання електроенергії зростатиме, відповідно навантаження на мережі теж. Українцям треба мати необхідний запас води, заряджені пристрої та павербанки.

Нагадаємо, у Рівному ракета влучила в об’єкт інфраструктури, частина міста без світла. Крім того, Зеленський назвав кількість ракет, випущених по Україні.

Також Інформатор писав, які прилади і на скільки треба вимкнути, щоб в Києві з'явилось світло.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube