Скільки Shahed має росія та чи продовжить Іран постачати путіну безпілотники

Читать на русском

На думку експертів, поки що постачання “Шахедів” призупинено

Читать на русском
Скільки Shahed має росія та чи продовжить Іран постачати путіну безпілотники
путін залежить від Ірану

На думку експертів, поки що постачання “Шахедів” призупинено

В Україні три тижні не фіксували атак іранських дронів Shahed. Але 7 грудня вони з’явились у Дніпропетровській та Запорізькій областях. Інформатор спробував розібратися, від чого залежить використання окупантами цих безпілотників. Який їх запас є в наявності та чи є можливість його поповнювати.

6 грудня речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнатприпустив, що рф вичерпала запаси дронів-камікадзе іранського виробництва з першої партії, а друга ще не надійшла. За словами Юрія Ігната, рф замовила понад 1700 одиниць, понад 400 з яких вона вже випустила по Україні, до 350 було збито протиповітряною обороною.

Щоправда, 7 грудня українські військові повідомили, що російські війська вперше за тривалий час застосували проти України іранські дрони-камікадзе Shahed-136. Американський Інститут вивчення війни (ISW) вважає, що російські сили зіткнулися з труднощами при використанні безпілотників через проблеми зі зледенінням у холоднішу погоду.

"Російські сили, ймовірно, модифікували безпілотники для роботи в холодніших погодних умовах і, ймовірно, найближчими тижнями збільшать їхнє використання в Україні на підтримку своєї кампанії проти української критичної інфраструктури", — вважають автори звіту ISW.

Виникає питання, скільки Shahed залишилось у путінської армії та чи є у рф можливість поповнювати цей запас. На жаль, дати однозначну відповідь на це питання неможливо. Адже офіційних відомостей з цього приводу ні рф, ні Іран не надають. Тож, експертам залишається орієнтуватися лише на непрямі свідчення, витоки та сигнали, що проходять через ЗМІ.

Іран призупинив поставки дронів до росії

Військовий експерт Петро Черник вважає, що росіяни отримали одну велику партію Шахедів обсягом кількасот штук і завершують ії використання. “Чи закінчились збройні оборудки між росією та Іраном повністю - важко сказати. Але те, що є їх притишення, це точно”, - сказав він.

Виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос відзначає, що в самому Ірані немає єдиної думки щодо доцільності співпраці з росією. Про це свідчить дискусія з цього приводу в іранських ЗМІ.

У свою чергу москва робить все можливе для того, щоб поглибити своє партнерство з Тегераном. 

 

“Росія докладає надзвичайних зусиль щоб переконати іранське керівництво, що немає сенсу зупинятися, що треба підписувати документи та укладати альянс. Ми бачимо постійні візити росіян до Ірану: там цього року були і путін, і Патрушев, і заступник Шойгу. Мета цих візитів - переконати Іран поставляти рф дрони та ракети, а також укласти політичну угоду. Натяки та витоки, які до нас доходять, свідчать про те, що іранці та росіяни близькі до укладання всеосяжної угоди з питань економічного та військового співробітництва”, - каже Ігор Семиволос.

Хто може зупинити зближення Ірану та росії

“Не треба думати, що Іран продав би росії дрони просто за гроші. Насправді росія єдина країна світу, яка може допомогти Ірану завершити виготовлення власної ядерної зброї. Це вкрай серйозно! Припинення передачі росії Shahed та балістичних ракет пов’язані з тим, що почалися дуже складні переговори у чотирикутнику: “Іран-Китай-Ізраїль-США”. Єдина країна, яка по-справжньому може натиснути на Іран - це Китай. Відверто кажучи, вся воєнна промисловість Ірану - не що інше як продовження китайської програми”, - каже Петро Черник.

Після G-20, коли відбулась серйозна розмова між Сі Цзіньпіном і Джо Байденом, ці питання обговорювались в рамках закритої частини. Найімовірніше, що певні домовленості були досягнуті, вважає експерт.

“Китай має свої геополітичні інтереси. Він виходить на міжнародну арену як великий гегемон, маючи цілу низку власних стратегічних головоломок. Китай не знає, як розв’язати головоломку Тайваню. Він хотів би відважитись на воєнну операцію, але знає, що США обов’язково будуть воювати за Тайвань. А це призведе до гарячої Третьої світової війни. На відміну від рф з ВВП 1,5 трлн доларів, Китай має ВВП майже 30 трильйонів доларів, інтегрованих у світову економіку. Тож виникає питання: будувати свій шлях єдиного полюсу чи шукати компромісів з єдиним суперником - США. Так чи інакше, Китай у цій грі переслідує ціль будувати новий світопорядок так, як він його розуміє”, - каже Петро Черник.

На думку Ігоря Семиволоса, суперництво Китаю та США, може підштовхувати азіатську країну до прихованої підтримки рф. "Китай активно співпрацює з Іраном і по нафті, і по озброєнням. Китай точно не хоче поразки росії. Сам Китай не може зараз кинути виклик США та західному світу, але дуже хотів би. Наразі цей виклик кидає росія, а Китай стоїть осторонь та спостерігає. Але він але повністю солідарен з рф”, - каже експерт.

“Той факт, що росіяни шукають допомоги у країни-парії Ірану - ознака їхньої стратегічної слабкості. Ще кілька років тому росіяни вважали Іран третєсортною країною”, - підсумував Петро Черник.

Як раніше повідомляв Інформатор, на думку експерта Українського інституту майбутнього Ігора Тишкевича, іранські безпілотники, які хоче купити росія, можуть почати збирати на території Білорусі. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.