Скільки грошей конфіскували у корупціонерів - у Нацполіції відмовилися надати відповіть Інформатору з дивної причини

Інформатор поцікавився у Міністерстві внутрішніх справ, скільки грошей було конфісковано у корупціонерів за час війни. Натомість отримав у відповідь відписку від одного з департаментів Національної поліції України

Національна поліція України, Інформатор, запит
Національна поліція України, Інформатор, запит

Інформатор вирішив з'ясувати, скільки грошей у 2022-2024 роках вдалося отримати завдяки судовим справа над корупціонерами. Задача виявилася не простою. А у Нацполіції України на запит Інформатора повідомили, що оскільки автор не вказав своє по батькові, то відповісти на запит вони не можуть. 

17 жовтня 2024 року ми відправили запит до Міністерства внутрішніх справ через сайт "Доступ до правди", яким корустується більшість центральних органів влади в Україні, а також обласні адміністрації та міськради обласних центрів, держпідприємства тощо. У міністерства ми запитали, скільки коштів було стягнуто (конфісковано) з фігурантів корупційних справ та пов'язаних з корупцією справ - за період 2022-2024 років. Також нас цікавило, скільки конфіскованих коштів було повернуто таким фігурантам корупційних справ за 2 роки. А ще скільки коштів держава отримала від продажу заарештованих активів корупцоніонерів. 

Оскільки в одній організації може не бути повної інформації по нашому запиту, ми її також продублювали до Мін'юсту України, Офісу Генпрокурора, СБУ, ДБР, НАБУ, САП. Міністерство юстиції вже наш запит переадресувало до Державної судової адміністрації України (ДАСУ).

А от МВС наш запит відправило до Нацполіції. 21 жовтня 2024 року у Департаменті документального забезпечення Національної поліції України нам відповіли формальною відпискою. Там зазначили, що оскільки автор запиту Дмитро Чернишов не вказав своє ім'я по батькові, то це не є запитом на інформацію, відповідно надавати відповідь на нього не будуть.

"Згідно з пунктом 1 частини першої статті 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (далі – Закон) запитувачами інформації є фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень. Отже, пунктом 1 частини першої статті 12 Закону встановлено вичерпний перелік осіб, які мають законні підстави вимагати від розпорядників інформації надання їм відповіді щодо порушених у запиті питань. Пунктом 1 частини п’ятої статті 19 Закону передбачено, що запит на інформацію має містити ім’я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв’язку, якщо такий є.

Так, до прикладу, якщо запитувачем інформації є фізична особа необхідно врахувати, що відповідно до статті 28 Цивільного кодексу України ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить", - зазначає у своїй відповіді Інформатору заступник начальника Департаменту документального забезпечення Нацполіції України Сергій Задніченко.

Поліціянти запропонували оформити запит як слід та оформити його електронною поштою на їхню офіційну скриньку. Це ми і зробили, але на скриньку для ЗМІ. Там у нас попросили підтвердження, що запит відправляє дійсно журналіст. У відповідь їм був надісланий редакційний документ з печаткою. Тож тепер чекаємо на аргументовану відповідь від Нацполіції України щодо грошей та майна, які конфіскували у корупціонерів протягом 2022-2024 років.

Зазначимо, що зазвичай абсолютна більшість державних організацій, органів влади нормально відповідають на запити, які їм відправляють через ресурс "Доступ до правди". Щоправда, окремі запити ігноруються, а на ті, де потрібно довго шукати великі обсяги інформації, бувають формальні відписки.

Як у МВС минулого разу не захотіли відповідати Інформатору

13 червня 2024 року ми відправляли запит до Міністерства внутрішніх справ України у звичайному для нас вигляді – на фірмовому бланку та з печаткою підприємства – на вказану для запитів електронну адресу МВС. Тоді нас цікавила доля земель Академії МВС у Києві за 1,2 млрд грн, на яких приватній компанії SAGA Development Андрія Вавриша дозволили будівництво житлових комплексів. Ці землі у Дарницькому районі заарештувала прокуратура, а суд постановив повернути їх громаді міста, а новобудови - знести. 

Невдовзі з Управління документування службової діяльності МВС України зателефонували. Там зазначили, що запитувана нами інформація не підпадає під дію Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідно попросили переробити наш документ, прибрати звідти печатку юридичної особи, від якої працює Інформатор, та відправити новий документ на пошту Департаменту документообігу та контролю МВС України (не ту, що для запитів на публічну інформацію).

В Управлінні зазначили, що на відміну від запиту на публічну інформацію, на який мають відповісти у строк до 5 робочих днів, на наш лист можуть відповідати до 30 днів, та наш лист будуть розглядати інші підрозділи у структурі МВС. Але його зареєструють та дадуть відповідь.

Після цього знову зателефонували з МВС ще раз (але інша людина), вже реєструючи наш документ. Але повідомили, що це не запит на інформацію, адже така інформація не зафіксована та потребує додаткових роз’яснень від Міністерства. Відповідно ми зможемо отримати відповідь у строк до 30 днів. Та запитали, чому на листі стоїть печатка юридичної особи (засновника нашого ЗМІ), яке має не таку ж назву, як ІА «Інформатор». Ми розповіли, що все трохи переробляємо документ як звернення та відправимо на іншу електронну адресу. По розмові ми відправили оновлений документ на вказану електронну адресу.

Вже за годину у відповідь на наш новий лист з запитаннями до МВС щодо земельної ділянки у Києві нам надійшла відповідь від Департаменту документообігу та контролю МВС. Там повідомили, що наш лист реєструвати не будуть, адже це не відповідає вимогам законодавства, тож не зрозуміло було, а чи отримаємо на нього відповідь. А також порадили надіслати його фізично до Києва за допомогою звичайної пошти. Зрештою, ми його відправили до МВС через Укрпошту. 26 липня 2024 року - ми нарешті отримали відповідь на свій запит електронною поштою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube