Дональд Трамп визначився зі своєю майбутньою команду, Зеленський говорив про мир, у Раді закликали розформувати ТЦК, нардепа Шевченка звинуватили у держзраді, а Росія влаштувала один із наймасованіших обстрілів України за весь час війни
Добігає кінця тиждень, який розпочався з чергових воєнних злочинів російських окупантів і закінчується однією з наймасованіших атак по Україні за всю повномасштабну війну. А ще цього тижня Дональд Трамп визначився з призначеннями у свою команду – і там є політики, що виступали з проросійськими заявами. Крім того, все частіше почали лунати розмови про мир – зокрема, з вуст президента Володимира Зеленського. А ще нардепа Євгенія Шевченка звинуватили у держзраді і відправили в СІЗО, активіст Сергій Стерненко зустрівся з головкомом Олександром Сирським, у парламенті пропонували розпустили ТЦК, а в окупованій Абхазії почалася політична криза.
Ранок понеділка у Кривому Розі був трагічним – російські війська влучили балістичною ракетою у п’ятиповерховий житловий будинок. Під завалами опинилася жінка та троє дітей. Наймолодшій дитині всього два місяці. Внаслідок удару зруйновано квартири з першого по пʼятий поверх одного з під'їздів будівлі.
Батько родини отримав травми – під час ракетної атаки він перебував на кухні та готував сніданок, через що в момент обвалу будинку опинився на другому поверсі. Йому вдалось вижити, але усю його сім’ю, на жаль, вбила Росія.
На цьому злочини росіян не закінчилися у цей день – вони розстріляли щонайменше двох полонених бійців ЗСУ у Курській області. Окупанти зробили це упритул. На відео, які ширяться мережею 11 листопада, зафіксовано, як вони страчують воїнів, які були без зброї. Омбудсмен вже звернувся до міжнародних організацій щодо нового злочину ворога.
Крім того, видання Huffpost випустило статтю, де йшлося, що Конгрес США виступає проти виділення нового пакета допомоги Україні найближчим часом. Зазначається, що цю ідею не підтримують республіканці, які отримали більшість в Сенаті і, найімовірніше, контролюватимуть й Палату представників.
У Huffpost зауважили, що повноваження на скорочення запасів є дискреційними, тобто Трамп міг би сам вирішувати, чи використовувати їх. Тим більше, що, як заявив прессекретар спікера Палати представників Майк Джонсон, республіканська більшість наразі не зацікавлена в ухваленні додаткового фінансування для України найближчим часом.
У вівторок Зеленський оголосив, що з 15 листопада розпочнеться переведення військових між частинами, що вже і відбулося. Ці самі переведення будуть оформлюються через застосунок "Армія+".
Якщо військовий забажає перевестися до іншої частини, він має самостійно подати рапорт в "Армії+", який обіцяють розглянути впродовж 72 годин. Результат надійде також у застосунок. Може бути й відмова – тоді мають бути зазначені чіткі причини.
Новина співпала із зустріччю волонтера Сергія Стерненка із головкомом ЗСУ Олександром Сирським в Офісі Президента. Їхній конфлікт розпочався саме з теми небажання топкомандирів ЗСУ давати добро на переведення між частинами. А на зустрічі, де були присутні ще декілька активістів - блогер Ігор Лаченков, правозахисниця Любов Галан, а також благодійниця Любов Шипович, обговорили тему розвитку безпілотних систем та інших наболілих питань у війську.
Також нардепа Юлія Яцик, яка обіймає посаду заступника голови Тимчасової комісії з питань можливого порушення закону у Міноборони та ЗСУ, повідомила, що ця сама комісія у своєму звіті рекомендувала розформувати ТЦК та замінити їх рекрутинговими центрами. Нинішніх же воєнкомів Яцик пропонує відправити на фронт - каже, що з них можна сформувати понад 10 повноцінних бригад. За словами Яцик, звіт на 130 сторінок уже на сайті Верховної Ради.
Новообраний президент США Дональд Трамп повідомив, що визначився з кандидатами на низку ключових посад. Перелік виглядає наступним чином:
Крім того, на посаду генпрокурора та міністра юстиції США Трамп запропонував конгресмена Метта Гетца. Він був одним з двох конгресмені, які відмовилися аплодувати під час виступу Зеленського. А директором Національної розвідки США призначив Талсі Габбард, яка виступала проти економічних санкцій щодо Росії та називала Сполучені Штати опосередковано винними в агресії проти України.
Також у тимчасово окупованому Севастополі внаслідок вибуху у своєму авто загинув начальник штабу 41-ї бригади ракетних кораблів і катерів ЧФ, капітан 1-го рангу Валерій Транковський. Йому було 47 років і він, зокрема, брав участь у вторгненні в Україну. ЗМІ повідомляють, що кораблі цього підрозділу завдають ракетних ударів ракетами "Калібр" і "Малахіт". Пізніше виявилося, що це була спецоперація СБУ.
А ще після скандалу з послом України в США Оксаною Маркаровою, яка не змогла належним чином представити інтереси України під час свого перебування в Вашингтоні, Київ розглядає три кандидатури на її заміну. Серед них: заступник голови Офісу президента України Андрія Єрмака Ігор Жовква, ексміністр економіки України Тимофій Мілованов та нинішній посол України в Бразилії, який раніше обіймав посаду посла в Німеччині, Андрій Мельник. Остаточно кандидатуру не узгодили, але найімовірнішим є саме Жовква – про це кажуть джерела Інформатора.
У четвер свою підозру від Офісу Генерального прокурора отримав колишній "слуга народу" Євгеній Шевченко. Цей крок не став великою несподіванкою, оскільки поведінка Шевченка красномовно демонструвала, що все до цього йде.
Ба більше, він навіть сам натякав на своє швидке потрапляння до СІЗО, мріючи про воззʼєднання там зі своїм другом Олександром Дубінським (цікаво, що цей нардеп, якого також звинувачують у держзраді, опинився у СІЗО рівно рік тому). Тож вже наступного дня Шевченка туди і відправили – на 60 діб без права внесення застави.
Тим часом в американському The New York Times заявили, що у Києві вже не вважають основною ціллю участі у війні звільнення територій та вихід на кордони 1991 року. Головна мета тепер – найкращі умови гарантій безпеки для України, за які Київ і буде вести боротьбу у майбутніх перемовинах, за пришвидшення яких виступає Дональд Трамп. NYT пише, що влада у Києві усвідомлює реальність, тому вже не буде наполягати на військовому поверненні всіх територій.
Цього дня Інформатор писав, що Курахове перебуває під реальною загрозою оточення вже декілька діб. Ситуація навколо міста стає дедалі складнішою через посилення тиску з боку російських військ на північному, східному та південному напрямках. Окупанти намагаються створити оперативне оточення, використовуючи інтенсивні штурми, механізовані атаки та скид авіаційних бомб, що швидко руйнує інфраструктуру міста.
Крім того, стало відомо, що Майк Помпео, колишній держсекретар в адміністрації Дональда Трампа та великий друг України, не повернеться в його команду через підозри новообраного президента у тому, що Помпео корумпований українською владою. Саме те обговорюють наразі у Республіканській партії США. При цьому відомо, що Помпео вже рік обіймає посаду незалежного виконавчого директора компанії "Київстар".
Це може бути симптомом, що Трамп насправді має намір вирішувати питання війни в Україні зовсім не так, як розказував Зеленському під час телефонної розмови. А також можливо вказує, що Помпео підставили росіяни, каже джерело Інформатора.
Також між канцлером Німеччини та президентом Росії Путіним відбулася розмова 15 листопада. Шольц засудив війну Росії проти України, закликав Путіна до переговорів і припинення агресії. Він також наголосив, що підтримка України з боку Німеччини буде тривалою, а спроби Кремля "грати на час" приречені на провал.
Володимир Зеленський заявив, що слабкість у будь-якому вигляді є неприйнятною основою для мирних переговорів із Росією. Він підкреслив важливість військової підтримки з боку США, наголосивши, що сильна позиція України – ключ до справедливого миру.
Водночас глава держави висловив сподівання на конструктивну співпрацю з Дональдом Трампом. Він зазначив, що війна може завершитися швидше за його адміністрації.
А ще на зустрічі зі студентами цього дня президент пообіцяв, що підпише законопроєкт про партнерський союз двох повнолітніх осіб однієї чи різної статі. Це відбудеться у тому випадку, якщо документ ухвалить Верховна Рада. Коли парламент винесе його на розгляд – поки невідомо.
Тим часом в окупованій Абхазії тривають масові протести, спрямовані проти "президента" Аслана Бжанії. Під тиском опозиції він заявив про готовність оголосити дострокові вибори та подати у відставку. Протести викликані незадоволенням інвестиційною угодою з Росією, яку опозиція вважає вигідною лише для російських бізнес-інтересів.
У ніч проти неділі росіяни атакували низку регіонів нашої країни. Вибухи лунали в Києві, Дніпровщині, Миколаївщині, Одещині, Львівщині, Полтавщині та навіть на Прикарпатті. У кількох регіонах є загиблі та поранені.
Масована ракетна атака тривала дві години, атака БпЛА – понад 10 годин. РФ застосувала 120 ракет і 90 дронів, ППО вдалося збити понад 140 цілей. Це 102 ракети та 42 БпЛА. Серед них одна ракета Циркон, сім аеробалістичних ракет Кинджал, 85 крилатих ракет Х-101 та Калібр, чотири ракети Х-22 чи Х-31П; п'ять керованих авіаційних ракет Х-59/69.
Гендиректор Магате Рафаел Гроссі заявив, що внаслідок російських ударів зазнали пошкоджень кілька підстанцій, від яких залежить зовнішнє живлення українських АЕС. Через обстріли АЕС зменшили виробництво електроенергії.
Багато хто засудив Олафа Шольца, який поговорив з Путіним 15 листопада – в МЗС України заявили, що ранковий обстріл був відповіддю диктатора на це. Але несподівано канцлера ФРН підтримав прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Він переконаний, що припинення війни вимагатиме "певної взаємодії" з Кремлем та те, що було б добре мати відкриту лінію зв’язку з Путіним.
Крім того, варто нагадати, що Індія у неділю повідомила про успішне випробування гіперзвукової ракети великої дальності. Нові випробування стали важливою віхою у розвитку національної оборонної програми. Розроблена державним агентством Організація оборонних досліджень та розробок (DRDO) спільно з промисловими партнерами, ракета здатна доставляти корисний вантаж на відстань понад 1500 кілометрів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.