Більшість республіканців не підтримують прийняття нової військової допомоги Києву в найближчій перспективі, а після виборів вони контролюють Конгрес
Конгрес США виступає проти виділення нового пакета допомоги Україні найближчим часом. Цю ідею не підтримують республіканці. А саме вони в результаті виборів отримали більшість в Сенаті, також, найімовірніше контролюватимуть й Палату представників.
Про це пише Huffpost. Видання наголошує, що Росія постійно атакує українські міста, і для припинення цих атак знадобиться більше військової допомоги США на додачу до тієї, яка вже була виділена Україні з початку вторгнення в лютому 2022 року.
Huffpost нагадує, що адміністрацію Джо Байдена критикували українські чиновники та військові експерти за те, що вона надає Україні занадто мало допомоги, та ще й повільно, навіть коли президент України Володимир Зеленський попросив нову зброю для ударів по території Росії. Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах українсько-американська громадська організація "Разом" закликала Конгрес США ухвалити новий пакет допомоги Україні на післявиборчій сесії до вступу Трампа на посаду в січні 2025 року.
"Пакет допомоги має дозволити українцям пережити зиму, відкинути сили Путіна та дати новообраному президенту Трампу необхідну гнучкість, щоб діяти з позиції сили. Нездатність терміново ухвалити додатковий пакет ризикує підірвати позиції новообраного президента Трампа ще до того, як він вступить на посаду", - сказали в "Разом".
Байден планує вичерпати поточний обсяг так званих повноважень на скорочення запасів до кінця року. Ці повноваження дозволяють президенту оголосити частину американської зброї надлишковою, а отже, доступною для передачі союзникам за кордоном. Це був один з основних способів, за допомогою якого США постачали зброю Україні, пише Huffpost. Трамп отримає аналогічні повноваження після повернення до Конгресу.
Huffpost зауважує, що повноваження на скорочення запасів є дискреційними, тобто Трамп міг би сам вирішувати, чи використовувати їх, чи ні. Тим більше, що, як заявив прессекретар спікера Палати представників Майк Джонсон, республіканська більшість наразі не зацікавлена в ухваленні додаткового фінансування для України найближчим часом.
Інформатор нагадує, що Конгрес США складається з Палати представників та Сенату. Одночасно з виборами президента відбулися й вибори до Конгресу. В результаті у Сенаті здобули більшість республіканці. За останніми даними, Республіканська партія також близька й до того, щоб зберегти контроль над Палатою представників. Перевага в обох палатах Конгресу дозволить новообраному президентові Дональду Трампу отримати значні переваги для втілення своєї передвиборчої програми.
Сенат є верхньою палатою. Сенатори обираються на шість років - по два від кожного штату, незалежно від його населення. Нижньою палатою є Палата представників. Її члени обираються на два роки. Кількість представників від кожного штату залежить від чисельності його населення. Для того, щоб законопроєкт у США (наприклад, про новий пакет допомоги Україні)став законом, його мають затвердити обидві палати Конгресу та підписати президент. У разі вето з боку президента Конгрес може подолати його, якщо документ отримає дві третини голосів у кожній палаті.
На початку листопада в міністерстві оборони США заявили, що Америка має намір використати до 20 січня 2025 року усі кошти, які зараз доступні для надання військової допомоги Україні. Мова йде про шість мільярдів доларів за двома програмами - програмою президентських повноважень (PDA) та ініціативою сприяння безпеці України (USAI). Україна отримає все це за три місяці. В Пентагоні кажуть, що нова адміністрація США після 20 січня буде працювати з Конгресом над формуванням політики щодо підтримки України в майбутньому.
В адміністрації Байдена неодноразово заявляли, що допомога Україні від США може зменшитися після виборів президента. Цей сценарій реалізується навіть у випадку перемоги Гарріс - а переміг Дональд Трамп, що ще гірше.
Нагадаємо, Трамп та кандидат у віцепрезиденти Джей Ді Венс неодноразово критикували адміністрацію Байдена за витрати мільярдів на військову допомогу Україні, тоді як вся Європа в сукупності змогла зрівнятися лише із сумою, наданою Вашингтоном. Тим часом європейські лідери заявили, що їм потрібно вкласти більше коштів у власну оборону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.