Скандал з Резніковим набирає обертів - в Раді знов знайшли завищені ціни в документах Міноборони

Розбиратися із закупівлею продуктів взялася очільниця антикорупційного комітету ВР Анастасія Родіна, її аналіз вийшов не на користь військового відомства

Скандал з Резніковим набирає обертів - в Раді знов знайшли завищені ціни в документах Міноборони
Тенденція до збільшення різниці між ринковими цінами та цінами в міноборонівських контрактах розпочалась ще восени минулого року

Очільниця парламентського комітету по боротьбі з корупцією Анастасія Родіна із самого початку зайняла активну позицію в історії із закупівлею харчування Міністерством оборони. Від керівництва військового відомства нардеп вимагала надати документи з цінами на продукти, за якими вони закуповувались. І ось через три тижня після початку скандалу Радіна отримала ці документи. Які висновки можна з них зробити?   

Що і потрібно було довести 

“Сталося диво: після повторного запиту Міністерство оборони таки надало інформацію про ціни, за якими протягом 2022 року закуповували харчування для військових і не тільки. Дякую Міноборони за конструктив у цьому”, – написала керівниця антикорупційного комітету ВРУ у Facebook.

За її словами, аналіз документів засвідчив: проблеми є. Ціни на базові продукти харчування у закупівлях Міноборони “стрибнули” ще восени 2022 року.

Анастасія Радіна обрала ціни з каталогів за кілограм найбільш поширених овочів – картоплі та капусти – і  наклала на вартість цих продуктів, яка зафіксована в даних Держстату за 2022 рік. Результат виявився не на користь Міноборони.

Ціни на картоплю і капусту в каталогах Міноборони значно, подекуди удвічі, відрізняються від середніх споживчих цін на ці ж овочі за даними Держстату. У перші місяці повномасштабного вторгнення ціни на картоплю і капусту з каталогів Міноборони були в кілька разів нижчими, аніж ціни на ці ж овочі у каталогах, датованих осінню – після збору врожаю, коли на ринку ціна на них найнижча.

“Я свідомо не ставлю питання щодо цін у перший місяць війни – за тих обставин пріоритетом було зберегти постачання за всяку ціну. Важливо: договори містять лише загальний список продуктів. Які саме товари постачались по факту і коли — невідомо, для цього потрібно також дослідити видаткові накладні”, – зауважила Радіна.

Про що говорять графіки? 

На основі порівняльного аналізу “міноборонівських” цін на продукти із середньостатистичними парламетарка побудувала графіки, з яких випливає, що в грудні 2022 року Міністерство оборони купувало:

  • картоплю по 22 гривні за кілограм, тоді як на ринку вона коштувала менше десяти;
  • куряче стегно по 120 грн за кілограм, тоді як на ринку його ціна була близько 80 грн;
  • капусту – по 30 грн за кілограм, тоді як на ринку вона коштувала 13 гр
  • яйця – по 17 грн за штуку при ринковій ціні 6 грн.
Графіки цін на продукти - у МО і у Держстату
Різниця між вартістю продуктів, які закуповувались для військових, і ринковими цінами - очевидна

“Ми бачимо, що тенденція до збільшення різниці між ринковими цінами та цінами в міноборонівських контрактах розпочалась ще у серпні-вересні минулого року. Правда, тоді вона була ще не такою разючою, як з нового року. Але все рівно розриви з магазинними цінами вже проглядалися”, – коментує інформацію журналіст-розслідувач Юрій Ніколов, стаття якого стала триггером для початку “закупівельного” скандалу.   

Втім, за словами Анастасії Радіної, оприлюднюючи нову інформацію про ціни на продукти для військових, вона не ставила за мету роздувати скандал далі. Народний депутат вважає, що обов'язок влади у ситуації, що склалась, –  налагодити прозорість закупівельних процедур у військовому відомстві та ініціювати заходи для вирішення проблеми. А не замітати “сміття” під килим чи чекати наступного копняка від журналістів-розслідувачів.

“І саме в такому ключі зараз працює кілька команд у владі – зокрема команда Мінекономіки”, – стверджує Радіна. 

 

Як закупівлі для армії зробити прозорими?

На початку лютого в парламенті зареєстровано законопроєкт № 8381 про внесення змін до Закону України “Про оборонні закупівлі”. В ньому як раз і передбачається запровадження прозорості в закупівельних процесах. Автори проєкту, за їхніми словами, подбали про те, щоб ця прозорість не торкалась товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю.

Зокрема, пропонується запровадження “стелі” для закупівельних цін на продукти, які не повинні бути вищими за ринкові ціни на відповідний період. Продукти потрібно буде закуповувати виключно як продукти, не маскуючи їх вартість під необґрунтованими/неіснуючими послугами, а умови закупівель зробити максимально зручними для участі в них безпосередньо виробників та рітейл-мереж задля забезпечення конкуренції.

“Бо ціна супермаркету також включає і доставку, і охолодження, і багато чого іншого, тож порівнювати закупівельні ціни з цінами у супермаркетах некоректно. До речі, закладати в закупівельні ціни вартість приготування їжі теж не справедливо, оскільки готують страви для військових не постачальники, а кухні частин чи самі військові”, – каже Анастасія Радіна. 

Втім, за її словами, ухваленням одного закону справа не обмежиться. В уряді вже ведеться активна робота над розробленням підзаконної “нормативки”. Міністерству оборони доведеться оприлюднювати ціни на продукти – це напряму передбачено законопроектом №8381, який вже ухвалений у першому читанні.

Відкрити ціни – це лише половина справи. В антикорупційному комітеті Верховної Ради мають намір зробити сам механізм закупівлі речового забезпечення військових, у тому числі, харчування, простішим, зрозумілішим і відповідно, менш зручним для приховування механізму ціноутворення.

“Закликаю чиновників не розраховувати, що хвиля обурення мине і можна буде повернутися до ловлі „рибки“ (або яєць у кілограмах) у тихій воді закритих закупівель”, – наголошує Радіна.

 

Що цьому передувало?

Засновник проєкту “Наші гроші” Юрій Ніколов 21 січня у своєму матеріалі на ZN.UA розповів, що Міноборони України закуповує продукти для військовослужбовців у два-три рази дорожче порівняно з цінами в магазинах Києва. Журналіст посилався на документи, отримані від “джерел у ЗСУ”.

У Міноборони України заявили, що наведені у публікації дані «поширюються з ознаками навмисних маніпуляцій і вводять в оману». Голова міністерства Олексій Резніков назвав скандал спробою підірвати довіру до керівництва відомства.

25 січня Міністерство оборони звільнило директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького, який став фігурантом скандалу із закупівлями харчування для військовослужбовців.

Раніше Інформатор повідомляв, що протягом минулого року до відповідальності притягнуто понад 600 чиновників Міноборони та ЗСУ.

Також ми писали про те, що СБУ припинила розкрадання коштів на понад 100 мільйонів гривень під час закупівель для армії.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube