Сили оборони України перейшли в контрнаступ по всьому фронту. Чого очікувати в найближчі тижні

Читать на русском

Не дивлячись на прохання ОК "Південь" не розповсюджувати інформацію про контрнаступ, деякі деталі все ж з'явились

Читать на русском
Сили оборони України перейшли в контрнаступ по всьому фронту. Чого очікувати в найближчі тижні

Не дивлячись на прохання ОК "Південь" не розповсюджувати інформацію про контрнаступ, деякі деталі все ж з'явились

29 серпня Збройні сили України розпочали контрнаступ на окуповані ворогом території. Офіційної інформації обмаль, деталі та результати обіцяють назвати незабаром. Втім, представники чинної влади дещо прояснили ситуацію. Інформатор дізнавався, що означають слова радника Офісу президента Михайла Подоляка про наступ по всій лінії фронту.

Гучна заява

Ще кілька днів тому радник голови Офісу президента Михайло Подоляк просив не поспішати з оцінками та коментарями контрнаступу Збройних сил України, що починався на півдні. Але особисто зробив сенсаційну заяву щодо військового положення на фронті.  

31 серпня, в ефірі національного телемарафону, Подоляк розповів, що українські військовослужбовці перехопили ініціативу практично на всій лінії фронту, протяжністю 1300 км. За його словами, наступ ЗСУ відбувається зараз не лише на Херсонському напрямку, а й на Мелітопольському і на Харківському напрямку. І особливо триває активна оборона на Донецько-Луганському напрямку.

«Ми активно залучаємо ці знамениті вже HIMARS та всі системи MLRS для того, щоб руйнувати тилове забезпечення. Кількість накопичених керованих снарядів, реактивних снарядів у нас зростає, тому що партнери нам інтенсивно допомагають. Так ось, ми інтенсивно руйнуємо всю цю складську інфраструктуру... І таким чином ми знекровлюємо військові угруповання РФ і поступово відтісняємо їх зі своєї території. Саме таким буде контрнаступ», – зазначив Подоляк.

Михайло Подоляк розповів деталі контрнаступу
Михайло Подоляк розповів деталі контрнаступу

До сьогодні ані Генеральний штаб ЗСУ, ані оперативні командування (ОК) розвиток подій на фронті не коментували. Більш того, в ОК «Південь» попередили, що не надаватиму негайно інформацію про звільнені населені пункти. Це робиться для того, щоб ворог не завдав по них ракетного удару.  

Варіант дій 

Головна ідея «режиму тиші» – не нашкодити діям українських сил оборони. Про це говорять більшість військово-політичних експертів.

«Ворог слідкує і за інформаційним полем також, тому не потрібно йому надавати хоч крихту інформації», – відзначив Інформатору військовий експерт Петро Черник.

Навіть більше, американські та британські аналітики, що більш вільні в можливості трактувати військові дії, досить скупо про них згадують. Вони лише підтвердили, що на Херсонщині мало місце просування лінії зіткнення.   

З офіційних джерел відомо, що ЗСУ мають повний вогневий контроль переправи через Дніпро в Херсонській області. Через це ворог не може отримувати поповнення ні особового складу, ні боєкомплекту.

«Події на фронті свідчать про зміну характеру, ми переходимо з фази оборони та активної оборони до контрнаступу. Згідно офіційним даними від Генштабу ЗСУ, ми взяли під повний вогневий контроль взяли всі логістичні шляхи ворога. На зараз росіяни мають три варіанти дій на півдні України. Або здаватися в полон, або намагатися відтіснити українську армію на відстань, яка не дозволяє тримати під вогневим контролем логістичну складову. Або просто загинути», – говорить Інформатору військовий експерт Дмитро Снєгірьов.

За його словами, ми можемо припускати, що на Півдні отримали перевагу в засобах вогневого ураження, насамперед артилерії та реактивних системах залпового вогню. Російські комплекси протиповітряної та протиракетної оборони повністю придушено. Ще один доказ тому – активна робота української штурмової авіації на тому напрямку. Розхвалені російською пропагандою комплекси ППО та РЛС виявилися недієвими.  

Сумніви та засоби

Вже ближчим часом окупаційні війська відчують так званий «снарядний голод». Днями видання The Insider писало, що у разі збереження інтенсивності бойових дій на нинішньому рівні, у рф вже до кінця 2022 року закінчаться снаряди, артилерія та бронетехніка. Брак особового складу відмічається вже зараз. Після вибіркової мобілізації в периферійних регіонах, почали проводити комплектацію в Московській та Ленінградській областях.

Крім того, у путіна майже закінчилося далекобійне ракетне озброєння, дефіцит якого намагаються компенсувати за рахунок обстрілу наземних цілей ракетами ППО. Наприклад, С-300. Через санкції та заборону постачання необхідного обладнання та технологій, подолати цей дефіцит виглядає неможливим.

рф несе в Україні величезні втрати
рф несе в Україні величезні втрати

У відповідь на це в рф спрацював «ефект Стрейзанд». Голова Ради Федерації валентина матвієнко, на офіційному сайті державного органу, повідомила, що країна має ресурси для того, щоб завершити війну в Україні перемогою.

«Не викликає сумнівів, що в нас вистачить ресурсів для перемоги – ресурсів не лише матеріальних, а й інтелектуальних, моральних», – йдеться в заяві матвієнко.

Дмитро Снєгірьов відзначає, що сам факт просування ЗСУ, звільнення низки населених пунктів говорять про те, що наші військовослужбовці зосередили достатню кількість засобів вогневого ураження, щоби починати проривати оборону противника. Він відмовився коментувати слова Подоляка про контрнаступ на всій лінії фронту в 1300 км, але відзначив, що сили оборони мають ті успіхи, що дозволяють представникам влади робити подібні заяви.

«Якщо, крім Херсонського напрямку, розглядати інші напрямки фронту, то там ми маємо певні здобутки. За відкритою інформацією, ЗСУ тримають під контролем більше 40% Донецької області. Нагадаю, саме вихід на адміністративну межу області був пріоритетом рф на другу фазу війни. Ми втримали Харківський напрямок, зупинили просування Ізюмського угрупування. Треба згадати, що перша реакція наших партнерів – США та Великої Британії була досить стриманою. Але нещодавно представник Пентагона розповів, що вони готували ЗСУ до контрнаступу збільшуючи кількість новітнього озброєння. Ймовірно, всі ці фактори дозволяють робити такі висновки», – розповів Снєгірьов.

Сучасна війна має гібридний характер, де на рівні з позиційними діями на полі бою, важливо тримати інформаційний фронт.  Україні вдалося вистояти у інформаційній війні з рф. Подоляк є одним з головних рупорів української влади, слова і заяви якого відслідковують в рф та Білорусі. Не варто відкидати ту думку, що його заява про контрнаступ на всіх 1300 км фронту є своєрідною інформаційно-психологічною атакою. За відсутності об’єктивної інформації про перебіг військових дій в Україні, подібні заяви мають посіяти хаос та паніку у певних верств населення.

Максим Федоренко

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.