Швейцарія не хоче давати ЗСУ не лише зброю власного виробництва, а й навіть партнерську, яка їй більше не потрібна
Швейцарія не дозолила постачати свою зброю ЗСУ навіть через треті країни. У п'ятницю, 2 червня, Національна рада Швейцарії (нижня палата парламенту) не підтримала голосування по дозволу третім країнам на реекспорт зброї швейцарського виробництва до України.
Про це повідомляє Swiss info.
За постачання зброї проголосували 75 депутатів, проти – 98, ще двоє утрималися.
"Таким чином ініціатива комітету з питань політики безпеки не була підтримана і тепер знята з порядку денного, адже відповідний комітет іншої палати парламенту, Ради кантонів, вже відхиляв цю ідею в минулому", - пише видання.
Однак журналісти зазначають, що дискусія щодо цього питання триватиме і надалі. Кілька пропозицій на тему передачі Україні швейцарської зброї й досі перебувають на розгляді у парламенті.
Також Swiss info пише, що є пропозиція дозволити опосередковано постачати військові матеріали в Україну. І це питання депутати, ймовірно, скоро схвалять.
Країна виробляє чимало видів сучасної зброї, якісної та надійної. Найбільш відомі у світі швейцарські бронемашини MOWAG Piranha, зенітні установки Skyguard, зенітні гармати Oerlikon GDF. Особливо шанується швейцарська стрілецька зброя, зокрема автомати SIG SG 510.
Але Швейцарія не хоче давати ЗСУ не лише зброю власного виробництва, а й партнерську. Навіть якщо вона їй не потрібна. Для прикладу, у березні 2023 року парламент вирішив знищити декілька десятків зенітних систем Rapira 40-річної давності. Швейцарії вони більше не потрібні, а нам би дуже згодились для захисту від дронів повітряного простору. Але швейцарці не те що не запропонували їх українцям, а й навіть не захотіли повертати британцям - саме у Великобританії ці системи виготовили.
У середу, 8 березня, дна з двох палат парламенту Швейцарії, Національна рада, відхилила пропозицію послабити заборону на реекспорт боєприпасів. Напередодні таке ж рішення ухвалила інша палата - Рада кантонів. Цього дня у Нацраді голосували за пропозицію внести зміни до закону про нейтралітет. Але голосування провалили.
Але було одне важливе рішення. Парламент прийняв одну з поправок: якщо Рада безпеки ООН своєю резолюцією визнає існування агресивної війни та засудить країну-агресора, тоді Швейцарія може допомогти зброєю країні, яка обороняється. Зрозуміло, що допоки росія є членом ООН, вона накладе вето на таку резолюцію. І Україна швейцарської зброї не побачить. будь-яку резолюцію стосовно України.
Але 13 травня стало відомо, що Швейцарія все ж таки послаблює нейтральність. Парламентарі прийняли два важливі рішення. Перше - це скасування обмеження на експорт військових засобів в особливих випадках і в разі необхідності забезпечення національної безпеки. А друге - це дозвіл постачати зброю країнам, які мають ті ж цінності та схожий експортний контроль як у Швейцарії. ЗМІ рознесли цю звістку й подали її так, що Україні фактично дозволили користуватися зброєю Швейцарії. Але, як бачимо з голосування 2 червня, це не так.
Як писав Інформатор, Швейцарія передасть Україні 14 мільйонів франків на відновлення залізничної інфраструктури.
Ми повідомляли, що Швейцарія заарештувала кошти на рахунках бізнесмена та екснардепа Костянтина Жеваго понад 113 мільйонів доларів. Їх планують повернути Україні, проте це буде тривалий процес.
Також ми інформували, що Швейцарія запровадила санкції проти ПВК "Вагнер".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.