Швеція святкує півстоліття короля на троні! За що народ так любить свого монарха Карла ХVI Густава

Цікаві факти з життя найпотаємнішого короля з династії Бернадотів

Карл ХVI Густав
50 років як один день

Шведський король Карл ХVI Густав святкує 50-річчя на престолі. Але ще п'ять років тому він побив історичний рекорд: за даними Національного архіву, 26 квітня 2018 року він випередив довгоправлячого монарха Швеції Магнуса Ерікссона (1319-1364 р.), який був королем 44 роки та 222 дні. На честь піввікового ювілею правління Карла ХVI Густава розповідаємо цікаві факти про нього та шведську монархію.

Французька спадщина

З 1818 Швецією правлять королі з династії Бернадотов. Заснував її наполеоновський маршал Жан-Батіст Жюль Бернадот. Під час військової кампанії 1805 до нього в полон потрапило близько тисячі шведів. Маршал прийняв їх дуже люб'язно і завоював їхню симпатію. Його ім'я стало настільки популярним у Швеції, що після державного перевороту рада, зібрана королем Карлом XIII для обрання наступника, одноголосно вирішила запропонувати корону Бернадоту, якщо той погодиться прийняти лютеранство. В 1810 році маршал був звільнений Наполеоном зі служби, риксдаг обрав його кронпринцем Швеції під ім'ям Карла Юхана і закріпив престол за його чоловічим потомством.

Карл ХVI Густав у 2002 році
Карл ХVI Густав у 2002 році

Єдиний син

Нинішній ювіляр Карл Густав Фольке Хубертус народився 30 квітня 1946 р. у палаці Хага у комуні Сольна, що була тоді передмістям Стокгольма. Він був молодшим із п'ятьох дітей і єдиним сином принца Густава Адольфа, герцога Вестерботтенського, та його дружини Сибілли Саксен-Кобург-Готської.

Без батька

Батько Карла Густава загинув в авіакатастрофі, коли хлопчику не було й року. 26 січня 1947 року принц Густав Адольф та його ад'ютант граф Альберт Стенбок поверталися додому до Стокгольма після спільного полювання на кабана з голландською кронпринцесою Юліаною та її чоловіком принцом Бернардом. Рейс KLM з Амстердама здійснив проміжну зупинку у Копенгагені, після чого вилетів до столиці Швеції. Незабаром після зльоту літак Douglas DC-3 затих і звалився на землю. Усі 22 особи, які перебували на борту літака, включаючи американську співачку та актрису Грейс Мур та данську актрису Герду Нойманн, загинули. Розслідування показало, що за обслуговування борту відповідав недосвідчений молодий співробітник, а капітан через брак часу не зміг належним чином провести остаточну перевірку перед польотом, і не помітив несправності.

Молодий принц у школі. Карлу Густаву не повідомили про смерть батька, поки йому не виповнилося сім років
Молодий принц у школі. Карлу Густаву не повідомили про смерть батька, поки йому не виповнилося сім років

Рухлива дитина

Принц став спадкоємцем престолу у 4 роки. Він любив бути в центрі уваги, тому зводив з розуму обслугу палацу Хага, в якому жив з матір'ю та сестрами, ховаючись у найнесподіваніших місцях. У ході чергової фотосесії королівської родини для шведських ЗМІ маленький принц бігав, ховався від фотографів, кидався в них іграшками та корчив пики, поки вони не відмовилися його знімати.

Жодних послаблень

Навчання майбутнього короля теж проходило важко. Відомо, що Карл XVI Густав страждає на дислексію, до речі, цей розлад успадкували та її діти. Тому він з юних років намагався не виступати на публіці, а якщо відмовитись від виступу було не можна, дуже довго до нього готувався. З усім тим, він закінчив столичну приватну школу Broms та Сігтунську гімназію-пансіон під Стокгольмом. Його дід попросив вчителів, щоб ставлення до принца було таким самим, як до інших учнів, і вони не могли не виконати прохання короля.

Майбутній король у юні роки
Майбутній король у юні роки

Становлення короля

У 1966-1968 роках спадкоємець престолу проходив військовий вишкіл, частиною якої був тривалий похід на мінному тральнику Älvsnabben. Після навчання він отримав звання морського офіцера. У 1968-1969 роках він вивчав історію, політологію, соціологію, фінансове право та економіку у Стокгольмському та Уппсальському університетах. А після цього – у рамках спеціально складеної для майбутнього короля програми – Карл Густав знайомився з роботою державних та муніципальних органів влади, підприємств, наукових та освітніх установ. 

18-річний принц Карл Густав бере участь у чемпіонаті вчених зі стрільби з гвинтівки
18-річний принц Карл Густав бере участь у чемпіонаті вчених зі стрільби з гвинтівки

З першого погляду

У 1972 році принц був почесним гостем на олімпійських іграх у Мюнхені. Там він звернув увагу на перекладачку та хостес у секторі для віп-гостей – 29-річну Сільвію Зоммерлат. Дочка німця Вальтера Зоммерлата та бразилійки Аліси Соарес де Толедо закінчила перекладацький факультет у місцевому університеті. Попрацювавши в консульстві Аргентини, вона влаштувалася до комітету з просування Мюнхена. Як писали пізніше шведські ЗМІ, спадкоємець престолу, який сидів на трибуні у віп-секторі, був так нею зачарований, що дивився не на церемонію відкриття Олімпіади, а на дівчину в баварському національному костюмі.

1976 рік. З Сільвією Зоммерлат
1976 рік. З Сільвією Зоммерлат

Емансипація по-шведськи

Після чотирирічного роману монарх зробив своїй коханій пропозицію руки та серця. 12 березня 1976 року молоді люди оголосили про свої заручини, а через три місяці повінчалися у Стокгольмському соборі. У пари народилися троє дітей: дочка Вікторія, син Карл Філіп та дочка Мадлен. Спадкоємцем престолу був на той час син. Але в 1980 році у Швеції провели конституційну реформу, яка закріпила принцип первородства незалежно від статі, причому вона мала зворотну силу. І старша дочка Вікторія, що народилася 14 липня 1977 року, стала наслідною принцесою. А після неї королевою буде її дочка Естель.

2000 рік. Кронпринцеса Швеції Вікторія святкує свій 23 день народження разом зі своїм батьком
2000 рік. Кронпринцеса Швеції Вікторія святкує свій 23 день народження разом зі своїм батьком

Жорсткі обмеження

15 вересня 1973 року помер 90-річний король Густав VI Адольф. Його онук був коронований як Карл XVI Густав. Він став сьомим і наймолодшим монархом із династії Бернадотів та 74-м королем в історії країни. Девізом свого правління він проголосив: «За Швецію – в ногу з часом!». Але вже 1 січня 1975 року в країні почала діяти нова Конституція, яка позбавила Карла XVI Густава будь-якого впливу на управління державою. Монарх більше не призначає прем’єр-міністра, не підписує закони. Йому залишили лише представницькі та церемоніальні функції, а також право регулярно отримувати в уряду інформацію про державні справи.

З королевою Єлизаветою II та принцом Філіпом
З королевою Єлизаветою II та принцом Філіпом

Монарх у законі

Попри те, що Карл XVI Густав царює, але не править, він робить свій внесок у багато сфер життя у Швеції. Він вважається авторитетом у питаннях, пов'язаних з екологією, підтримує програми, спрямовані на охорону навколишнього середовища та з 1988 року очолює шведське відділення Всесвітнього фонду дикої природи. Також він займається проблемами збереження культурної спадщини Швеції. 77-річний монарх зустрічає 50-річчя на престолі у гарній формі, користуючись симпатією та повагою своїх підданих.

2023 рік. Члени шведської королівської родини позують для щорічної літньої фотографії у замку Солліден
2023 рік. Члени шведської королівської родини позують для щорічної літньої фотографії у замку Солліден

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube