Що таке королівське навчання?
Відомо, що всі члени британської королівської родини здобувають освіту на батьківщині. А ось монархи інших країн Європи обов'язково проходять навчання за кордоном. Після закінчення навчання у своїх національних школах та вишах, вони їдуть за кордон за дипломами престижних іноземних університетів. Які навчальні заклади обирають члени королівських сімей Данії, Швеції, Норвегії, Іспанії, Бельгії та Нідерландів?
Британські виші відомі своєю фундаментальною освітою та давніми традиціями, тому не дивно, що їх обирають для навчання своїх дітей багато монархів. Так однією з гарячих прихильниць навчальних закладів Сполученого королівства є королева Данії Маргрете II. У дитинстві вона навчалася в англійській приватній школі-інтернаті для дівчаток у маєтку Шерфілд у Хемпширі.
Любов до неї випускниця зберегла на все життя, що продемонструвала 3 грудня 1981 року, коли спеціально прилетіла до Англії на церемонію відкриття нового музичного підрозділу школи. У 2003 році North Foreland Lodge був куплений іншим відомим навчальним закладом – школою Гордонстоун. Ця гімназія для хлопчиків у Шотландії також славиться своїми вінценосними випускниками. Її закінчили принц Філіп, герцог Единбурзький, а потім і всі його сини: король Великобританії Чарльз III, принц Ендрю та принц Едвард.
Але на цьому британські пригоди майбутньої королеви Данії не скінчилися. Вона вивчала доісторичну археологію в Гертон-коледжі – одному з 31 коледжу Кембридзького університету, а у 1965 році проходила навчання в Лондонській школі економіки та політичних наук. Саме тим часом вона познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком – французьким дипломатом графом Анрі де Лаборд де Монпеза. Це сталося на офіційній вечері у посольстві Франції у Лондоні. Кажуть, данську принцесу запросили для того, щоб познайомити з іншим іноземним аристократом, але її вибір припав на сусіда по столу, який прийшов на вечерю за службовою потребою, і ніяк не очікував, що цього вечора вирішиться його доля.
У Лондонській школі економіки завершив свою вищу освіту норвезький кронпринц Хокон. Він здобув ступінь магістра в галузі міжнародної торгівлі та африканських досліджень. До речі, його батько король Харальд V теж навчався на Туманному Альбіоні. У 1960 році він вступив до Балліол-коледжу в Оксфорді, спеціалізувався на історії, економіці та політиці. Під час навчання він захопився академічним веслуванням, причому, тренером виступив його однокурсник і друг британець Нік Беван. Пізніше він став одним із провідних тренерів з цього виду спорту у Сполученому Королівстві.
Ще один монарх, чия освіта включала британський компонент – король Бельгії Філіп. На початку 80-х років минулого століття він навчався у Трініті-коледжі – одному із найстаріших в Оксфордському університеті. І своїй дочці та спадкоємиці Елізабет, герцогині Брабантській він підібрав гідний виш у Великобританії. Нещодавно закінчила Об'єднаний всесвітній коледж Атлантики в долині Гламорган на півдні Уельсу. UWC Atlantic – незалежна школа-інтернат, заснована у 1962 році, та колишня одним із перших навчальних закладів у світі, який запровадив міжнародну навчальну програму.
Саме в цьому напрямі отримувала диплом бакалавра Елізабет. Але задовго до неї – з 1983 по 1985 рік – у тому ж ВНЗ і за тією самою програмою навчався нинішній король Нідерландів Віллем-Олександер. Очевидно, він залишився задоволений якістю здобутої освіти та кілька років тому відправив до UWC Atlantic свою середню дочку принцесу Олексію. Там же диплом за програмою Міжнародного бакалаврату цієї весни здобула іспанська спадкова принцеса Леонор, і тепер до Уельсу збирається її молодша сестра Софія.
А сам король Іспанії Філіп VI навчався у Сполучених Штатах. У травні 1995 року він отримав диплом магістра в галузі міжнародних відносин Джорджтаунського університету. Цікаво, що його однокурсником та сусідом по кімнаті у гуртожитку був його двоюрідний брат – грецький спадковий принц Павло. Як відомо, мати іспанського монарха Софія – сестра останнього короля Греції Костянтина ІІ.
США для продовження своєї освіти вибрав і бельгійський монарх. 1988 року кронпринц Філіп став магістром політології Стенфордського університету. А його сестра принцеса Астрід вивчала історію мистецтв в університеті штату Мічиган. І кронпринц Данії Фредерік не піддався захопленню своєї матері Британією і вступив в Гарвард – найстаріший американський виш. З 1992 до 1993 року він інкогніто вивчав політичні науки – у списках студентів принц значився як Фредерік Хендріксен. А його друг норвезький кронпринц Хокон в 1999 став бакалавром політичних наук в Каліфорнійському університеті в Берклі. З 1998 по 2000 рік у США жила і шведська кронпринцеса Вікторія. Для завершення навчання вона обрала Єльський університет.
І все ж таки найзнаменитішим «американцем» став князь Монако Альбер. У 1977 році він вирушив до коледжу Амхерст до США вивчати економіку, англійську літературу, політичні науки. Крім того, він досяг успіху в музиці. Влітку 1979 року Альбер, який використовував як прізвище назву свого роду Гримальді, навіть вирушив разом із вокальним ансамблем університетського клубу Amherst Glee Club у турне Європою та Близьким Сходом. Але прославився майбутній князь аж ніяк не цим, а своїми романами з переможницями місцевих конкурсів краси та молодими телеведучими. Фотографії студента Гримальді раз у раз з'являлися в американських таблоїдах у розділах світської хроніки.
Зовсім інакший вигляд мало навчання отця Альбера – князя Монако Реньє. Він отримав диплом бакалавра в галузі мистецтвознавства університету Монпельє, а потім гриз граніт науки в Інституті Sciences Po – кузні політичної та дипломатичної еліти Франції. Для сестри короля Іспанії Філіпа VI інфанти Олени вивчення французької літератури в Парижі взагалі виявилося доленосним. Живучи в найромантичнішому місті світу, вона познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком доном Хайме де Марічаларом і Саєнс де Техада. І шведська кронпринцеса Вікторія 1996 року навчалася у французькому Західному Католицькому університеті в Анжі.
Не обійшли своєю увагою монархи й середні школи Франції. Наприклад, королева Данії Маргрете, яка одружена з французом, демонструвала повагу до його коріння, тому в сім'ї з дітьми говорили його рідною мовою, і в школу вони ходили спочатку на батьківщині матері, а потім – батька. У 1982 році принци Фредерік і Йоахім були прийняті в École des Roches – найвідомішу французьку приватну школу-пансіон. Правда, Маргрете, яка сама два роки навчалася у знаменитій Сорбонні, не стала наполягати на тому, щоб вищу освіту сини також здобували у Франції.
Швейцарія в королівських сім'ях Європи вважалася гарним місцем для здобуття середньої освіти. Так сестри данської королеви Маргрете – принцеса Бенедикте і колишня королева Греції Анна-Марія – закінчили приватну англійську школу в Монтрі на березі Женевського озера, а потім вищу школу Institut Le Mesnil. Ще один навчальний заклад, який відомий своїми випускницями: пансіон для дівчат Institut Alpin Videmanette, в якому навчалися Діана Спенсер, яка пізніше стала дружиною спадкоємця британського престолу, і грецька принцеса Ірені, сестра останнього короля Греції та екс-королеви Іспанії.
Там готували ідеальних дружин для випускників «королівської школи» – чоловічого пансіону Institut Le Rosey, який був неподалік. Цей найстаріший і найпрестижніший навчальний заклад Швейцарії відвідували, зокрема, король Бельгії Бодуен та його молодший брат король Альберт II, а також князь Монако Реньє.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.