Ядерні погрози Путіна стають дедалі більш агресивними, що підкреслює серйозність викликів, які стоять перед міжнародною спільнотою. Проте Україна продовжує захищати не лише свою територіальну цілісність, а й принципи, що лежать в основі сучасного світового порядку
Сьогоднішній день, 25 вересня, приніс нові виклики для українських сил оборони, особливо на фронті під Вугледаром, де російські війська знову активізували свої атаки, здійснивши прорив на західному напрямку міста. Ворог намагається взяти під контроль ключову дорогу Богоявленка-Вугледар, що може загрожувати оперативним оточенням українських підрозділів. Тим часом російська авіація нанесла потужний удар по Краматорську, застосувавши керовані авіабомби. Втім, попри складні умови, українські військові продовжують стійко тримати оборону. Президент України Володимир Зеленський продовжує візит до Нью-Йорка, де закликає світових політиків до рішучих дій у протидії агресору.
Суттєвих змін щодо дозволів бити далекобійними ракетами вглиб РФ все ще не отримано, однак всі сьогоднішні події так чи інакше визначають геополітичну ситуацію та майбутнє війни в Україні - розвитку або припинення конфлікту. Ось основні новини дня, які ви могли пропустити:
Ситуація на фронті біля Вугледара критична. Російські війська штурмують місто з трьох напрямків, що створює загрозу оточення українських сил. За даними аналітиків Forbes та британської розвідки, 72-га бригада ЗСУ почала відступати на більш захищені рубежі через загрозу прориву на флангах. Однак українські війська продовжують активну оборону. Місто ще не захоплене.
Як повідомив очільник Донецької ОВА Вадим Філашкін російські ДРГ вже заходять у Вугледар. Але підрозділів ворога на околицях міста ще немає.
"Тобто місто ще не захоплене, і будемо сподіватися, що цього не буде", - сказав він в етері телемарафону.
Втім, за оцінкою українських військових і воєнкорів, ситуація у місті стрімко погіршується, що загрожує його втратою. Зокрема, російські військові просуваються з заходу до дороги Богоявленка-Вугледар. Ця дорога відіграє критичну роль у постачанні українських підрозділів, які утримують місто. Докладніше >>>
"По Вугледару фарби все більше згущуються... Якщо до кінця тижня там ще залишиться хоч частково наш гарнізон - це буде справжнє диво", - пише журналіст Богдан Мірошник.
І якщо ворогові вдасться перекрити дорогу Богоявленка-Вугледар, наші сили можуть опинитися в оперативному оточенні, що значно ускладнить оборону та подальшу контратаку. Військовий Станіслав Бунятов "Осман" звинуватив у ситуації на Вугледарському напрямку нардепку Мар'яну Безуглу.
"По Вугледару можу сказати велике "дякую" Безуглій. Ця тупа @зда, своїм галімим @здежом зірвала ротацію бригад, що призвело до дуже важких наслідків і фактичної втрати багатьох позицій. Таких людей треба віддавати під трибунал і давати 100 років увʼязнення. І це не мої слова, а військових, які виконують задачі на цьому напрямку", - написав він у себе в телеграм-каналі.
Противник не лише використовує значні ресурси для наземного наступу, а й активно залучає артилерію та авіацію. Особливо небезпечними стали удари керованими авіабомбами (КАБ), які російські війська нещодавно застосували в сусідніх населених пунктах, зокрема по місту Краматорськ. Ці удари завдали серйозної шкоди критичній інфраструктурі, житловим кварталам і цивільним об'єктам. Застосування КАБ демонструє, що російське командування прагне створити максимальний тиск не лише на військові позиції, але й на мирне населення, вдаючись до тактики терору з повітря. Докладніше >>>
Внаслідок ударів по Краматорську підтверджено дані про двох загиблих та 21 поранених, троє з них – діти. У багатоквартирних житлових будинках потрощено вікна, двері, зруйновано балкони. Удар припав по центру міста, повідомив голова Донецької ОВА Вадим Філашкін. Пошкоджено 2 багатоповерхівки, магазини та автомобілі.
Російські окупаційні війська нанесли авіаудари о 15:40, ймовірно "ФАБ-250" з УМПК, пише Донецька обласна прокуратура. Постраждалі, що потребують тимчасового розселення, можуть звернутись до контакт-центру 099-099-1505, рятувальна операція триває.
Зазначимо, що перед цим Росія завдавала удари КАБами по іншим українських містах, таким як Харків, Запоріжжя, Суми, Кривий Ріг та Херсон. Військовий експерт Олексій Копитько відзначає, що ці атаки є частиною стратегії Росії, спрямованої на посилення тиску на українське населення напередодні виборів у США. На думку Копитька, Москва намагається підвищити інтенсивність ударів по містах і посилити жорстокість атак проти цивільного населення, оскільки Сили оборони України продовжують чинити опір, не дозволяючи ворогу досягти своїх стратегічних цілей на полі бою.
Путін на засіданні Радбезу оголосив про розширення умов, за яких Росія може застосувати ядерну зброю. Тепер напад на Росію з боку будь-якої неядерної країни (ймовірно, він мав на увазі саме неядерну Україну - ред.), підтримуваної ядерною державою, може розцінюватися як загроза, що викликає ядерну відповідь. Іншими словами, атака України за підтримки країн - партнерів, що мають на озброєнні ядерні ракети, Кремль буде вважати спільним нападом на Росію.
Путін попередив, що в разі підтвердження пуску ракет або дронів у напрямку РФ, Росія залишає за собою право відповісти ядерним ударом. Окремо він наголосив, що агресія проти союзника Росії - Білорусі, також може стати підставою для застосування ядерної зброї (зауважимо, що Україна і так не перестає атакувати країну-агресорку з усієї наявної зброї, в тому числі БПЛА та далекобійних вітчизняних ракет - ред.). Докладніше >>>
Голова Офісу Президента України Андрій Єрмак та його радник Михайло Подоляк вже прокоментували нові ядерні погрози Росії. Вони охарактеризували оголошення російським правителем пунктів оновленої російської ядерної доктрини - черговим сеансом ядерного залякування та останнім аргументом боягуза у війні проти України. Виступ Путіна підтверджує, що решта своїх можливостей у війні з Україною РФ вичерпала і нічого не досягла, запевняють українські лідери.
Заяви Путіна, на які вже не реагує Захід - дійсно, ознака того, що Росія прагне впливати на хід не тільки війни в Україні, а й американських виборів, використовуючи тиск на цивільне населення як інструмент для ослаблення міжнародної підтримки Києва. На жаль, на цей момент Україна все ще не має ефективної протидії російським атакам або ядерним погрозам.
І поки звучать погрози з боку Росії, президент України перебуває у Нью-Йорку, де закликає світову спільноту до підтримки української Формули миру, засуджує спроби деяких країн знайти альтернативні шляхи вирішення конфлікту, що фактично грає на руку Росії. Зеленський вкотре підкреслює, що мир для України можливий лише за умов виведення російських військ та відновлення суверенітету.
Зеленський закликав міжнародну спільноту до більш рішучих дій на підтримку України та засудження агресії Росії. Він наголосив на важливості єдності в питанні захисту світової безпеки та демократії.
Президент України також зосередився на питаннях продовольчої безпеки, нагадавши, що Україна залишається одним із ключових експортерів зерна, а російська агресія ставить під загрозу глобальне постачання харчових продуктів. Він підкреслив, що допомога Україні сьогодні – це не лише підтримка однієї країни, а й захист принципів міжнародного права, які поставлені під загрозу діями Росії. Тут головні тези з його виступу Докладніше >>>
Також за сьогоднішній день Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Словенії Робертом Голобом, з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, президентом В’єтнаму То Ламом, генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, президентом Панами Хосе Муліно, з президентом Південно-Африканської Республіки Сирілом Рамафосою, з президентом Емманюелем Макроном, президентом Європейської ради Шарлем Мішелем. Зі світовими лідерами обговорили реалізацію Формули миру і подальший розвиток стратегічного партнерства.
Серед іншого львівський блогер і псевдоактивіст Остап Стахів сьогодні отримав нову підозру від СБУ, Нацполіції та прокуратури за двома статтями Кримінального кодексу України: поширення інформації про місця розташування ЗСУ та шахрайство. 25 вересня, після обшуків йому оголосили підозру, хоча правоохоронці не називали його імені, його обличчя вгадується за доданими фото. Стахів раніше підбурював до масових заворушень під виглядом "антивакцинатора", проросійський пропагандист навіть створив кілька громадських організацій та брав участь у протестах під час пандемії COVID-19. Свою антиукраїнську діяльність він продовжував під час повномасштабного вторгнення.
СБУ зафіксувала факти, коли під час прямих ефірів Стахів розкривав точні локації українських захисників, що могло бути використано агресором. Він також організував онлайн-курси "журналістики", на яких навчав своїх прихильників уникати мобілізації, обіцяючи фіктивні посвідчення журналіста міжнародного зразка за оплату.
Обшуки в його квартирі призвели до вилучення телефонів, ноутбуків і фальшивих документів. Максимальне покарання за шахрайство - до трьох років позбавлення волі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.