Вчені використовують штучний інтелект, аби розшифрувати стародавній папірус. Вже прочитали три рядки
Дослідники використовують штучний інтелект, щоб прочитати слова на стародавньому сувої. Той нині належить до колекції Інституту Франції в Парижі, а колись був власністю тестя самого Цезаря та горів під час виверження вулкана Везувія в 79 році нашої ери. Тим, хто прочитає обгорілий папірус, навіть пообіцяли винагороду від інвесторів із Силіконової долини. Така мотивація дала поштовх активній роботі.
Знавці ШІ з університету Кентуккі почали читати спалені сувої в березні цього року. Вчені вже зробили тисячі тривимірних рентгенівських зображень двох згорнутих сувоїв і трьох фрагментів папірусу.
Вони також випустили програму штучного інтелекту, яку навчили читати літери в сувоях на основі тонких змін, внесених стародавніми чорнилами в структуру папірусу. Комп’ютерні інженери знайшли в одному із сувоїв давньогрецьке слово: πορφύραc, що означає - пурпурний, повідомляє The Guardian.
На давньогрецьке слово в одному із сувоїв натрапили двоє вчених, дослівно його переклали як "фіолетовий". Вчений, котрий першим знайшов слово, отримає $40 тисяч доларів, а його помічник - $10 тисяч.
Папіролог з Неаполітанського університету зазначає, що прочитати можна вже три рядки сувою - це принаймні чотири стовпці тексту. Очікується, що їх буде більше. Наразі триває змагання, хто першим прочитає довколишній текст. Вже відомо, що в цьому уривку текста йдеться про дослідження процесу виготовлення пурпуру із молюсків.
"Що обговорює цей конкретний сувій, поки невідомо, але віримо, що незабаром це буде розкрито. Це історія, яка починається для нас із "фіолетового", - поділились дослідники. Вони зізнаються, що читати ці сувої - це всеодно, що ступати на Місяць.
Також зазначається, що більшість текстів написані давньогрецькою мовою, але деякі з них можуть бути латинськими. Крім того дослідники сподіваються відкрити нові п’єси Софокла, вірші Сапфо, аннали Еннія, втрачені книги Лівія тощо.
"Було б чудово знайти і так звані документальні папіруси: листи чи ділові папери. Це була б справжня скарбниця для істориків", - резюмували вони.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.