Штрафи під ялинку для ФОПів: нардепи звинувачують Зеленського у прокрастинації

Податкова служба за діючою з 1 грудня 2024 року нормою Податкового кодексу зобов’язана була нарахувати військовий збір для ФОП першої, другої та четвертої груп до 20 грудня 2024 року

Штраф для ФОП на Новий рік
Штраф для ФОП на Новий рік

Президент України Володимир Зеленський за 14 днів, відведених Конституцією України, так і не підписав закон №9319 про внесення змін до Податкового кодексу, яким запровадження військового збору для ФОПів переноситься з 1 січня 2025 року. Це створює багато проблем як для ФОПів, так і для податкових органів. 

В чому проблема

“Податкова служба за діючою з 1 грудня 2024 року нормою Податкового кодексу ЗОБОВ'ЯЗАНА була нарахувати військовий збір для ФОП першої, другої та четвертої груп до 20 грудня 2024 року – хоча станом на сьогоднішній ранок цього ще НЕ зробила (по факту порушуючи закон). В свою чергу ФОПи теж мали сплатити військовий збір за грудень до 20 числа (включно), і хто цього не зробив – ВЖЕ порушив діючий закон (бо зміни ще не підписані). ФОПи, які через запровадження військового збору та відновлення сплати ЄСВ з 1 січня 2025 року вирішили закритися до кінця року, НЕ можуть цього зробити, бо реєстри Мін'юсту НЕ працюють після кібератаки. Податкові паски для фізичних осіб підприємців затягуються все дужче”, - написала народний депутат Ніна Южаніна.

Народний депутат Ярослав Железняк дивується, чому закон досі не підписаний. Він вважає це частиною хитрого плану, спрямованого на зниження рейтингу влади. Тільки чому це робиться руками самої влади, ніхто пояснити не може. Всі документи вже давно готові на підпис, тому це питання чисто до президента.

У четвер, 19 грудня, проблему відсутності підпису президента на тексті законопроекту № 9319 та норми щодо перенесення введення військового збору для платників єдиного податку з 1 січня 2025 року, коментував очільник податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

“Перше. Нагадаю всім, що я не підписую закони. Остаточне рішення щодо підписання або не підписання приймає виключно Президент. Друге. Я не впливаю на підписання або не підписання законопроектів Президентом, але можу поділитися своїм прогнозом. Мій прогноз, - законопроект буде підписаний (дату назвати не можу, бо не знаю), тобто зобовʼязання ФОПів із сплати ВЗ виникнуть з 1 січня 2025 року. Третє. Рішення довіряти моїм прогнозам чи ні ви приймаєте самостійно. Поки що, ті хто мені довіряв, не скаржилися”, - написав Данило Гетманцев.

Як бачимо, поки що цей прогноз не справдився.

Що рекомендує адвокат

“Суть проблеми полягає в тому, що згідно з пп. 1.1 п. 16-1 підр. 10 Р. XX ПКУ (ага, дійсно дурна назва статті) військовий збір платимо з 1 жовтня 24 р. по 31 грудня того року, коли скасують воєнний стан. Проте, законопроектом 9319 мають перенести сплату військового збору на 1 січня 2025 р. Рада - проголосувала, Президент - ще досі не підписав, дуже надіємося, що підпише і вирішить колізію. Так чи треба тоді зараз платити військовий збір, враховуючи, що колізія не виправлена? Коли приймаєте рішення платити чи не платити - варто користуватися нормами закону для прийняття рішення. Вважаю, що не треба платити”, - написав адвокат Богдан Янків.

Як зазначив адвокат, нарахування авансових внесків для платників збору, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюється органами контролю.

“Тобто, єдиний податок в нас в стані розрахунку з бюджетом нарахований і ми його сплачуємо. Військовий збір - не нарахований, отже не сплачуємо. Платимо тільки тоді, коли буде нарахування. При чому, зверну увагу, що штрафні санкції не застосовуються, якщо нарахування податку не відбулося вчасно з вини податкової”, - написав Богдан Янків.

Підвищення податків для ФОПів

Раніше ми писали, що Верховна Рада перенесла підвищення податків для ФОП. Якщо Зеленський підпише закон до 20 грудня, зміни діятимуть не з 1 жовтня 2024 року, а з 1 січня 2025 року. В коментарі Інформатору адвокатка Анна Даніель вказувала, що Закон України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану метою якого є удосконалення окремих норм Податкового кодексу України та створення у період дії воєнного стану умов для належного забезпечення функціонування економіки, а також належного наповнення дохідної частини бюджету шляхом надходження податкових платежів внаслідок:

  • підвищення ставки військового збору до доходів, визначених статтею 163 ПК України, з 1,5% до 5%,
  • встановлення обов’язку сплати військового збору у розмірі 1% від доходу платниками єдиного податку третьої групи,
  • встановлення військового збору для фізичних осіб-підприємців - платників єдиного податку першої, другої та четвертої групи на рівні 10% розміру мінімальної заробітної плати (що є еквівалентним 5% від двох розмірів мінімальної заробітної плати).

Закон передбачає також, зокрема:

  • уточнення строку застосування запропонованих законопроєктом особливостей оподаткування військовим збором – до 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан,
  • встановлення базової ставки податку на прибуток підприємств для цілей оподаткування прибутку небанківських фінансових установ (крім страховиків) на рівні 25%,
  • вдосконалення запропонованої моделі визначення розміру авансових внесків у цілях оподаткування прибутку підприємств, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним,
  • щомісячне подання звітності про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і суми утриманого з них податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube