Шойгу заявив, що Росія готова атакувати ядеркою

У відповідь на зовнішньополітичну ізоляцію РФ та військову допомогу Україні, Кремль посилив ядерну риторику. Росія знову заявила про готовність завдати удару по ворожим коаліціям, зокрема у разі агресії проти Білорусі чи використання територій третіх країн для нападів на РФ

Сергій Шойгу
Москва знов озвучує якісь свої червоні лінії і погрожує ядерним ударом мирним країнам. Фото: Getty Images

Колишній міністр оборони РФ, а нині секретар Ради безпеки Росії Сергій Шойгу озвучив позицію Кремля щодо можливого використання ядерного арсеналу. Він заявив, що Москва залишає за собою право вдатися до ядерного удару, якщо вважатиме дії інших держав загрозою своїй безпеці. Навіть у випадку використання проти неї неядерних засобів.

В інтерв’ю російському агентству ТАСС Шойгу підкреслив, що згідно з оновленою ядерною доктриною Росії, прийнятою торік, країна може завдати ядерного удару у випадку агресії проти себе чи Білорусі, зокрема й звичайними озброєннями. Також він послався на російську Стратегію нацбезпеки, яка дозволяє "відповідати як симетрично, так і асиметрично" на ворожі кроки інших держав, що, на думку Кремля, становлять загрозу її територіальній цілісності.

У переліку потенційних цілей - країни або військові блоки, які розглядають Росію як супротивника, володіють зброєю масового ураження або значним конвенційним потенціалом. Окремо Шойгу згадав про можливість завдати удару по територіям, що можуть бути використані як плацдарм для підготовки агресії проти РФ.

На цьому тлі зростає занепокоєння щодо нової гонки озброєнь: як Росія, так і Китай останнім часом активно тестують передові ударні технології, зокрема й ті, що стосуються космосу. Ще минулого року стало відомо, що Москва працює над створенням орбітальної зброї, здатної за допомогою потужного електромагнітного імпульсу виводити з ладу супутникову інфраструктуру. У 2021-му РФ вже випробувала протисупутникову ракету, подібні випробування проводить і Пекін.

Україна готується боротися з наслідками ядерного удару

Ризики ядерного інциденту стали ще відчутнішими після того, як російський дрон влучив у захисну оболонку над Чорнобильською АЕС. Ізраїль у відповідь активізував підтримку України: біотехнологічна компанія Pluri почала постачання клітинного препарату PLX-R18 для екстреного лікування радіаційного ураження. Препарат, створений на основі плацентарних клітин, вже включено до стратегічного резерву України завдяки співпраці з банком пуповинної крові "Гемафонд".

На цьому тлі Польща дедалі активніше говорить про отримання доступу до ядерного озброєння в рамках програм ядерного стримування. Прем’єр-міністр Дональд Туск і президент Анджей Дуда неодноразово публічно порушували це питання, заявляючи про необхідність "ядерної парасольки" для захисту від агресивної політики РФ. У березні 2025-го Туск знову закликав Вашингтон розмістити ядерну зброю на території Польщі. Адміністрація Байдена утрималась від таких рішень, однак Варшава сподівається на перегляд курсу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube