Схема Гетманцева — як корупціонери нової формації заробляють на хабарях без ризику отримати звинувачення від НАБУ

Читать на русском

Інформатор провів власне розслідування ситуації з блокуванням накладних, який став справжнім кошмаром українського бізнесу з 2022 року. Там, ймовірно, присутні ознаки корупційної схеми за участю адвокатських компаній.

Читать на русском
Гетманцев, податкова, бізнес
Бізнес в Україні страждає від тиску подтківців

Інформатор провів власне розслідування ситуації з блокуванням накладних, який став справжнім кошмаром українського бізнесу з 2022 року. Там, ймовірно, присутні ознаки корупційної схеми за участю адвокатських компаній.

Данило Гетманцев, якого нещодавно накрило справжнє цунамі критики й компромату, зберігає олімпійський спокій. Справа тут, ймовірно, в тому, що Гетманцев впевнений на всі сто: ніхто не зможе довести його причетність до будь-яких корупційних схем з податковою. І на те у нього є підстави. Адже це в старі часи слідчі ловили чиновників з валізою доларів на робочому місці. Але боротьба з корупцією дає свої плоди. І сьогодні з'явилися корупціонери нової формації.

Особисто вони хабарів не вимагають і гроші з рук в руки їм ніхто не передає. А тому такі корупційні схеми надзвичайно важко довести. Але від того вони не перестають бути злочином, який Володимир Зеленський хоче прирівняти до держзради.

Інформатор розібрався, як працює одна з недоведених схем, через яку з бізнесу викачують хабарі. Ми також спробували зрозуміти, хто є кінцевим бенефіціаром цієї схеми.

Наше розслідування не завершено. Багато імен і джерел приховані — й причини тут очевидні. Всі ці люди ризикують потрапити під приціл податкової або правоохоронних органів. Але всі згадані в тексті докази є в розпорядженні редакції.

Схема із заморожуванням податкових накладних

Перша головна умова ідеальної корупційної схеми полягає в тому, що в ній не повинно бути ніяких ознак корупції.

В Україні у зв'язку з воєнним станом зведені нанівець перевірки бізнесу податковою. Однак орган якось повинен впливати на підприємців, щоб ті регулярно платили податки. Одним зі способів є блокування податкових накладних — у разі підозри про порушення з податками. У фінансовому блоці уряду це вважають м'яким впливом.

блокування накладних
Блокування накладних додало бізнесу проблем. Фото з соцмереж

Ще важливіше, що в блокуванні накладних виключений людський фактор. Цим займається розроблена в Україні комп'ютерна система моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР). Тому поле для корупції на перший погляд виключається. Але бізнес знає: якщо ця система запідозрила ваше підприємство в порушеннях, то ви потрапите під прес, позбудетеся податкових кредитів і зіткнетеся з іншими проблемами, дізнавшись на своїй шкурі, що таке свавілля чиновників.

Діючий співробітник податкової пояснює Інформатору: якщо ваші накладні заблоковані, то є три варіанти, як можна вчинити.

Перший — визнати провину і виплатити те, що вимагає податкова. Біда в тому, що як правило податкова вимагає більше, ніж треба. Причому, такі дії, по суті, є визнанням провини. Так вважає один зі співрозмовників Інформатора — бізнесмен Георгій Бібік. Він закуповує для свого підприємства сировину в імпортерів.

Бізнесмен Георгій Бібік
Підприємець Георгій Бібік намагається довести, що він працює чесно. Фото зі сторінки бізнесмена у ФБ

Майже кожну фінансову дію ризикованого підприємства перевірятимуть в індивідуальному порядку. Це може призвести до того, що ведення бізнесу стане неможливим.

«Ми купили сировину в одного з наших постачальників-імпортерів. Це було у квітні чи травні 2021 року. Десь у серпні чи у вересні мені дзвонять із податкової: «Доброго дня. Ви купували сировину у такого підприємства?» – кажу: «Так, купували» – «Відмовтеся, будь ласка, від їхнього податкового кредиту», – розповідає Георгій Бібік Інформатору.

Другий варіант — довести свою правоту. Це буде надзвичайно складно. Якщо, звичайно, не звертатися до «рєшал» у податковій. Відома навіть такса — 15-30 % від заблокованої суми, залежить від репутації підприємства: чим репутація краща, тим відсоток нижчий.

«Біда в тому, що часто «рєшали» нічого не вирішують, просто беруть у вас гроші», – визнає наше джерело з податкової.

Друга біда в тому, що без «рєшал» може нічого не вийти, судячи з досвіду Георгія Бібіка, що розвиває власне виробництво в Україні на імпортній сировині. Він пояснює Інформатору, що коли контрагента його підприємства запідозрили в «скрутках», вони надали податковій всі документи, щоб довести, що не мають до цього відношення:

«Це були вантажні та митні декларації, інвойси, експортний контракт. Тобто, видно, що товар пройшов через кордон. Але нас самих заблокували. Тобто ми потрапили до так званого восьмого пункту (ступінь «токсичності» компанії за мірками ДПС — ред.), за яким наше підприємство вважається ризиковим, – розповідає Бібік. – Скільки ми не пишемо листів, скільки ми намагаємось довести, що в нас все законно — відповіді немає. В Україні йде війна, й працювати стає все складніше. Частина контрагентів призупинила з нами роботу. Ми оцінюємо втрачений прибуток у півтора мільйона».

підприємці можуть звернутися до суду
Підприємці можуть звернутися до суду. Фото з соцмереж

Третій варіант, який називає наше джерело в податковій — йти до суду й там доводити, що не винен. Але насправді, цей шлях найскладніший — довго, дорого і часто марно. Наприклад, Георгій Бібік йти до суду не бачить сенсу.

«Навіть якщо суд прийме рішення на нашу користь – виведе нас з «ризикових» та зобов’яже зареєструвати податкові накладні, то вони (податківці – ред.) візьмуть будь-якого іншого нашого контрагента і на підставі цього вони нас знову можуть заблокувати», – вважає підприємець.

Інша компанія з виробництва роботів, яка кілька років назад запустила проєкти з роботизації українських складів, теж «зацікавила» податкову.

«Два роки тому після підписання договорів про постачання роботів замовнику, податкова заблокувала накладні по цьому договору. Компанія планувала оскаржити його у судовому порядку. Звернулась до сумнозвісного Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК)», - розповідає народна депутатка, членкиня Комітету з питань економічного розвитку, голова Парламентської спецкомісії по захисту інвесторів Галина Янченко. - В процесі розгляду справи суд… ліквідували, чому передували «плівки Вовка» та багато скандальних рішень суддів ОАСК. На місці ОАСК створили новий суд, який мав би завершити розгляд цієї скарги бізнесу».

Проте справа досі не розглянута та компанія досі страждає від заблокованих накладних і неможливості виконати контракт.

І ось тут починається найцікавіше. А що, якби існувала організація, яка гарантовано вирішила б ваші проблеми судовим шляхом? Це могли б бути якісь судові рішали під дахом адвокатського бюро, які б брали хабарі під виглядом гонорарів за юридичну допомогу?

Частина грошей йшла б до суду, частина до податкової, частина — творцям всієї цієї схеми? Словами Вольтера, якщо такої організації досі немає, її треба негайно придумати! Адже попит у підприємців, які втрачають по півтора мільйона гривень на проблемах з податковою, точно є.

І ось ще один бонус: як знайти у всій цій справі склад злочину? Як зрозуміти, хто кому передає гроші?

Що можна вимагати з податкової, якщо вона кошмарила підприємство, а «продажний» суд все скасував?

Що можна вимагати з судді, який все скасував, якщо він стверджує, що податкова просто не надала достатньо переконливих доказів?

Придумувати таку ось організацію точно не треба. Цей бізнес вже активно працює. У цьому переконаний наш співрозмовник з податкової, наводячи простий приклад:

"У мого знайомого були заблоковані податкові накладні. Він пішов до заступника голови однієї області, свого товариша, і каже: "Допоможи мені розблокувати". Той відповідає: "Я не хочу в це влазити. Там у нас в регіоні є юридичні компанії, вони тут ходять, беруть відсоток від цього та розблоковують”, – повідомив нам податківець.

Адвокати тримають рот на замку, але система сама себе видає

У Києві адвокатські бюро, що займаються проблемами з податками, знаходяться у престижних офісах. Перед входом може бути купа дорогих автомобілів. Візуально видно, що бізнес йде прекрасно. Але інформації там звичайно немає.

Керівник практики податкового права Євген Ясинський

Експерт практики податкового права Євген Ясинський радить захищати свої права у суді. Фото - сайт компанії Prikhodko&Partners

"Вам про це ніхто не розкаже (про хабарі за розблокування - ред.), навіть якщо хтось це знає. Навіть анонімно. Який сенс?» – ставить риторичне питання Євген Ясинський, який керує практикою податкового права в адвокатській компанії "Приходько та Партнери", що розташована на 10 поверсі елітного бізнес-центру "Парус".

Поважні адвокатські бюро слідкують за своєю репутацією та не займаються сумнівними "схемами".

"Ми подібним не займаємося, – каже Ясинський. – Якщо говорити про співвідношення всіх компаній до тих компаній, які хочуть щось вирішувати — то це одиниці. Але якщо ми беремо їх загальну кількість, то ці одиниці перетворюються на тисячі”.

Адвокати взагалі не люблять ділитися інформацією, це відомий факт. Але іноді за них говорить сама система. Так сталося в розмові з адвокатом компанії ADA Group Андрієм Тамошюнасом. Він добре відомий в бізнес-колах, веде блог на ресурсі «бухгалтер 911», в якому каже, що має загальний «податковий» стаж понад 16 років, а сфера діяльності — «оптимізація податків та бізнесу — захист від кримінального переслідування власників бізнесу».

Адвокат у справах оподаткування Андрій Тамошюнас

Адвокат у справах оподаткування Андрій Тамошюнас каже, що суди найчастіше стають на бік підприємців. Фото - сайт VII Харківського міжнародного форуму

Те, що нам розповів Тамошюнас, викликає, м’яко кажучи, подив. Цитуємо його дослівно:

"Було 95 % рішень на користь платників, потім десь статистику бачив 97 %. Я вам так скажу: воно йде, знаєте, як лавинами: заблокували масово, відпустили, заблокували, трохи відпустили, трохи знов заблокували. Таке враження, що вони це роблять, як під якусь дату, під план…", – розповідає Тамошюнас, посилаючись на відомі йому дані судової статистики.

У корупційній системі, де податкова блокує роботу бізнесу, а "спеціально навчені" адвокатські компанії знімають всі блокування, отримуючи хабарі під виглядом гонорару за послуги, є ще один момент, що робить її безпечною. Ті представники бізнесу, які дали хабар-гонорар, як і адвокати, звичайно теж будуть мовчати.

Але система видає сама себе: вдумайтеся, 97% позитивних рішень за позовами проти податкової! Для порівняння: кількість виправдувальних вироків у кримінальних справах — 1%.

Вимагання стосується майже половини всього бізнесу в Україні

Може здатися, що ситуація з блокуванням податкових накладних - це поодинокі випадки, рідкість. Зокрема, така ілюзія може виникнути, якщо слухати Данила Гетманцева, голову податкового комітету ВР. Наприклад, 14 серпня цього року він заявив, що кількість заблокованих накладних — менш ніж 1%.

Цифра сміховинна, хоча вона правдива. Загальна кількість заблокованих декларацій дійсно менш як 1%. Проблема лише в тому, що ця цифра ні про що не говорить. Адже кожне підприємство заповнює не одну накладну, а безліч. Тому навіть якщо блокується 1% декларацій, стосується це дуже багатьох компаній.

Голова Advanter Group Андрій Длігач
Засновник бізнес-спільноти Board Андрій Длігач вважає, що багато підприємців зіткнулися з блокуваннями накладних. Фото - сайт Київського міжнародного економічного форуму

"Це пов'язує контрагентів. Уявіть собі, що 45% підприємців стикнулися за останній час з подібними проблемами, — розповідає Андрій Длігач, гендиректор групи компаній Advanter Group, співзасновник громадянської платформи «Нова Країна». - А за накопиченим вже таким підсумком за останній рік, це ¾ підприємців, що хоча б раз стикнулися з такою проблемою. А це витрати часу, це вимивання обігових коштів. Ми рахували, що близько 40 мільярдів гривень знаходяться в такому постійному рівні заблокованості. Тобто 40 мільярдів гривень штучно прибрано з обороту бізнесу".

Гетманцев прекрасно розуміє, в чому різниця між його статистикою і цифрами того ж Длігача. Але удає, що не зрозумів:

"Зрада" розганяється мамкіними блогерами в соцмережах. Зараз я чую, що 50 % платників податків страждають від блокування накладних. Спростування цьому вже дала податкова — загальна кількість податкових накладних, заблокованих у листопаді (2022 — ред.), становить 1,63 % від загальної кількості податкових накладних», – передає слова Гетманцева УНІАН.

У жовтні 2022 року, на піку блокування, з’явилась петиція до президента з проханням послабити тиск податкової. 

Схема Гетманцева — як корупціонери нової формації заробляють на хабарях без ризику отримати звинувачення від НАБУ 7

Вона зібрала понад 25 тисяч голосів і президент запропонував голові Кабміну внести зміни в критерії, за якими працює автоматична система блокування. Уряд частково дослухався до прохань бізнесу, проте суттєво це на ситуацію не вплинуло.

 

Нещодавно в інтерв'ю Інформатору народний депутат Ніна Южаніна заявила: «Те, що за Гетманцева відбувається в країні повертає нас за часів існування міністерства доходів і зборів Олександра Клименка. Мається на увазі управління податками в ручному режимі, коли корупцію особливо і приховувати було не треба».

До чого тут Гетманцев

Щоб встановити, як працює корупційна схема з податковими накладними, які блокуються через комп'ютерну систему СМКОР, а потім це оскаржується в судах, Інформатор переговорив з представниками різних сфер — економісти, чиновники, політики, підприємці. Не всі погодилися висловлюватися публічно. Але ми врахували всі думки.

Данило Гетманцев
Данило Гетманцев не може не знати про проблеми бізнесу та податкової. Фото з соцмереж

Велика частина наших співрозмовників впевнена: корупційна схема активно працює. Про неї обізнана велика кількість людей. Всі переконані, що творцем схеми є голова податкового комітету ВР Гетманцев. Проте переконання не ґрунтується на очевидних доказах. Тому ми нікого не звинувачуємо.

Але ми вважаємо поведінку Гетманцева підозрілою, як і той факт, що він, мабуть, єдиний великий політик в країні, який як і раніше стверджує, що постраждалих від блокування декларацій — всього 1%.

Ось що ще викликає підозри:

  • Гетманцев двома ногами загруз у справах податкової. На посаді в. о. заступника голови ДПС перебуває його людина, колишній офіційний помічник Гетманцева Євгеній Сокур. На сайті ДПС відсутні фото Сокура і його біографія. Що і зрозуміло: Сокуру 29 років, за мірками керівників держструктур він зовсім молодий. І ось саме Сокур може відповідати в ДПС за блокування податкових декларацій по всій країні. 
  • Гетманцев присутній на всіх значних нарадах податкової. Це не є його обов'язком, ні як депутата, ні як керівника податкового комітету. А на думку відомого економіста, народного депутата Ніни Южаніної, висловленого в інтерв'ю Інформатору, це ще й антиконституційно, тому що законодавча (Верховна Рада) і виконавча (ДПС) влада за Конституцією в Україні повинні бути розділені.
Народна депутатка Ніна Южаніна
Народна депутатка Ніна Южаніна впевнена, що Гетманцев впливає на рішення податкової. Фото - Інформатор

"Бувши на одній із таких ТСК, я попросила, щоб Податкова надала мені відео із селекторних нарад, які проводяться у відомстві, для ознайомлення членам ТСК. Я хотіла, щоб члени ТСК переконалися, що на всіх нарадах онлайн/офлайн присутній Гетманцев», – розповіла Южаніна Інформатору.

Про те ж говорить міністр фінансів Сергій Марченко. За його словами, Гетманцев «впливає на діяльність податкової та впливав, незалежно від керівника».

У нашій схемі податкова просто накладає санкції на підприємців, а вирішують питання через суд і адвокатів. Яким боком тут Гетманцев? Він добре розумається на темі податків та закону як доктор юридичних наук. Більше того, він довгий час був адвокатом та юристом «МолодьСпортЛото» (МСЛ). Як правник, Гетманцев став помічником сумнозвісного депутата Сівковича, зрадника України, звинуваченого в зраді і втік до Росії у 2014 році. Від Сівковича Гетманцев і отримав квиток у велику політику.

Висновок напрошується наступний: щоб побудувати корупційну схему такого масштабу, потрібна людина, яка однаково добре розбирається і в податках, і в праві, і притому наділена значною владою. Якщо зараз така людина і є, то це саме Данило Гетманцев.

Безумовно, все це — лише підозри. Немає юридично значущих доказів, що саме він створив корупційну схему, за допомогою якої держава кошмарить бізнес, змушуючи відкуповуватися через адвокатів. Але «Інформатор» вважає за необхідне поділитися своїми підозрами з громадськістю. Можливо, ці підозри стануть відправною точкою розслідування правоохоронних органів.

Одному підприємцю, який зіткнувся з необґрунтованими блокуванням податкових накладних і ознаками корупції в процесі розв'язання цього питання, ми допомогли скласти звернення до Верховної Ради та передали його депутату від Європейської солідарності Ніні Южаніній. Тому ми сподіваємося, що розслідуванням ситуації також займеться Тимчасова слідча комісія Верховної Ради.

Що до нас, то в процесі власного розслідування ми зібрали значно більше матеріалу, ніж вміщується в один текст. Інформатор побачив ознаки корупції також і в інших сферах діяльності податкової. Наприклад, у позбавленні ліцензій підприємств спиртової галузі.

Тому наше розслідування триває. Скоро ми поділимося новими результатами.

Раніше Інформатор писав, що журналісти звинуватили Данила Гетманцева в шпигунстві та роботі на оккупантів.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. За новостями в режиме онлайн прямо в мессенджере следите на нашем Telegram-канале Информатор Live. Подписаться на канал в Viber можно здесь.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.