Щоб не платити за сусіда: ОСББ все частіше судяться з боржниками, а Опендатабот розповідає, як подати позов

Найбільше судяться за борги по ОСББ у Дніпропетровській області

Борги за комунальні послуги
Борги за комунальні послуги

Опендатабот розробив коротку інструкцію, разом з шаблоном заяви до суду для ОСББ та нагадує, що для ОСББ важливо подати у суд на боржника протягом трьох років, поки не минув термін давності. Кількість позовів через борги зросла у 2 рази в порівнянні з аналогічним періодом до початку повномасштабної. Опендатабот разом з юристами створив покрокову інструкцію для ОСББ, аби допомогти захистити мешканців від чужих боргів.

Щоб не платити за сусіда: ОСББ все частіше судяться з боржниками, а Опендатабот розповідає, як подати позов 1

Рекордним за кількістю позовів до співвласників став 2023 рік: тоді ОСББ подали 1,4 тисячі позовів до співвласників. Це може бути пов’язано зі скасуванням заборони на штрафи через борги по ЖКП наприкінці 2023 року. Втім у 2024 році звернень до суду не поменшало. 3,6 тисячі справ на боржників вже потрапили до судів станом на кінець 2024 року. Йдеться як про судові позови, так й про судові накази. Це у 2,7 рази більше, аніж на початку повномасштабної війни — тоді було подано 1 340 подібних справ за весь рік.

Щоб не платити за сусіда: ОСББ все частіше судяться з боржниками, а Опендатабот розповідає, як подати позов 2

Найбільше судяться за борги по ОСББ у Дніпропетровській області: 644 справи або 18% від загальної кількості минулоріч. Трохи менша статистика на Одещині: 547 або 15%. Трійку закриває Запорізька область, де об’єднання співмешканців зверталось до суду 488 рази (14%).
Більш популярною стає практика звернення по судовий наказ. Наразі такі справи розглядаються навіть без виклику сторін до суду: перевіряють документи, які підтверджують обставини справи, і, у разі відповідності вимог, виноситься судовий наказ. Після цього ОСББ може звернутися до виконавців та стягти з боржника гроші.

Від початку повномасштабного, кількість судових наказів росте рік до року. У 2022 році їх було 685, а у 2023 році — 1,8 тис. За 2024 рік було видано 2,2 тис. наказів. Це майже стільки ж, як до початку повномасштабного вторгнення. Їх частка від сумарної кількості з позовами теж зросла — з 51% до 62%. Це свідчить про те, що після скасування мораторію на штрафи по боргах ЖКП, суди змогли видавати накази про судові стягнення без попередніх обмежень.

Інструкція та шаблон заяви до суду для ОСББ

Для подання позову до суду обовʼязково треба мати електронний кабінет в електронному суді. Кабінет реєструється за допомогою електронного цифрового ключа (ЕЦП або КЕП) керівника об’єднання співмешканців. До заяви додаються:

  • квитанція про сплату судового збору;
  • копія договору з боржником, укладеного у письмовій (в тому числі електронній) формі;
  • докази виконання зобов’язань вами (надані послуги, поставлені товари тощо);
  • докази невиконання зобов’язань боржником (наприклад, рахунки, акти приймання-передачі товару/послуги).

Шаблон заяви про видачу судового наказу можна безкоштовно знайти за посиланням. Втім для ОСББ важливо подати у суд на боржника протягом трьох років, поки не минув термін давності. У протилежному випадку суд може відмовити у задоволенні позову, як сталося у справі, де накопичилося 133 тисячі боргів в однієї людини

Згідно закону від ОСББ як від об’єднання співвласників багатоквартирного будинку не можна вимагати виконання обов’язків, яких не має кожен окремий співвласник. Відповідно і заборгованість окремого співвласника не може розподілятися на всіх, а є його персональною відповідальністю, за що останній й має відповідати. Тож борги окремих мешканців розцінюються не як борг перед якоюсь організацією, а безпосередньо перед всіма співвласниками будинку — тобто сусідами. Втім у розпорядження Опендатабота потрапив один з офіційних листів, де ОСББ опинилося у схожій ситуації: сума з боржника за рішенням суду списувалася й була розподілена на решту мешканців.

«Система стягнення працює, коли у боржника є якесь майно, на яке можна накласти арешт — наприклад, автомобіль. Якщо ж такого майна немає, то арешт на квартиру можна швидко зняти, вказавши, що це єдине місце проживання, або ж прописати неповнолітніх дітей там. Так що єдиною дієвою мірою проти злісних боржників залишається пошук слабких місць із їх діяльністю, як-от, незаконне користування загальним майном будинку тощо. В нашій практиці чимало випадків, коли саме завдяки систематичній роботі з боржниками виплати погашаються ними самостійно. А для тих, кому це складно, існує письмове попередження, де докладно розписується, що саме через такого боржника ОСББ не може провести ті чи інші роботи з ремонту каналізації, стелі, ліфту, обслуговуванню вентиляційних каналів і таке інше», — коментує Станіслав Драганов, президент Асоціації Інноваційного Розвитку Домогосподарств. 

Багатодітні родини можуть платити за ЖКГ половину

Багатодітним сім’ям надаються пільги на оплату житлово-комунальних послуг (стаття 13 Закону України “Про охорону дитинства”). Родини, які виховують трьох і більше дітей, мають право на 50-відсоткову знижку. 

Багатодітні родини мають право на знижку

  • на оплату житла в межах норм, передбачених законодавством (21 кв. м загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. м на сім’ю);
  • на користування комунальними послугами (у межах норм та соціальних нормативів, визначених Кабінетом Міністрів України);
  • на вартість твердого та рідкого пічного побутового палива (якщо будинки не мають централізованого опалення, не використовують для опалення природний газ чи електричну енергію).

Зазначена пільга надається за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї за попередні шість місяців, виходячи з розрахунку на одного члена сім’ї, не перевищує розміру доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги (у 2025 році це 4 240 грн).
Пільга надається протягом 12 місяців із місяця визначення відповідного права, але не більше ніж до останнього дня календарного року. З нового календарного року право на отримання пільг по оплаті житлово-комунальних послуг визначається органами Пенсійного фонду України автоматично відповідно до доходів сім’ї.

Водночас сім’я, яка має право на пільгу, може звернутися за призначенням житлової субсидії (зокрема, якщо дохід сім’ї перевищує дохід, що дає право на пільгу). Право на пільгу або житлову субсидію, їх розміри для кожної сім’ї визначається індивідуально.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube